🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 1998-1999 • Faworytka przegrywa Eurowizję. Kolejna pauza Szwajcarii

W 1998 roku telewizja szwajcarska nareszcie powróciła do organizacji preselekcji narodowych i po raz pierwszy zrezygnowano z jurorów, zastępując ich televotingiem regionalnym. Wystartowało 6 wykonawców, a konkurs odbył się wyjątkowo wcześnie, bo już 18 grudnia 1997 roku w studiu DRS TV w Zurychu. Prowadzącą była reprezentantka kraju z Eurowizji 1991 – Sandra Studer. Widzowie z pięciu regionów nie byli zgodni. Faworytem regionu Genewy była Vanessa Judt z utworem „Trouver ma place„, która łącznie zdobyła 19 punktów remisując tym samym z Susan Orus i „L’enfant des etoiles”. Oba utwory przygotowali ci sami autorzy. Region Lugano postawił na włoski utwór „Amero di piu” Filippo Trojani’ego, jednak ta piosenka innym widzom się aż tak nie spodobała i ostatecznie zajęła 5. miejsce z sumą 17 punktów. Na pozycji drugiej była grupa Talk about Girls z piosenką „Qualcosa di te”, chociaż nie dostała żadnej maksymalnej noty. Zwyciężczynią okazała się Gunvor Guggisberg z „Lass ihn”. Piosenka dostała po 8 punktów z Berna, Zurychu i Chur & Mobiles, a łącznie uzbierała 34 punkty. Co ciekawe, televoting był zgodny co do ostatniego miejsca i tylko pięć punktów (po jednym z każdego regionu) miała Anne Francouer i „La reve d’Alice”.

„Brudna” przeszłość Gunvor

Gunvor urodziła się w Zimmerwald w 1974 roku i ma korzenie szwedzkie, stąd szwedzkobrzmiące imię 🇸🇪. Uczyła się gry na pianinie, ale w wieku 13 lat stała się znana za sprawą talentu do stepowania, co dało jej nawet mistrzostwo Szwajcarii, które zdobyła aż sześć razy. Później skierowała się w stronę muzyki i śpiewania, wygrywając dwa lokalne talent-shows. Gdy uczestniczyła w preselekcjach, pracowała na etacie jako sekretarka w jednym z ministerstw i dodatkowo śpiewała w paru barach. Triumf i zdobyty tytuł reprezentantki Szwajcarii skłonił ją do odejścia z pracy. Media rozpisywały się wtedy na temat jej przeszłości, m.in. pozowania nago dla różnych magazynów czy nawet pracy w domu publicznym, a także o jej problemach finansowych i długach wobec wielu sklepów odzieżowych. Piosenkę „Lass ihn” po niemiecku napisała razem z reprezentantem Szwajcarii 1990 – Egonem Egemannem. Przed finałem ESC 1998 w Birmingham Szwajcaria uznawana była za jednego z faworytów do zwycięstwa.

Wielkie zero dla Szwajcarii

Eurowizja 1998 była pierwszym konkursem, w którym zaczęto odwracać się od orkiestry i nadawcy mogli zdecydować, czy ich reprezentant ma zaśpiewać do podkładu muzycznego czy muzyki granej na żywo. Szwajcaria, wraz z m.in. Niemcami 🇩🇪, Maltą 🇲🇹 czy zwycięskim Izraelem 🇮🇱 postawiła na pół-playback. Warto wspomnieć, że kraj po raz pierwszy od 1990 wysłał na Eurowizję utwór po niemiecku, a Egon (który w Birmingham wystąpił na scenie w roli skrzypka) był jednym z czterech powracających do konkursu uczestników. W większości państw zastosowano 5-minutowy televoting, a jedynie na Węgrzech 🇭🇺, Rumunii 🇷🇴 i w Turcji 🇹🇷 o wynikach decydowali jurorzy. Rezultaty były dla Szwajcarii zaskakujące. Gunvor nie zdobyła ani jednego punktu, co dało jej ostatnie, 25. miejsce. 3 punkty więcej miała Francja 🇫🇷. W głosowaniu publiczności Szwajcaria dała 12 punktów sąsiadom z Niemiec 🇩🇪, 10 dostał triumfujący Izrael 🇮🇱, a 8 Malta 🇲🇹. Punkty podała dziennikarka Regula Elsener, a grupa komentatorów się wzmocniła, gdyż dla stacji SF2 Eurowizję relacjonowali po niemiecku Roman Kilchsperger i Heinz Margot, po francusku dla TSR1 Jean-Marc Richard, a po włosku dla TSI1 Jonathan Tedesco.

Fatalne statystyki i pauza w 1999

25. miejsce dla Gunvor to nowy najniższy wynik Szwajcarii w swojej dotychczasowej historii. Trzeci raz w historii kraj zakończył rywalizację bez punktów, ale wcześniej miało to miejsce w zupełnie innych realiach – w 1964 i 1967 roku. Ostatnie miejsce Szwajcaria zdobyła zaś czwarty raz w historii. Takie bolesne porażki jeszcze się zdarzą – 25. miejsce w finale Szwajcarzy zajmą w 2011 roku, z kolei zero punktów zaliczą w półfinale 2004. Łącznie aż cztery razy zajmą ostatnie miejsce w półfinałach w XXI wieku. „Lass ihn” jest, jak do tej pory, ostatnią niemieckojęzyczną piosenką Szwajcarii na Eurowizji. Kraj wystawił 10 takich piosenek, a dodatkowo dwie z nich miały język niemiecki połączony z francuskim czy włoskim. Najwyższe miejsce dla piosenki w całości po niemiecku to 4. miejsce z 1959 roku. Aby utworzyć listę państw startujących na ESC 1999 wzięto pod uwagę punkty zdobyte w latach 1994-1998. Niestety Szwajcaria wypadła w takim zestawieniu koszmarnie – najwięcej punktów (tylko 22) miała w 1996. Łącznie osiągnęła średnią 10,5 co dało jej…przedostatnie miejsce. Słabiej wypadła tylko Rumunia 🇷🇴. Tym samym Szwajcaria drugi raz zmuszona była do pauzy i nie startowała w Eurowizji 1999. Konkurs oczywiście transmitowano, a niemieckojęzyczny komentarz przygotowała Sandra Studer. Dla Szwajcarów francusko i włoskojęzycznych komentowały te same osoby co w 1998.

Wzloty i upadki po Eurowizji

Po nieudanej Eurowizji Gunvor wydała nowy singiel, jednak nie został on doceniony. Wystąpiła też w reportażu „Gunvor – A Media History”, który opowiadał m.in. o jej udziale w konkursie. Wróciła do stepowania, a dodatkowo śpiewała i tańczyła w Conelli Circus. W 1999 wydała album, który poniósł klęskę w notowaniach, a sama Gunvor popadła w depresję zarówno z powodu porażek jak i ataków medialnych na jej osobę. Do 2004 roku śpiewała w hotelach, ale później ogłosiła bankructwo. 10 lat później aresztowano ją za kradzież i oszustwa ubezpieczeniowe. Tego samego roku wzięła ślub z konsultantem biznesowym Rolandem Meyerem i została matką. Co ciekawe, również w 2014 roku jej utwór „Prisoner of Love” startował w selekcjach szwajcarskich do Eurowizji, ale odpadł na wczesnym etapie eliminacji. Do tej pory wokalistka wydała łącznie 5 albumów (ostatni, z muzyką dla dzieci, pojawił się na rynku trzy lata temu). Zajmuje się też reżyserią i produkcją musicali dla dzieci.

W 1998 roku Szwajcaria nie uczestniczyła w Eurowizji dla Młodych Muzyków, ale rok później powróciła do Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Konkurs odbył się 4 lipca w Lyonie 🇫🇷. Wystartowało 16 państw. Niestety reprezentantka Szwajcarów – Laetitia Guggi odpadła już w półfinale, wraz z przedstawicielami 5 innych państw (w tym debiutujących Czech 🇨🇿). Finał wygrały Niemcy 🇩🇪. Po raz pierwszy w swojej historii Szwajcaria nie awansowała do finału Eurovision Young Dancers. Będzie to (jak do tej pory) jedyna taka sytuacja w historii startów Szwajcarii w tym konkursie.

Źródło: Wikipedia, NF Finals, fot.: Aaergauer Zeitung

%d blogerów lubi to: