🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 1997 • Televoting testowany w Szwajcarii

Pomimo kolejnego słabego startu Szwajcaria nie zdecydowała się na powrót do preselekcji publicznych, a tym razem prawo wyboru reprezentanta miał nadawca włoskojęzyczny RTSI. Jakżeby inaczej – postanowił na tzw. „no name”, czyli w tym przypadku na urodzoną w Bellinzone w 1963 roku Barbarę Bertę, znaną głównie z udziału w Eurowizji. Czym się kierowano? Nie wiadomo. Piosenka „Dentro di me” (w języku włoskim) została napisana przez samą wokalistkę. Podczas Eurowizji 1997 w Dublinie Bercie towarzyszyli chórzyści oraz trębacz, a dyrygentem był Pietro Damiani. Szwajcarii wylosowano siódmą pozycję startową 0 pomiędzy Słowenią a Holandią. Był to jeden z dwóch utworów w języku włoskim – drugim było oczywiście „Fiumi di parole” z powracających (przypadkiem i na chwilę) Włoch 🇮🇹.

Widzowie ze Szwajcarii mają głos!

W 1997 roku po raz pierwszy część nadawców testowała głosowanie poprzez televoting, a Szwajcaria znalazła się w gronie pięciu telewizji, które się tego podjęły. Widzowie głosować mogli także w Austrii 🇦🇹, Niemczech 🇩🇪, Szwecji 🇸🇪 i Wielkiej Brytanii 🇬🇧. Szybko okazało się, że takie wyniki mogą być zupełnie inne od gustów jurorskich, czego przykładem jest Islandia 🇮🇸 – kontrowersyjny Paul Oscar dostał łącznie 18 punktów, z czego 16 z pięciu televotingowych państw. Niestety postępowa Szwajcaria przepadła w finale Eurowizji 1997. Barbara dostała 5 punktów – z Włoch 🇮🇹 i Hiszpanii 🇪🇸, co dało jej 22. miejsce i remis z Holandią 🇳🇱, przy czym taki remis by przegrała, bo holenderska formacja miała notę 4 punktów. Gorzej od Szwajcarii i Holandii wypadły tylko Norwegia 🇳🇴 z Portugalią 🇵🇹, które zakończyły rywalizację bez punktów. Szwajcarscy widzowie 12 punktów dali zwycięskiej Wielkiej Brytanii 🇬🇧, 10 dostały Włochy 🇮🇹, a 8 Hiszpania 🇪🇸. Reprezentantka Polski 🇵🇱 – Anna Maria Jopek – nie dostała żadnych punktów z tego kraju. Wyniki głosowania przedstawiła ze Szwajcarii Sandy Altermatt, a w gronie komentatorów znaleźli się Sandra Studer, Pierre Grandjean i Jonathan Tedesco.

Fatalny wynik Barbary

Barbara Berta wyznaczyła nowy rekord najsłabszego startu Szwajcarii od momentu debiutu. Do tej pory najgorszy był Duilio z 1994, ale teraz włoskojęzyczna piosenka znów szorowała doły, chociaż szybko utraci status tej „najgorszej”. 22. miejsce powtórzone będzie ponownie w 2002 roku. EBU kontynuowało metodę selekcji krajów na podstawie średniej, a tym razem wzięto pod uwagę wyniki z pięciu lat czyli od 1993 roku. Szwajcaria dzięki wysokiej pozycji w 1993 zdołała się utrzymać w stawce – jej średnia to 47,5, co dało 15. miejsce. Dla porównania – Irlandia 🇮🇪 osiągnęła wynik 155,2, a Polska 66,5 🇵🇱. Do Eurowizji 1998 zakwalifikowano 19 państw, a dolna granica to 42,25. Najsłabszy wynik osiągnęła Bośnia i Hercegowina 🇧🇦 – 23 punkty. Po felernym udziale w Eurowizji Barbara Berta wydała debiutancki album „Dentro di me”, a kolejny pojawił się dopiero w 2008 roku. Do tej pory wydała tylko trzy single. W 2014 próbowała swoich sił w rozbudowanych selekcjach Szwajcarii jednak nic tam nie osiągnęła.

Źródło: Wikipedia, fot.: YouTube

%d blogerów lubi to: