⚪🔴⚪ Popularni prezenterzy odchodzą z białoruskiej telewizji • 16 państw na Eurowizji Junior? • RTSH czeka na piosenki do Festivali i Kenges

Telewizja albańska 🇦🇱 już teraz zaprasza lokalnych wykonawców i kompozytorów do przygotowania i zgłoszenia swoich piosenek do Festivali i Kenges 59. Gotowe piosenki, wraz z wersjami instrumentalnymi (pod orkiestrę) muszą być zgłoszone osobiście lub mejlowo w dniach 1-2 października 2020 roku. Chociaż ogłoszenie o zasadach festiwalu nie wspomina o Eurowizji 2021, można przypuszczać, że RTSH jak co roku wykorzysta FiK do preselekcji. Tym samym Arilena Ara nie będzie z automatu nominowana do reprezentowania kraju w 2021 roku. Wokalistka wygrała Festivali i Kenges 58 w grudniu ubiegłego roku z piosenką „Shaj”. Wieloletni komentator Eurowizji w Albanii, Andri Xhahu w jednym z wywiadów stwierdził, że Szwecja czy Włochy co roku organizują swoje festiwale połączone z wyborem przedstawiciela na ESC. Podobnie ma być w Albanii. „Uważam, że tegoroczny zwycięzca FiK będzie reprezentować Albanię na Eurowizji w przyszłym roku” – powiedział. Jak każdy kraj Albania walczy z covid-19, wprowadza restrykcje, a rząd zakaz organizacji imprez masowych. Pomimo obostrzeń media lokalne twierdzą, że Festivali i Kenges na pewno się odbędzie, być może bez udziału publiczności. RTSH na ten moment nie potwierdził jeszcze udziału w Eurowizji Junior 2020 czy w Eurowizji 2021. Mówi się, że Albanii zabraknie w tegorocznej stawce Juniora.

Portugalia wystartuje w Juniorze

Jeżeli Eurowizja Junior 2020 się odbędzie, telewizja RTP 🇵🇹 weźmie w niej udział – potwierdzono dla portalu ESCPortugal. Nadawca portugalski nie przekazał na ten moment żadnych szczegółów dotyczących sposobu wyboru nowego reprezentanta. Aktualnie Albania 🇦🇱, Armenia 🇦🇲 i Włochy 🇮🇹 to kraje, które startowały w 2019 roku, a jeszcze nie ogłosiły swojej „wstępnej” decyzji co do Eurowizji Junior 2020 w Warszawie. Niepewna jest też sytuacja na Białorusi 🇧🇾 oraz w krajach, które aktualnie są na liście polskiego rządu z zakazem lotów (m.in. Rosja 🇷🇺, Kazachstan 🇰🇿 i Serbia 🇷🇸). Jeżeli nie dojdzie do żadnych sensacyjnych działań, a wspomniane wyżej trzy niepewne kraje potwierdzą udział, do stolicy Polski przyjedzie 16 delegacji, czyli o 3 mniej niż do Gliwic. Wycofały się Australia 🇦🇺, Irlandia 🇮🇪, Macedonia 🇲🇰 oraz Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿, a debiutują Niemcy 🇩🇪. Już w przyszłym miesiącu sezon preselekcyjny – pod koniec września zaplanowano finały narodowe w Kazachstanie 🇰🇿, Holandii 🇳🇱 i Polsce 🇵🇱, w połowie miesiąca poznamy werdykt w Rosji 🇷🇺 i na Ukrainie 🇺🇦.

ŽYVIE BIELARUŚ! Popularne twarze znikają z BTRC

Współprowadzący Eurowizji Junior 2018 – Evgeny Perlin (na zdj.) – trafił ostatnio nawet do polskich mediów w związku ze swoim odejściem z państwowej telewizji BTRC. U nadawcy publicznego prezenter pracował od 2009 roku, miał swoje własne show, był także prowadzącym telewizji śniadaniowej. Evgeny nie podał oficjalnie powodu, dla którego zrezygnował z pracy, a w mediach społecznościowych zapytał tylko „Co się stało z moją Białorusią?„. Nie on jeden podjął ostatnio taką decyzję, a media informują o wielu znanych prezenterach i dziennikarzach, którzy odeszli z BTRC w ramach protestu przeciwko reżimowi. W szeregach stacji nie ma już lubianego Andrey’a Makajonka (na zdj.), który jeszcze w pierwszym kwartale 2020 prowadził preselekcje białoruskie do Eurowizji. Jak twierdzi, nie wstydzi się za to, że pracował dla BTRC, bo w telewizji głównie prowadził programy rozrywkowe, w którym czuł się sobą. Stwierdził jednak, że gdy na ulicach ludzie zaczęli cierpieć, jego żarty w telewizji mogły stać się oznaką cynizmu.

🇵🇱 Imprezy muzyczne w Uniejowie i Rzeszowie

Już w dniach 22-23 sierpnia w Uniejowie odbędzie się trzecia edycja „Earth Festival”, w ramach którego zorganizowany będzie koncert transmitowany przez Polsat. „Earth Festival” to nie tylko nowoczesność i rozrywka, ale też promocja działań ekologicznych, w związku z tym sobota i niedziela wypełnione będą atrakcjami w „Strefie Czysta Polska”, będą też pokazy filmów, animacje dla dzieci i inne niespodzianki. W niedzielę o 20:00 rozpocznie się natomiast koncert, w którym wystąpią m.in. Viki Gabor (JESC 2019), Beata Kozidrak i BAJM, Kayah, Sound’n’Grace, Natalia Nykiel, Sanah czy Feel. Koncert poprowadzą Krzysztof Ibisz, Paulina Sykut-Jeżyna i Karolina Gilon. W ten sam weekend w Rzeszowie odbędzie się Carpathia Festival. Organizatorzy wydarzeń zapewniają, że widowiska przygotowane są z zachowaniem aktualnych wytycznych, a liczba miejsc jest ograniczona. Dodatkowo warunkiem wstępu zarówno na „Earth Festival” jak i „Carpathia Festival” jest wypełnienie i podpisanie oświadczenia zdrowotnego dot. COVID-19.

Źródło: RTSH, Gazeta Scanner, Eurovoix, ESCPortugal, Wikipedia, TVN24, Instagram, Earth Festival, Carpathia Festival, fot.: @makajonak

%d blogerów lubi to: