🇨🇭 Historia Szwajcarii na Eurowizji • 1988 (część 2) • Dramatyczne głosowanie w Dublinie

30 kwietnia 1988 roku w Dublinie 🇮🇪 rozegrała się jedna z najbardziej dramatycznych, jeśli chodzi o emocje związane z wynikami, Eurowizji. Na trzy głosowania przed końcem reprezentant Wielkiej Brytanii 🇬🇧 – Scott Fitzgerald prowadził z całkiem dużą przewagą nad Celine Dion ze Szwajcarii. On miał 133 punkty, ona 118. Francja 🇫🇷, która głosowała jako trzecia od końca, dała Szwajcarii tylko 1 punkt, co jeszcze bardziej wzmocniło pewność wygranej Brytyjczyków. Zawiedli się jednak, gdy Francuzi nie dali im nic, a następni w kolejce – Portugalczycy 🇵🇹 12 punktów przyznali Szwajcarii. Ostatni kraj, który głosował – Jugosławia – zastał Wielką Brytanię z pięciopunktową przewagą nad Szwajcarią. Jury jugosłowiańskie dało 6 punktów Szwajcarii, co pozwoliło Celine objąć prowadzenie, ale spodziewano się, że Scott i tak zgarnie jedną z najwyższych not. Tak się jednak nie stało i ostatecznie Celine Dion wygrała jednym punktem przewagi! Szwajcaria miała łącznie 137 punktów. Najwyższe noty dostała ze Szwecji 🇸🇪 i Niemiec 🇩🇪, 10 przyznały Wielka Brytania, Turcja 🇹🇷, Holandia 🇳🇱, Irlandia i Grecja 🇬🇷, z kolei 8 dorzuciły Hiszpania 🇪🇸 i Norwegia 🇳🇴. Tylko Austria 🇦🇹 i Dania 🇩🇰 nie przyznały Celine żadnych punktów.

Polacy lubią Celine

Jury szwajcarskie 12 punktów przyznało Luksemburgowi 🇱🇺, 10 Izraelowi 🇮🇱, a 8 Włochom 🇮🇹. Swojemu największemu rywalowi – Wielkiej Brytanii 🇬🇧, dali 5 punktów. Szwajcaria po raz drugi w historii wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji, po raz drugi dokonała tego dla Szwajcarów kobieta śpiewająca po francusku. Co ciekawe, Eurowizja 1988 „wypromowała” nie tylko Celine Dion, ale także Larę Fabian występującą w barwach Luksemburga. Chociaż Celine Dion wygrała, to jednak najwyższy wynik punktowy nadal należał do Danieli Simmons, która w 1986 roku zajęła 2. miejsce, ale ze 140 punktami. Już w 1993 roku padnie w tej kwestii nowy rekord. Piosenka „Ne partez pas sans moi” w 2005 roku zakwalifikowała się do konkursu „Congratulations: 50 Years of the Eurovision Song Contest”, gdzie zajęła 10. miejsce w pierwszej rundzie z wynikiem 98 punktów. 6 punktów więcej miała Sertab Erener z Turcji 🇹🇷, a 8 mniej Mocedades z Hiszpanii 🇪🇸. Polscy 🇵🇱 widzowie głosujący w ramach konkursu dali Celine Dion 8 punktów. Wokalistka najwyższą notę (12 punktów) dostała od … Szwajcarii, 10 przyznały Macedonia 🇲🇰 i Monako 🇲🇨.

Wielka gwiazda Eurowizji

Dzięki Eurowizji Celine Dion miała szansę wybić się ponad rynek francuski 🇫🇷, a jej kariera potoczyła się w taki sposób, że do teraz jest jedną z najpopularniejszych gwiazd muzyki, a jej sukcesów, dokonań i osiągnięć nie da się „streścić” w tak krótkim artykule. Do tej pory wokalistka wymieniana jest w gronie tych, którym Eurowizja dała sławę, a często jest też tematem pytań konkursowych laików, którzy dziwią się, że kanadyjska 🇨🇦 piosenkarka mogła startować w europejskim konkursie i reprezentować Szwajcarię, z którą niewiele miała wspólnego. Chociaż sama nie śpiewa „Ne partez pas sans moi” na swoich koncertach i niezwykle rzadko wspomina konkurs publicznie (na nagraniu na samym dole artykułu pozdrowia fanów imitacja wokalistki), to jednak zapisała się w historii Eurowizji. Warto przypomnieć, że do tej pory jej utwór to ostatnia francuskojęzyczna piosenka, która wygrała konkurs.

Bez finału w Amsterdamie

Miesiąc po triumfie w Dublinie Szwajcaria uczestniczyła w Eurowizji dla Młodych Muzyków, która odbywała się w Amsterdamie 🇳🇱. Niestety wiolonczelista David Riniker odpadł już w półfinale i nie znalazł się w gronie finałowej szóstki. Grand Prix zdobyła Austria 🇦🇹, drugie miejsce miała Norwegia 🇳🇴. Konkurs w Szwajcarii transmitowała stacja SSR, z trzema komentatorami – Arthurem Godelem, Giusy Boni i Ericiem Bauerem. Niestety, kolejne dwa konkursy Młodych Tancerzy również zakończą się dla Szwajcarów porażką w półfinale. W 1988 roku nie mieli zapewne powodu do smutku, bo wciąż świętowali triumf Celine Dion i szykowali się do organizacji Eurowizji, którą zaplanowano na 6 maja 1989 w Lozannie.

Źródło: Wikipedia, Eurovision.tv, YouTube, fot.: Eurovision.tv

%d blogerów lubi to: