🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 2000-2001 • Włoski gwiazdor w chórku Jane Bogaert

Po rocznej pauzie Szwajcaria miała prawo udziału w Eurowizji 2000 w Sztokholmie. 29 stycznia w Discoteca Prince w Kasynie Lugano przygotowano finał narodowy pod nazwą „Concours Eurovision 2000”. Prowadzącym był Matteo Pelli, a o zwycięzcy decydowali wspólnie widzowie (podzieleni na regiony) oraz jurorzy-eksperci. W skład komisji weszła m.in. Carol Rich (ESC 1987). Televoting w regionach był mocno podzielony – część niemieckojęzyczna dała 8 punktów (najwięcej) piosence „Gluckstrana” Autseid, a jednocześnie pozostałe regiony dały tej propozycji 1 i 2 punkty. Francuskojęzyczny region najwyżej ocenił utwór „Vous” Lauranne, przy czym pozostałe regiony miały tę piosenkę na dnie rankingów. Włoskojęzyczna część Szwajcarii 8 punktów przydzieliła „La vita cos’e” Jane Bogaert, która była też faworytką jury, dostając od nich 20 punktów. Łącznie uzbierała ich 35 co dało jej wygraną. Drugie miejsce miał duet Nubya & Al Walser (30 punktów, bez żadnej maksymalnej noty), a trzecie Elisabeth White (25 punktów i także bez żadnej maksymalnej noty). Faworyt francuski zajął ostatnie miejsce, a niemiecki przedostatnie. Triumf odniosła włoskojęzyczna piosenka.

Al Bano w chórku Szwajcarii

Jane Bogaert urodziła się w Solothurn w 1967 roku. Swój pierwszy singiel wydała w 1987 roku i na tym jej muzyczne osiągnięcia przed selekcjami się niemal kończą. Finał narodowy w Lugano wygrała dzięki piosence skomponowane przez Bernie’go Strauba i Thomasa Marina. Utwór doczekał się też angielskiej wersji, zachowując jednak włoski tytuł. Bardzo ciekawe jest to, że Jane miała na Eurowizji niezwykłe wsparcie. W chórku podczas występu znalazł się bowiem…włoski gwiazdor Al Bano 🇮🇹, który swój kraj reprezentował na Eurowizji dwukrotnie – w 1976 i 1985. W duecie z Rominą Power zawsze zajmowali 7. miejsce, a do tej pory są niezwykle popularni i lubiani w wielu krajach świata. Szwajcaria w 2000 wystartowała jako 16. w kolejności. Był to jedyny utwór wykonany podczas konkursu w całości po włosku, natomiast ten język pojawił się też w słowach piosenki … cypryjskiej 🇨🇾. Niestety, Jane nie podołała konkurencji. Zdobyła 14 punktów, co dało jej 20. miejsce. Słabiej wypadły tylko cztery kraje (w tym Cypr).

Znów źle, znów nisko

Większość punktów Szwajcaria dostała dzięki krajom, w których nie było televotingu – Holandia 🇳🇱 dała 6 punktów, Rosja 🇷🇺 5. Pozostałe noty przyznali widzowie z Łotwy 🇱🇻 (2) i Austrii 🇦🇹 (1). Szwajcarska publika 12 punktów przydzieliła sąsiadom z Niemiec 🇩🇪, 10 dostała zwycięska Dania 🇩🇰, a 8 Irlandia 🇮🇪. Punkty podała Astrid van Stockar, a komentatorami byli Sandra Studer, Jean-Marc Richard i Jonathan Tedesco. Nie ma co ukrywać, że 20. miejsce to kolejna porażka Szwajcarii. Kraj piąty raz z rzędu omija top15. Dwudziesta lokata to trzeci najsłabszy rezultat w historii startów finałowych Szwajcarii – gorzej do tej pory wypadły reprezentantki z 1997 (22. miejsce) i 1998 (25. miejsce). Warto jednak zwrócić uwagę, że po dwóch latach uczestnictwa Szwajcaria w końcu osiągnęła dwucyfrowy wynik punktowy. „La vita cos’e” to (do 2021) ostatni włoskojęzyczny utwór śpiewany dla Szwajcarii przez kobietę. Język ten wróci jeszcze tylko raz – w 2008 roku.

Szwajcaria znów wylatuje z konkursu

Eliminacje do Eurowizji 2001 ponownie polegały na wyciąganiu średniej z ostatnich pięciu lat, przy czym automatycznie kwalifikowano do finału kraje tzw. „Big Four”, które wtedy powstało. Szwajcaria w rankingu pozostałych krajów zajęła 19. miejsce ze średnią 10.25 i było to dno tabeli. Przedostatnia była Rumunia 🇷🇴 z wynikiem 15,5. Do finału kwalifikowano jedynie 12 krajów (+ Danię 🇩🇰 i Big Four). Szwajcarzy nie mieli więc żadnych złudzeń – znów zmuszeni byli do pauzy i nie mieli prawa startu w Eurowizji 2001. Konkurs oczywiście transmitowali wraz z relacjami komentatorskimi w trzech językach. W pierwszej połowie czerwca 2000 w Bergen 🇳🇴 odbyła się Eurowizja dla Młodych Muzyków, w której uczestniczyło 18 państw, w tym powracająca po przerwie Szwajcaria. Kraj reprezentowała harfistka Nathalie Amstutz, która nie zakwalifikowała się do finału, odpadając wraz z przedstawicielami 9 innych państw. Wygrała Polska 🇵🇱 dzięki pianiście Stanisławowi Drzewieckiemu. Z kolei w czerwcu 2001 w Londynie 🇬🇧 zorganizowano Eurowizję dla Młodych Tancerzy, w której także rywalizowało 18 krajów. Dla Szwajcarii zatańczyła Sarah Kora Dayanova, a jej „Tanto Te Amo” spodobało się jurorom na tyle, by wpuścić ją do finału. Nie zajęła tam jednak miejsca w top3, a wygrała…Polska – triumfowali bracia Kupińscy.

A co z Jane Bogaert? Po Eurowizji 2000 udzielała się w grupie muzycznej Dominoe, a swój debiutancki solowy album wydała dopiero dziesięć lat później. Do współpracy zaprosiła znanych muzyków, grających wcześniej m.in. z Rodem Stewardem czy Eltonem Johnem. Niedługo po premierze płyty wokalistka urodziła drugie dziecko. Jest nie tylko wokalistką, ale też tancerką i modelką. Aktualnie ma 53 lata.

Źródło: Wikipedia, Diggillo Thrush, fot.: Listal

%d blogerów lubi to: