Roxen i Alicja z nowymi utworami • Eurowizja i Eurowizja Junior: Które kraje nie wystartują?

Reprezentantka Rumunii na Eurowizji 2021 – Roxen 🇷🇴 (na zdj.) – wydała swój nowy utwór pt. „How to break a heart”, który promowany będzie również w naszym kraju za sprawą Warner Music. „To jedna z moich ulubionych piosenek, dlatego nie mogłam się doczekać jej premiery. Mam nadzieję, że wam się spodoba i trafi na wasze playlisty. Mimo przesłania, to utwór z pozytywnym klimatem, porywający do tańca, taki, którego chce się słuchać na okrągło” – mówi wokalistka, która wielu fanów w całej Europie zyskała dzięki planowanemu uczestnictwu w Eurowizji 2020 z piosenką „Alcohol you”. Po odwołaniu konkursu telewizja rumuńska ogłosiła, że Roxen będzie reprezentować ten kraj także w przyszłym roku. Warto wspomnieć o tym, że pomimo krótkiego stażu w muzycznym show-biznesie Roxen ma już spore osiągnięcia. Wiosną 2019 roku miała 2 piosenki w top 10 radiowych przebojów w Rumunii – „You don’t love me” i „Ce-ti canta dragostea”. Kilka tygodni po premierze, ta pierwsza piosenka trafiła na playlisty największy rozgłośni radiowych we Francji 🇫🇷, w Meksyku 🇲🇽, USA 🇺🇸, Hiszpanii 🇪🇸, Grecji 🇬🇷, Turcji 🇹🇷, Bułgarii 🇧🇬, Litwie 🇱🇹, Kosowie 🇽🇰, Słowenii 🇸🇮, Kazachstanie 🇰🇿, Estonii 🇪🇪 i Mołdawii 🇲🇩. Ponadto zgromadziła 15 milionów odsłon na YouTube. W tym roku roku utwór „Over and Over” przygotowany razem z PAX trafił do finału Eurovision Internet Song Contest 2020 organizowanego przez Dziennik Eurowizyjny. „How to break a heart” posłuchać można TUTAJ, a klip znajdziecie poniżej:

🇵🇱 Alicja z nowym utworem „Gdzieś”

Długo wyczekiwany nowy utwór wypuściła też dziś niedoszła reprezentantka Polski na Eurowizji 2020 – Alicja Szemplińska. Wokalistka, która wciąż czeka na decyzję TVP w sprawie jej udziału w ESC 2021 zaprezentowała piosenkę, którą stworzyła razem z Bogdanem Kondrackim i Karoliną Kozak. „Motyw poszukiwania od dawna jest obecny w sztuce i literaturze i zawsze w niej będzie, bo człowiek to istota poszukująca. Każdy z nas poszukuje swojego miejsca, które może być metaforą miłości, przyjaźni, rodziny i oczywiście szczęścia. ‚Gdzieś’ jest dla mnie piosenką wyjątkową. To moja wewnętrzna droga, pełna różnych emocji. Mocno wierzę, że każdy z nas był na tym etapie w swoim życiu i może się utożsamić z tym utworem” – opowiada piosenkarka. Do „Gdzieś” powstał teledysk w którym wystąpiła m.in. siostra Alicji – Ola. Na ten moment Telewizja Polska nie sprecyzowała planów dotyczących Eurowizji 2021. Wielu fanów nadal liczy na to, że automatycznie wskazana zostanie właśnie Alicja. Czy tak się stanie? Czas pokaże.

Eurowizja 2021: Te kraje nie wezmą udziału

Media eurowizyjne podają dziś informacje, które powtarzają się co roku. Luksemburg 🇱🇺 nie wróci, a Liechtenstein 🇱🇮 nie zadebiutuje na Eurowizji 2021. Powody również się nie zmieniają. Nadawca RTL z Luksemburga od lat skupia się na treściach informacyjnych, a programy muzyczne czy rozrywkowe stanowią margines ramówki. Dodatkowo powrót do konkursu wiązałby się ze zbyt wysokimi kosztami. Z powodów finansowych od lat nie udaje się zrealizować debiutu Liechtensteinu. Poza tym nadawca 1FLTV nadal nie spełnia wymogów Europejskiej Unii Nadawców i nie jest jej aktywnym członkiem. Liechtenstein to obok Watykanu 🇻🇦 i Kosowa 🇽🇰 jedyne państwa europejskie, które nigdy nie startowały w Konkursie Piosenki Eurowizji. W przyszłym roku na ESC nie zobaczymy też reprezentantów Andory 🇦🇩, Maroka 🇲🇦, Słowacji 🇸🇰, Turcji 🇹🇷, Monako 🇲🇨 oraz Bośni i Hercegowiny 🇧🇦. Istnieją natomiast szanse na powrót Czarnogóry 🇲🇪. Na ten moment 30 państw wstępnie potwierdziło udział w ESC 2021 w Rotterdamie – Polski 🇵🇱 na razie nie ma w tym gronie.

Eurowizja Junior 2020: Kolejny kraj nie wraca

Czarnogóra 🇲🇪 nie wróci do Eurowizji Junior w 2020 roku – poinformował Sabrija Vulić, szef lokalnej delegacji RTCG. Telewizja czarnogórska tylko trzykrotnie uczestniczyła w konkursie. Zadebiutowała w 2005 roku i była wtedy odpowiedzialna za udział nieistniejącej już konfederacji Serbii i Czarnogóry. Po uzyskaniu niepodległości otrzymała dodatkowy czas by przygotować się do samodzielnego debiutu w 2006, jednak z tej możliwości nie skorzystała i pojawiła się dopiero w 2014 roku. Piosenka „Budi dijete na jedan dan” zajęła wtedy tylko 14. miejsce. Rok później zdobyła 13. pozycję. Od 2016 jest nieobecna w stawce. Aktualnie tylko 13 państw potwierdziło wstępnie udział w Eurowizji Junior 2020. Bułgaria 🇧🇬, Włochy 🇮🇹, Armenia 🇦🇲, Albania 🇦🇱, Portugalia 🇵🇹 i Wielka Brytania 🇬🇧 nie potwierdziły jeszcze czy planują uczestniczyć, z kolei ponad 22 nadawców telewizyjnych zrezygnowało ze startu (w tym Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿, Macedonia 🇲🇰 i Australia 🇦🇺). Niebawem rozpocząć się ma nabór na wolontariuszy Eurowizji Junior 2020, a czekamy też na nowe informacje dotyczące polskich preselekcji 🇵🇱 w ramach „Szansy na Sukces”, do której zgłoszenia zakończyły się 12 lipca.

Źródło: Warner Music Polska, Eska.pl, Eurowizja.org, YouTube, Wikipedia, Eurovoix, Eurofestivales, Twitter, inf. własne, fot: Warner Music

%d blogerów lubi to: