🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 1996 • Urzędniczka reprezentantką kraju

Po roku przerwy Szwajcaria miała prawo startu w Eurowizji 1996, ale tak naprawdę o finał musiała jeszcze powalczyć. Podobnie jak w 1994 selekcje się nie odbyły, a wewnętrznie wskazano Kathy Leander, urodzoną w 1963 roku w kantonie Jura. Gdy miała 13 lat zaczęła śpiewać w lokalnym chórze kościelnym, a w 1989 po przeprowadzce do Genewy występowała w klubach. W 1991 zajęła 1. miejsce podczas Countrymusikfestival, a w 1992 wygrała Europa Song Festival w Bodreaux. W momencie gdy wskazano ją na reprezentantkę Szwajcarii Kathy pracowała w banku jako urzędnik. Ponownie więc wskazano na Eurowizję kogoś, kto nie był w kraju popularny i dobrze znany. Piosenkę „Mon cœur l’aime” napisał szwajcarsko-amerykański kompozytor Soren Regis Mounir. Utwór nagrano tylko w oryginalnej, francuskiej wersji językowej.

Dobry wynik audio, gorzej z występem na żywo

Eurowizję 1996 zaplanowano na 18 maja w Oslo 🇳🇴, ale zanim do niej doszło EBU zrealizowało kolejny pomysł na dobór uczestników. Łącznie do startu szykowało się bowiem 30 państw, a wcześniej już ustanowiono limit na 23 kraje, by finał nie trwał zbyt długo. Przygotowano więc specjalną rundę audio, w której komisje z poszczególnych państw oceniały piosenki na podstawie nagrań. W ten sposób odrzucono najsłabsze propozycje. Szwajcaria zajęła w tym głosowaniu 8. miejsce zdobywając 67 punktów i zakwalifikowała się dalej. Najwyższą notę dostała od starającej się o debiut Macedonii (8) 🇲🇰, a 7 punktów przyznały Niemcy 🇩🇪, Irlandia 🇮🇪 i Portugalia 🇵🇹. Polska 🇵🇱 dała 3 punkty. Szwajcarskie jury 12 punktów przekazało zwycięskiej Szwecji 🇸🇪, 10 Turcji 🇹🇷, a 8 Malcie 🇲🇹. Polska nie dostała punktów. W wielkim finale Szwajcarka zaśpiewała jako dziewiąta, jednak zdobyła tylko 22 punkty i słabe, 16. miejsce czyli wypadła znacznie słabiej niż w eliminacjach. 11 punktów więcej miała Kasia Kowalska z Polski 🇵🇱, a Szwajcaria zremisowała z Belgią 🇧🇪, jednak remis ten oficjalnie nie był rozstrzygany. Gdyby się uprzeć, Szwajcaria powinna zająć 17. miejsce, bo Belgia miała na koncie jedną dwunastkę. Najwyższą notą dla Kathy były 4 punkty od Holandii 🇳🇱, Irlandii 🇮🇪 i Finlandii 🇫🇮. Szwajcarskie jury 12 punktów dało triumfującej Irlandii 🇮🇪, 10 dostała Portugalia 🇵🇹, a 8 Szwecja 🇸🇪. Nie doszło do wymiany punktów z Polską. Glosy szwajcarskiego jury prezentowała tym razem Yves Ménestrier, a w gronie komentatorów byli Sandra Simó (ESC 1991), Pierre Grandjean i Joanne Holder. Dyrygentem był Rui dos Reis, a specjalne pozdrowienia nagrał Micel Coquoz ze szwajcarskiego MSZ.

Szwajcaria zakwalifikowana do 1997

16. miejsce było ówcześnie trzecim najsłabszym rezultatem Szwajcarii. Wcześniej zdobyto je w 1984 roku, a pojawi się też w statystykach kraju w 2005 roku. Było to ostatnie „tak wysokie” miejsce zdobyte przez Szwajcarię aż do 2005 roku. Ponieważ na EBU spadła krytyka za organizację audio-eliminacji, postanowiono dobierać kraje w inny sposób. Zastosowano średnią zdobytych punktów z ostatnich lat. Aby zdecydować, kto powinien startować w 1997 roku wzięto pod uwagę lata 1993-1996. Szwajcaria zdobyła wtedy 148 punktów (1993), 15 (1994) i 22 (1996), co łącznie dało wynik 61,67 i dziewiąte miejsce w zestawieniu więc miała prawo do udziału w kolejnej Eurowizji. Najlepszy wynik miała Irlandia 🇮🇪 – 154,75. Po powrocie z Oslo Kathy kontynuowała pracę w banku. W 2000 nagrała duet z Enriciem Orlandi, a rok później przygotowała album z Alanem Segalem, który odniósł lokalny sukces. W 2003 Catherine zajęła 3. miejsce w talent show „Merci, on vous ecrira” telewizji TSR, a trzy lata później wydała pierwszy solowy album.

Pauza w Eurowizji Muzyków

12 czerwca z Lizbonie 🇵🇹 zorganizowano Eurowizję dla Młodych Muzyków. Wystartowało 17 państw, z czego część odrzucono w eliminacjach. Co ciekawe, czwarty rok z rzędu kraj-gospodarz nie przeszedł do finału. Szwajcarię reprezentował pianista Antoine Rebstein, który wystąpił zaraz przed skrzypaczką Marią Nowak z Polski 🇵🇱. Niestety ani Szwajcaria ani Polska nie weszły do top3. Wygrała skrzypaczka Julia Fischer z Niemiec 🇩🇪. Od momentu debiutu w konkursie Szwajcaria dwukrotnie zajmowała miejsca w top3 (w 1986 była druga, a w 1982 trzecia), trzykrotnie weszła do finału, ale nie zdobyła tam żadnej nagrody oraz trzykrotnie odpadła w eliminacjach. Nie wiemy jaki był dokładny powód rezygnacji Szwajcarii z udziału w Eurowizji dla Młodych Muzyków 1998, która odbywała się w sąsiedniej Austrii 🇦🇹. Poza Szwajcarią wycofały się także m.in. Niemcy 🇩🇪 (kraj który wygrał w 1996) oraz Portugalia 🇵🇹 (kraj gospodarz poprzedniej edycji). W 1997 Szwajcaria zrezygnowała z Eurowizji dla Młodych Tancerzy.

Źródło: Wikipedia, fot.: YouTube

%d blogerów lubi to: