🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 2005 • Skandale i kontrowersje dotyczące Vanilla Ninja i ich udziału w konkursie

Ponieważ Szwajcaria od 1993 nie osiągnęła żadnego sukcesu na Eurowizji, a wręcz „szorowała” doły tabeli, nadawca zmienił w końcu strategię, zrezygnował z preselekcji narodowych i wrócił do wyborów wewnętrznych, ale w innej formule. Telewizja SF DRS zbierała zgłoszenia od wszystkich chętnych, którzy chcieli reprezentować kraj. Aplikacje wysyłać mogli także wykonawcy nieposiadający obywatelstwa kraju, ale warunkiem było posiadanie doświadczenia muzyczno-scenicznego, chociaż jednego teledysku, jednej płyty (w top50 listy sprzedaży) i występu na żywo lub w telewizji. Wyboru dokonywało jury, a 9 listopada poinformowano, że do Kijowa pojedzie estońska formacja Vanilla Ninja 🇪🇪. Grupa, składająca się wtedy z Maarji Kivi, Lenny Kuurmy, Katrin Siska i Piret Jarvis cieszyła się sporą popularnością nie tylko w Estonii, ale też krajach takich jak Niemcy 🇩🇪 czy Austria 🇦🇹. W Szwajcarii dziewczyny nie notowały sukcesów na listach przebojów, ale i tak były tam niezwykle lubiane. Nikt jednak nie spodziewał się, że to one zostaną reprezentantkami kraju. Wywołało to krytykę zarówno w Estonii (gdzie twierdzono, że VN powinny reprezentować swój kraj) jak i Szwajcarii (gdzie uznano, że wybór zespołu w którym nikt nie ma powiązań z tym państwem nie jest dobrym pomysłem). Komisja nadawcy szwajcarskiego broniła się tym, że przy tworzeniu eurowizyjnego utworu „Cool Vibes” wkład miał mieć David Brandes ze Szwajcarii, jednak, pomimo tego że się tam urodził, to jednak określał się głównie jako Niemiec.

Skandal za skandalem

To nie koniec kontrowersji. Vanilla Ninja w pewnym momencie znalazły się na skraju rezygnacji lub dyskwalifikacji z Eurowizji gdy odkryto, że nowa członkini zespołu Triinu Kivilaan (zastąpiła ciężarną Maarję) miała jedynie 15 lat, chociaż twierdziła, że jest o dwa lata starsza. Okazało się jednak, że komisja SRF da radę wyjść z tej sytuacji bez szwanku – Triinu skończyła 16 lat przed konkursem, a to, że nie miała określonego wieku w momencie zgłaszania się do wewnętrznych preselekcji miało nie stanowić problemu. Oczywiście pojawiły się głosy, że telewizja szwajcarska mocno faworyzowała Vanilla Ninja na etapie selekcji i przymykała oko na niezgodności z warunkami wyboru reprezentanta. W marcu 2005 roku opublikowano piosenkę „Cool Vibes”, ale utwór zyskał dość mieszane reakcje. Wielu uznało, że nie jest to najlepsze co Vanilla Ninja mogły zaprezentować Europie, a kompozycja nie do końca pasuje na Eurowizję. Dodatkowo „Cool Vibes” zostało początkowo zbanowane na listach przebojów w Niemczech 🇩🇪 z powodu manipulacji wynikami sprzedaży singla, o co oskarżono Davida Brandesa. Był on zamieszany w „nabijanie” sprzedaży singla „When the Indians Cry” oraz eurowizyjnej piosenki Niemiec „Run & Hide”. Oszustwo nie miało negatywnego wpływu na członkinie zespołu, jednak postawiło w złym świetle wcześniejsze sukcesy bo wątpiono w rezultaty piosenek zespołu na listach przebojów.

Słaby wynik w półfinale

Tak czy siak Vanilla Ninja trafiły do półfinału Eurowizji 2005 gdzie były uznawane jako jedne z faworytek, chociaż nadal często krytykowano je za wszystko – od braku powiązań ze Szwajcarią po nieciekawy występ w Kijowie. W półfinale zajęły stosunkowo niskie, 8. miejsce z 114 punktami, co jednak dało im awans do finału. Chociaż Estończykom 🇪🇪 nie podobało się, że obywatelki tego kraju reprezentują inne państwo, widzowie dali Szwajcarii 12 punktów. 10 dorzuciła Finlandia 🇫🇮, 8 Litwa 🇱🇹 i Białoruś 🇧🇾. Polska 🇵🇱 dała 5 punktów, Niemcy 6 🇩🇪, ale Austria tylko 1 🇦🇹. Szwajcarscy widzowie 12 punktów przekazali Portugalii 🇵🇹, która nie awansowała do finału. 10 dostała Chorwacja 🇭🇷, a 8 Macedonia 🇲🇰. Zwycięska Rumunia 🇷🇴 dostała 6 punktów, Polska zero. Szwajcarscy widzowie nie dali punktów awansującym Mołdawii 🇲🇩 i Łotwie 🇱🇻, doceniając w zamian za to Portugalię i Austrię. Awans Vanilla Ninja uznawany był za oczywistość, a Szwajcaria była wysoko typowana przez bukmacherów przed finałem.

Estonki zawiedzione wynikiem Szwajcarii

W finale dziewczyny dostały bardzo dobrą, 22. pozycję startową. Na początku głosowania były wysoko, a nawet prowadziły, jedna ostatecznie zajęły 8. miejsce ze 128 punktami. 9 punktów więcej miała Serbia i Czarnogóra 🇲🇪, 3 mniej Norwegia 🇳🇴 z Danią 🇩🇰. 12 punktów ponownie dała Estonia 🇪🇪, a dodatkowo także Łotwa 🇱🇻. 10 dorzuciła Finlandia 🇫🇮, a 8 Litwa 🇱🇹 i Monako 🇲🇨 (jury). Polacy 🇵🇱 dali tym razem 6 punktów, Niemcy 4 🇩🇪, a Austria zero 🇦🇹. Wynik, chociaż dla Szwajcarii był sukcesem, dla zespołu był sporym zawodem, biorąc pod uwagę ich popularność i typowania bukmacherskie. W finale Eurowizji Szwajcaria 12 punktów dała Serbii i Czarnogórze, 10 Albanii 🇦🇱, a 8 Chorwacji 🇭🇷 – pokazało to rosnącą w siłę diasporę państw bałkańskich w tym kraju. Zwycięska Grecja 🇬🇷 dostała 7 punktów. Punkty przekazała Cecile Bahler, a konkurs ponownie komentowało dla nadawców szwajcarskich aż pięć osób. 12 czerwca „Cool Vibes” zostało wydane w Szwajcarii, gdzie dotarło do 17. miejsca. Z powodu wcześniejszego bana, singiel do notowań niemieckich trafił dopiero 2 lipca, jednak nie uzyskał tam wysokiego wyniki (42. miejsce). Jeszcze słabiej było w Austrii (70. miejsce). Fatalny wynik „Cool Vibes” na listach przebojów doprowadził do wstrzymania promowania kolejnych utworów z albumu „Blue Tattoo” i skupienie się na koncertach. Zaczęły się też problemy z wytwórnią muzyczną, a kolejne single coraz słabiej się sprzedawały. Triinu Kivilaan opuściła zespół, który od tego momentu działał jako trio. Vanilla Ninja zdołały jednak przezwyciężyć problemy, a singiel „Dangerzone” z 2006 roku był dobrze przyjęty w krajach, które były ich targetem.

Od Eurolaul do Sopotu

Vanilla Ninja startowały w preselekcjach estońskich dwukrotnie 🇪🇪 – w 2003 roku z hitem „Club Kung Fu” i były faworytkami widzów, którzy jednak…nie mieli wpływu na wyniki. Decydowało międzynarodowe jury, które zespół umieściło na 9. miejscu (ostatnim). Udział w selekcjach pozwolił jednak zespołowi zdobyć sławę w Estonii. Drugi raz dziewczyny wystartowały w „Eurolaul” w 2007 roku z „Birds of Peace” jednak zajęły jedynie 4. miejsce. W 2006 roku reprezentowały Estonię podczas Sopot Festival 🇵🇱 z piosenką „Dangerzone” jednak zajęły niskie, 5. miejsce, pokonując jednak łotewskie Brainstorm 🇱🇻. Wielka popularność Vanilla Ninja w Estonii sprawiła, że stały się tam celebrytkami numer 1, traktowano je też jako sex-symbol Estonii. Łącznie wydały cztery albumy studyjne, z czego trzy notowane były także w Polsce. Na koncie mają też dwie składanki przebojów oraz 14 singli, w tym „Dangerzone”, które było numerem 1 w Polsce. Nagrały 12 teledysków, wydały dwie koncertowe płyty DVD. W 2006 były nominowane do nagrody MTV za „Best Baltic Act”. Po zakończeniu działalności zespołu w 2008 najchętniejsza na Eurowizję okazała się być Lenna Kuurmaa, która już czterokrotnie startowała samodzielnie w preselekcjach, w tym dwukrotnie była druga – w 2010 za „Rapunzel” oraz w 2012 za „Mina jaan”. Ostatni start w 2017 roku zakończył się niskim, 8. miejscem. Katrin Siska w 2009 przystąpiła do estońskiej partii centrowej, z kolei Piret Jarvis w 2011 roku podawała estońskie punkty eurowizyjne, a jako prezenterka prowadziła też „Eesti Laul”.

Celine Dion z niskim miejscem w Kopenhadze

Dla Szwajcarii 8. miejsce to pierwsza pozycja w top10 od 1993 roku. Wcześniej taki rezultat osiągnięto też w 1957, 1960, 1965 i 1972 roku. Ósme miejsce w półfinale jest drugim najwyższym w historii startów – lepiej wypadli Sebalter w 2014 i Luca Hanni w 2019 roku zajmując tam 4. miejsca. Warto dodać, że z ósmego miejsca w eliminacjach Szwajcaria dostała się do finału Eurowizji 1996. Vanilla Ninja to ostatni wykonawca nieposiadający związków ze Szwajcarią, który reprezentował ten kraj na Eurowizji. 22 października 2005 roku Szwajcaria startowała w konkursie „Congratulations” z okazji 50-lecia Eurowizji. Reprezentantką (niestety, tylko „wirtualnie”) była Celine Dion z „Ne partez pas sans moi”. Piosenka zajęła 10. miejsce na 14 utworów, zdobywając 98 punktów. 12 punktów Szwajcarzy dali sobie samym, 10 dorzuciła Macedonia 🇲🇰, a 8 Polska 🇵🇱 i Ukraina 🇺🇦. Wysokie noty od widzów ze Szwajcarii dostały piosenki „Waterloo” (10 punktów) 🇸🇪 i „Nel blu dipinto di blu” (8 punktów) 🇮🇹.

Źródło: Wikipedia, fot. Eurovision Union

%d blogerów lubi to: