🇨🇭 Historia Szwajcarii na Eurowizji • 1987 • Rekordowy konkurs, niskie miejsce dla Szwajcarii

Selekcje Szwajcarii do Eurowizji 1987 w Belgii 🇧🇪 odbyły się 31 stycznia – prowadziła je Letizia Brunati, a organizatorem była telewizja TSI, która show przygotowała w swoim studio w Lugano. O wyjazd do Brukseli walczyło dziewięciu wykonawców, w tym Manuela Felice, która była chórzystką podczas występu grupy Rainy Day w 1984 roku na Eurowizji. Wokalistka zajęła 4. miejsce zdobywając 26 punktów. Trzecia była formacja Furbaz, a drugi Marc Dietrich, czterokrotny reprezentant Szwajcarii na ESC w ramach formacji Peter, Sue & Marc. Jego utwór „Nostradamus” w 1987 roku miał 6 punktów straty do „Moitie moitie” Carole Rich. Carole była faworytką trzech ośrodków regionalnych, ale dziennikarze najwyższą notę dali Marcowi, a eksperci grupie Furbaz. Warto wspomnieć, że po raz kolejny w selekcjach uczestniczyli też Pierre Alain czy sopocki reprezentant Szwajcarii – Paolo Monte. Po raz drugi z rzędu wygrała zaś wokalistka śpiewająca utwór po francusku.

Carol na rekordowej Eurowizji

Carol Rich (urodzona w 1962 roku w kantonie Fryburg jako Anne-Lyse Caille) studiowała śpiew klasyczny, ale później zajęła się muzyką popularną i zamarzyła o Eurowizji. W 1984 po raz pierwszy wystartowała w selekcjach z „Tokyo-boy” jednak dostała tylko 13 punktów, co dało jej 7. miejsce. Porażka nie była tak bolesna, bo piosenka stała się w kraju popularna. W 1987 Carole znów pojawiła się w selekcjach i tym razem je wygrała. Piosenkę „Moitie, moitie” napisał Jean-Jacques Egli. Powstała też portugalska wersja pt. „Meta meta”. Egli napisze też tekst do szwajcarskiej piosenki na Eurowizję 1993. Co ciekawe Szwajcaria była jedynym krajem Eurowizji 1987, który…nie miał swojego dyrygenta orkiestry podczas konkursu. Do Brukseli łącznie przyjechały aż 22 delegacje, więc był to rekord uczestników. Aby ograniczyć rozrost konkursu EBU ustaliło, że więcej niż 22 państw nie powinno startować w finale. Szwajcaria miała sporo szczęścia, bo wylosowano jej ostatnią, 22. pozycję startową.

Wielka klapa

Niestety niewiele to dało, bo Carol zajęła niskie, 17. miejsce zdobywając tylko 26 punktów – dwa więcej miała Islandia 🇮🇸, a aż 11 mniej Portugalia 🇵🇹. Najwięcej punktów Szwajcarom dała Holandia (7) 🇳🇱, 5 przyznała Turcja 🇹🇷, a 4 Cypr 🇨🇾. Dwanaście punktów od szwajcarskiego jury otrzymała zwycięska Irlandia 🇮🇪, 10 Holandia 🇳🇱, a 8 Izrael 🇮🇱. Punktację prezentował Michel Stocker, a w gronie komentatorów dla telewizji szwajcarskich znaleźli się Bernard Thurnheer, Serge Moisson oraz Wilma Gilardi. 17. miejsce było najniższym w ówczesnej historii Szwajcarii i powtórką z 1967 roku (jednak wtedy 17. miejsce było jednocześnie ostatnim). Gorszy rezultat kraj osiągnie dopiero w 1994 roku. Trzy lata po Eurowizji Carole Rich wyprowadziła się do Paryża 🇫🇷, gdzie współpracowała m.in. z kompozytorem Francisem Lai. W 1991 ostatni raz wystartowała w preselekcjach, a jej piosenka „Donner la main” zajęła 4. miejsce. W kolejnych latach zawiesiła karierę, by poświęcić się dzieciom, a do muzyki wróciła w 1999 z repertuarem składającym się zarówno z tradycyjnych „chansons” jak i piosenek popowych czy w stylu gospel. W 2000 wydała swój drugi album, a najnowszy („Country Pop”) pojawił się w 2012. Łącznie ma na koncie sześć albumów.

Szwajcaria ze srebrem w Niemczech

W 1987 roku odbyła się druga edycja Eurowizji dla Młodych Tancerzy, a tym razem organizatorem były Niemcy 🇩🇪. W stawce pojawiło się 14 państw, w tym Kanada 🇨🇦. Za udział tego kraju odpowiedzialny był nadawca CBC, który miał status stowarzyszonego członka EBU. Było to pierwsze i do tej pory jedyne widowisko EBU w którym uczestniczył kraj z Ameryki Północnej. Szwajcarię reprezentował Frédéric Gafner, który zatańczył układ z pierwszego aktu baletu-pantomimy „Sylfida”. Co ciekawe, na ten sam pomysł wpadł również duet reprezentujący Danię 🇩🇰. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę, bo Dania zajęła 1. miejsce, a Szwajcaria była druga. O wynikach decydowali jurorzy międzynarodowi, w tym Heinz Spoerli, jako członek komisji ze Szwajcarii. Głosowali też eksperci m.in. z USA 🇺🇸, Argentyny 🇦🇷 czy ZSRR.

Źródło: Wikipedia, National Finals Database, Diggillo Thrush, fot.: ESC Wiki – Fandom

%d blogerów lubi to: