🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 2009 • Lovebugs też wrócili na tarczy

Wbrew narastającemu niezadowoleniu z powodu słabych wyników telewizja szwajcarska nie zrezygnowała z udziału w konkursie, a reprezentanta do Moskwy wybrała w taki sam sposób jak ostatnio – ogłoszono, że poszukiwany jest silny utwór o międzynarodowym standardzie. Zgłoszenia przyjmowano do 20 października 2008 roku, a chętnych było ponad 50 wykonawców. W styczniu 2009 dziennik „Blick” zasugerował, że reprezentantem może być formacja Lovebugs i przeciek okazał się prawdziwy, co potwierdziła telewizja SF 19 stycznia. Zanim oficjalnie ogłoszono piosenkę, radio DRS przygotowało ankietę, w której internauci mieli wskazać utwór, który z albumu Lovebugs podoba im się najbardziej. Wygrało „The Highest Heights” i faktycznie ten utwór wybrzmiał w Moskwie. Piosenkę napisali członkowie zespołu. Oryginalna wersja trwała 3:49, w związku z tym trzeba ją było skrócić. Została w całości wykonana po angielsku. W szwajcarskim „Hitparade” osiągnęła 25. miejsce, z kolei w szwedzkim „Sverigetopplistan” 🇸🇪 singiel z tym utworem dotarł do 57. miejsca.

Album za albumem

Zespół Lovebugs powstał w 1992 roku w Bazylei. W jego skład weszli Adrian Sieber, Sebastian „Baschi” Hausmann i Julie Lagger. Trio wygrało lokalny konkurs dla młodych talentów, co pozwoliło im nagrać album „Fluff”. Po roku wspólnej pracy Julie odeszła z zespołu i zastąpił ją Simon Ramseier. W 1995 pojawiła się druga płyta i pierwsze występy w Europie. Pierwszym komercyjnym sukcesem było wysokie miejsce singla „Fantastic” z 1996 roku w notowaniu szwajcarskiej listy singli. Pozwoliło im to podpisać kontrakt z BMG. W 1998 trio zmieniło się w kwartet – dołączył Thomas Riechberger. Kolejnym istotnym krokiem był świetnie przyjęty album „Transatlantic Flight” z 2000 roku (3. miejsce na liście sprzedaży). Płytę wydano już przez Warner Music. Kolejny album „Awaydays” jako pierwsza płyta Lovebugs osiągnęła szczyt notowań sprzedaży, a singiel „Music Makes My World Go Round” dotarł do 6. miejsca Hitparade. Pomimo sukcesów z zespołu odszedł basista Sebastian Hausmann, a zastąpił go Florian Senn. Dodatkowo grupę zasilił Stefan Wagner. Po krótkiej przerwie Lovebugs wrócili w 2003 z albumem „13 songs with a view”, ale płyta nie była już tak popularna jak poprzednie wydawnictwa. Sytuacja poprawiła się dzięki płycie unplugged „Naked”, która zajęła 1. miejsce na liście najpopularniejszych albumów w kraju. W 2006 sukces osiągnął album „In every waking moment” będąca składanką największych przebojów grupy i nie tylko. Piosenka „Avalon” nagrana została z Lene Marlin, dzięki czemu trafiła do norweskich 🇳🇴 list przebojów. Po 2006 roku Adrian Sieber zamarzył o realizacji swoich planów solowych, więc grupa po raz kolejny zarządziła przerwę w działalności. Powróciła w 2009 z albumem „The Highest Heights” i udziałem w Eurowizji.

Lovebugs odpadają z Eurowizji

Przed losowaniem półfinałów ESC 2009 Szwajcaria znów była umieszczona w ostatnim, neutralnym koszyku, gdzie znalazła się też Polska 🇵🇱. Kraje znów zostały rozdzielone – Lovebugs trafili do 1. półfinału, gdzie wylosowano im ósmą pozycję startową. Tym razem Szwajcaria nie była silnym faworytem, co zresztą wcześniej kończyło się dla niej klęską (jak np. w 2007-2008). W notowaniach bukmacherów znaleźć ją można było mniej więcej w połowie stawki. Niestety zespół Lovebugs zdobył w półfinale tylko 15 punktów, co dało 14. miejsce na 18 krajów – po raz trzeci z rzędu Szwajcaria nie została dopuszczona do finału. 5 punktów przyznała Finlandia 🇫🇮, po 2 Portugalia 🇵🇹, Bośnia 🇧🇦, Białoruś 🇧🇾, Szwecja 🇸🇪 i Andora 🇦🇩. Szwajcarzy w półfinale dali 12 punktów Turcji 🇹🇷, 10 Portugalii 🇵🇹, a 8 Bośni i Hercegowinie 🇧🇦. Przydzielili też noty niezakwalifikowanym krajom bałkańskim – Czarnogórze 🇲🇪 i Macedonii 🇲🇰, nie dając z kolei żadnych punktów Rumunii 🇷🇴 i Finlandii 🇫🇮, które otrzymały awans. Chociaż Lovebugs nie byli typowani do wygranej, to jednak czuli się bardzo pewnie w trakcie półfinału, licząc na awans. Jak się okazało, przeliczyli się, a później tłumaczyli tym, że mieli problemy dźwiękowe. Dodali, że grupa jest głównie formacją grającą na żywo i nie przywykła do pracy z kamerami w tego typu show.

TVP „wprowadziła” jury na Eurowizję

Po tym jak Telewizja Polska 🇵🇱 zaproponowała Europejskiej Unii Nadawców wprowadzenie głosowania jurorskiego do Konkursu Piosenki Eurowizji (na bazie głosowania z Eurovision Dance Contest), w Moskwie po raz pierwszy wykorzystano nowy system 50/50 w finale. Jurorzy szwajcarscy dali 12 punktów Norwegii 🇳🇴, 10 Francji, a 8 Turcji 🇹🇷, z kolei widzowie zagłosowali jak zwykle „na siebie” (poprzez silny wpływ diaspory), więc najwyższe noty dostały kolejno Turcja 🇹🇷, Albania 🇦🇱, Portugalia 🇵🇹, Bośnia 🇧🇦. Norwegia 🇳🇴 otrzymała od widzów 3 punkty. Po zsumowaniu rankingów powstała oficjalna punktacja Szwajcarii – 12 punktów dla Turcji 🇹🇷, 10 dla Portugalii 🇵🇹, a 8 dla zwycięskiej Norwegii 🇳🇴. Wyniki znów przedstawiła Cecile Bahler. Konkurs był transmitowany w Szwajcarii przez trzy telewizje, jednak po raz pierwszy zarówno SF, jak i TSR czy RSI zdecydowały się pokazać Eurowizję na swoich drugich kanałach, co mogło świadczyć o spadku zainteresowania konkursem. Komentatorami byli Sven Epiney, Jean-Marc Richard, Nicolas Tanner i Sandy Altermatt. 14. miejsce w półfinale było dla Szwajcarii trzecim najniższym wynikiem na tym etapie konkursu. Chociaż nie dali Szwajcarom upragnionego awansu, Lovebugs nadal cieszyli się popularnością w swoim kraju. Po konkursie wydali jeszcze cztery albumy, w tym „Life is Today” z 2012, które dotarło do 2. miejsca list sprzedaży. Ich ostatnim albumem jest „At the plaza” wydane w 2018 roku. Zespół nadal działa, jednak już nie tak aktywnie.

Źródło: Wikipedia, fot.: Revue

%d blogerów lubi to: