⚪🔴⚪ ŽYVIE BIELARUŚ! Gwiazdy Eurowizji wspierają protestujących • Kazachstan wraca do finału narodowego • Wejściówki i bilety na Carpathia Festival już dostępne

Po tym jak ogłoszono zmanipulowane wyniki wyborów prezydenckich na Białorusi 🇧🇾, u naszych wschodnich sąsiadów wybuchły zamieszki i protesty wściekłych mieszkańców, a fala niezadowolenia wylała się już na niemal cały kraj. Ze względu na odcięcie internetu, świat ma utrudniony dostęp do tego, co dzieje się w Mińsku, Grodnie czy innych miastach, ale w social mediach i tak wrze, a niektórzy byli reprezentantci Białorusi na Eurowizji aktywnie wspierają protestujących i walczących o prawdziwie wolny kraj. Wydarzenia ze swojego kraju na Instagramie relacjonuje m.in. Vova (fot.) z formacji Litesound, która w 2012 pojechała na Eurowizję dzięki temu, że wcześniej Aleksander Łukaszenka dekretem zdyskwalifikował zwyciężczynię selekcji – Alyonę Lanskayę oskarżoną o manipulacje. Gitarzysta formacji na swoim InstaStories pokazuje zdjęcia z Mińska i publikuje hasła protestujących m.in. „Rząd ukradł nasze głosy, ale nas nie uciszy„, krytykuje zarówno działania milicji jak i odcięcie ludzi od dostępu do Internetu. Do aktualnej sytuacji na Białorusi odnieśli się też Naviband czy formacja VAL prosząc swoich fanów by modlili się za ich kraj. Posty na ten temat publikował też Daniel Yastremski, który był reprezentantem gospodarzy podczas Eurowizji Junior 2018. Bardzo aktywna w tematyce politycznej jest też Angelika Agurbash, którą często żartobliwie określano pupilkiem reżimu. Popularna wokalistka nie boi się pokazywać na swoim Instagramie drastycznych i dramatycznych nagrań z Mińska. „Powinniście wiedzieć, co zrobił Łukaszenka” – napisała. Dodała też historyczną flagę Białorusi, teraz wykorzystywaną jako jeden z symboli protestów. Post opatrzyła hasłem „ŽYVIE BIELARUŚ!„.

Nie jest pewne czy Białoruś wystartuje w Eurowizji Junior 2020 zarówno z powodu pandemii koronawirusa jak i aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Nasi sąsiedzi zadebiutowali na JESC już w 2003 roku, co było ich pierwszym udziałem w konkursie Europejskiej Unii Nadawców. Odnieśli sukces z „Tantsui” w języku białoruskim – Olga Satsiuk zajęła 4. miejsce. Dwa lata później Ksenia Sitnik wygrała w Belgii dzięki piosence „My vmeste” po rosyjsku. Drugie zwycięstwo przyniósł Białorusi Alexey Zhigalkovich już w 2007 roku. Mińsk dwukrotnie organizował Eurowizję Junior – w 2010 i 2018 roku. Za drugim razem konkurs okazał się szczęśliwy dla Polski – Grand Prix z Mińska przywiozła Roksana Węgiel. Białorusini startują w JESC bez żadnej przerwy (poza nimi rekordzistą jest tylko Holandia) i zawsze z wielkim zapałem i rozmachem podchodzili do udziału, zwłaszcza, że w dziecięcym konkursie idzie im znacznie lepiej niż w dorosłym.

🇰🇿 Kazachstan szykuje selekcje i głosowanie internetowe

Telewizja Kazachstanu Khabar zmienia plany i zrealizuje preselekcje publiczne z telewizyjnym show, tak jak to miało miejsce w 2018 roku. Finał ma się odbyć 26 września, ale szczegółów jeszcze nie znamy. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są od wczoraj do 20 sierpnia, a w dwa dni po zamknięciu procesu zgłoszeniowego jury ma drogą internetową wybrać 30 najlepszych piosenek. Następnie od 24 do 31 sierpnia internauci będą mieli możliwość zapoznania się z propozycjami i głosowania na 12 najlepszych, które trafią do wielkiego finału. Tam zwycięzcę i nowego reprezentanta kraju wybiorą tylko i wyłącznie widzowie, głosując poprzez system audiotele i sms. W przypadku, gdy dojdzie do remisu, triumfatora wskażą jurorzy. Nadawca Khabar zapowiada, że preselekcje będą przeprowadzone zgodnie z wymogami bezpieczeństwa w obliczu pandemii covid-19. W Kazachstan został mocno doświadczony przez koronawirusa – w kraju zarejestrowano już ponad 100 tys. przypadków, a ponad 1,2 tys. osób zmarło.

🇵🇱 Carpathia Festival: Jak zdobyć bilety?

Carpathia Festival rusza już w przyszłą sobotę, a od dziś dostępne są też wejściówki i bilety na obie części widowiska, które w tym roku odbędzie się w Filharmonii Podkarpackiej przy ograniczonej publiczności. W sobotę 22 sierpnia w ramach uroczystego otwarcia Carpathia Festival odbędą się przesłuchania 15 wokalistów zakwalifikowanych do konkursu. Kandydaci do finału zaśpiewają z towarzyszeniem Orkiestry Festivalowej Tomasza Filipczaka, a jury zdecyduje, kto przejdzie do finału i zostanie tam nagrodzony. W niedzielę koncert laureatów, a także widowisko muzyczne „Lubię wracać tam gdzie byłem” w którym uczestniczyć będą goście specjalni – Danuta Błażejczyk i Karolina Błażejczyk oraz Artyści Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek. Wejściówki na sobotnią część festiwalu są bezpłatne, a ich ilość ograniczona – swoje miejsce zarezerwować można TUTAJ. Bilety na finał do kupienia na Ticketmaster w cenie 25 zł. Więcej informacji o festiwalu, a także sylwetki uczestników i część konkursowych utworów znajdziecie na Instagramie @CarpathiaFestival. Redaktor naczelny Dziennika Eurowizyjnego jest jednym z jurorów festiwalu.

Głosuj w HOLFESTIVALEN i wybieraj najlepszą polską piosenkę lipca! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: Instagram, Tut.by, Wikipedia, Eurovoix, Carpathia Festival, inf. własne, fot.: @litesoundvova

%d blogerów lubi to: