🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 2002-2003 • Popularna Francine poza top20

Po kolejnej rocznej pauzie Szwajcaria miała prawo powrotu do Eurowizji w 2002 i aby wybrać reprezentanta stworzono całkiem nowy format selekcji pod nazwą „Eurosong 2002”. Finał odbył się 2 lutego w Garage Music w Bellinzonie, a prowadzącą była Milena Martelli. O wyjazd do Estonii walczyło ośmiu kandydatów – zwycięzcę wskazywali widzowie poprzez dwie rundy głosowania. W pierwszej wybrano troje superfinalistów – nie podano rezultatów dla top3, ale wiemy, że łącznie zdobyli aż 74,6% głosów! Czwarte miejsce miała Tanisha z „My little Freaky Boy” (10,7%). W superfinale znaleźli się Francine Jordi z „Dans le jardin de mon ame”, Grupa A-Live z „Cosa” i Nina Dimitri z „Die Engel tanzen um Mitternacht per te” napisanym przez Veronique Muller, która reprezentowała Szwajcarię w 1972 roku. W superfinale wygrała Francine zdobywając 41,1% głosów. Druga była grupa A-Live (35,6%), a trzecia Nina (23,3%). Zwyciężczyni urodziła się 24 czerwca 1977 roku w Worb (Kanton Berno). Już jako dziecko śpiewała piosenki dla japońskich turystów w mieście Interkalen, a w 1998 roku wygrała German Grand Prix der Volksmusik. Wtedy też wydała swój pierwszy singiel, a kolejne piosenki stawały się niezwykle popularne. Wokalistka wygrała selekcje mając już status lokalnej gwiazdy, lubianej także w innych krajach niemieckojęzycznych.

Kopciuszek pozostał kopciuszkiem

Balladę „Dans le jardin de mon ame” przygotowała sama. Eurowizyjny tekst powstał w języku francuskim, ale na potrzeby promocji wokalistka wydała też wersję niemiecką „Im Garten meiner Seele” oraz angielską „In the garden of my soul”. Powstał też remiks po francusku i wersja alternatywna po angielsku. Była to pierwsza od lat reprezentantka Szwajcarii, która jadąc na Eurowizję była już dobrze znana w kraju. Oczekiwania były więc ogromne chociaż bukmacherzy nie dawali jej wielkich szans na sukces. 25 maja w Tallinnie zaśpiewała jako jedenasta na 24 kraje. Poza nią po francusku zaśpiewała tylko przedstawicielka Francji 🇫🇷. Bajkowa pocztówka poprzedzająca występ Francine opowiadała o Kopciuszku. Niestety, „eurowizyjny kopciuszek” lat 90. – Szwajcaria – nie zmienił się w Estonii 🇪🇪 w księżniczkę i nadal szorował doły rankingu. Francine uzbierała 15 punktów, co dało jej niskie, 22. miejsce. Gorzej wypadły tylko Litwa 🇱🇹 (3 punkty mniej) i Austria 🇦🇹 (8 punktów mniej). Dwa punkty więcej miały Niemcy 🇩🇪, które były uznawane za faworyta konkursu. Szwajcaria dostała 5 punktów od widzów z sąsiedniej Austrii 🇦🇹, 3 od widzów z Francji 🇫🇷, 2 od publiczności w Niemczech 🇩🇪 oraz 1 od Łotyszy 🇱🇻. Dodatkowo 3 punkty dało jej jury rumuńskie 🇷🇴, a 1 punkt Słowenia 🇸🇮, gdzie głosowali jurorzy razem z widzami (50/50). Tym samym większość punktów kraj zyskał dzięki sąsiadom.

Przerwa od wokalistek ze Szwajcarii

Widzowie ze Szwajcarii 12 punktów przyznali Hiszpanii 🇪🇸, 10 Francji 🇫🇷, a 8 zwycięskiej Łotwie 🇱🇻. Niemcy 🇩🇪 dostały 3 punkty, a Austria 🇦🇹 aż 7. Punkty przekazała Diana Jorg, a w skład ekipy komentatorów weszli Sandra Studer (dla SF 2), Phil Mundwiller (dla TSR 1) oraz Jonathan Tedesco i Claudio Lazzarino (dla TSi 1). 22. miejsce to powtórka z 1997 roku i drugi najniższy wynik Szwajcarii w finale Eurowizji. Taką samą pozycję kraj zdobędzie jeszcze w 2004 roku, ale w półfinale. Zmieniające się trendy sprawią, że język francuski powróci w eurowizyjnym wykonaniu Szwajcarii dopiero w 2010 roku, z kolei kolejną kobietą samodzielnie reprezentującą ten kraj będzie dopiero Anna Rossinelli w 2011 roku. Aby zdecydować które kraje wystartują w Eurowizji 2003 EBU postanowiło tym razem wziąć po uwagę tylko wyniki z 2002 roku i zakwalifikować Big 4, gospodarza i 14 najwyżej ocenionych państw. Szwajcaria oczywiście do tego grona się nie załapała, zresztą gdyby liczyć średnią z pięciu lat (jak to robiono do tej pory) też niewiele by to dało. Co ciekawe, Szwajcaria i Polska 🇵🇱 całkowicie rozmijały się na Eurowizji. Wspólnie te kraje startowały w 1994-1995 oraz 1997-1998, a później spotkały się dopiero w półfinale 2005 roku.

Ostatni udział w EYD

W połowie czerwca 2002 roku odbyła się 11. edycja Eurowizji dla Młodych Muzyków, tym razem w Berlinie 🇩🇪. Wystartowało aż 20 państw, ale tylko 7 wpuszczono do wielkiego finału. Szwajcarię reprezentowała pianistka Beatrice Berrut, która nie została zakwalifikowana do ostatecznej rundy. Tym samym kraj po raz drugi z rzędu nie zdobył awansu. Warto jednak wspomnieć, że w jury konkursu znalazł się flecista Aurele Nicolet ze Szwajcarii. 24 maja 2003 roku telewizje szwajcarskie pokazywały Eurowizję 2003 w której kraj nie mógł startować. Konkurs komentowali Roman Kilchsperger, Jean-Marc Richard z Alainem Morisodem oraz Daniele Rauseo z Claudio Lazzarino, tym samym konkurs bez udziału swojego reprezentanta relacjonowało dla jednego państwa aż 5 osób! 2 lipca 2003 ruszyła dziesiąta edycja Eurowizji dla Młodych Tancerzy, a organizatorem był Amsterdam 🇳🇱. Rywalizowało 17 państw, a dla Szwajcarów zatańczyła Sarah-Jane Brodbeck. Jej taniec „Don Quixote” zakwalifikował się do finału. Nagrody przyznawano tam w dwóch kategoriach – za klasykę i taniec współczesny. Sarah-Jane rywalizowała w pierwszej grupie, gdzie zdobyła w głosowaniu jury 793 punkty i 4. miejsce na sześciu tancerzy. Wygrała Ukraina 🇺🇦 z wynikiem 938 punktów. Niestety był to ostatni udział Szwajcarii w tym konkursie. Od 2005 nadawca odmawia powrotu do rywalizacji.

A jak po Eurowizji 2002 radziła sobie Francine Jordi. W odróżnieniu od swoich poprzedniczek, które przepadały w konkursie i później na rynku muzycznym, ta wokalistka wypadła całkiem dobrze. W 2003 wydała swój czwarty album, a rok później pierwszą składankę „The Best Of”. Jej kolejne płyty i single cieszył się dużym uznaniem w kraju, często zajmując topowe pozycje na listach przebojów czy sprzedaży. Artystka ma teraz 43 lata i nadal jest aktywna muzycznie, śpiewa głównie pop i szlagiery. Udziela się też jako prezenterka, a w 2015 roku prowadziła popularne TV-Show „Musikantenstadl”.

Źródło: Wikipedia, fot.: Wikipedia

%d blogerów lubi to: