Eurowizja Junior 2020: Wiele niewiadomych na liście krajów. Macedonia rezygnuje • Polskie festiwale: Kogo zobaczymy na scenach w Opolu i Rzeszowie?

Ze względu na sytuację wywołaną covid-19 telewizja macedońska 🇲🇰 podjęła decyzję w sprawie wycofania kraju z udziału w Eurowizji Junior 2020. Tym samym jest to już trzecia telewizja, która startowała w konkursie w 2019 roku, ale nie będzie na razie kontynuować udziałów. Wcześniej taką decyzję podjęto w Walii 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 i Australii 🇦🇺. Niestety, to może nie być jeszcze koniec złych wieści. Pojawiły się plotki o rezygnacji Albanii 🇦🇱, a istnieje spora szansa, że z udziału będą musiały wycofać się kraje, które wcześniej już go potwierdziły (np. Rosja 🇷🇺 czy Serbia 🇷🇸) – oczywiście wszystko przez pandemię, obostrzenia, ograniczenia w podróżowaniu, a także z przyczyn finansowych wywołanych poniekąd pandemią. Macedonia Północna to jeden z krajów, który startował już w pierwszej edycji JESC. Do tej pory kraj 15 razy wystawiał swoich reprezentantów, z czego aż osiem razy zajęli oni 12. miejsca. Dodatkowo Macedonia trzykrotnie znalazła się na dnie rankingu, a tylko dwa razy w top5 i to na piątym miejscu (2007-2008). Rok temu kraj po raz pierwszy od 2008 roku wszedł do czołowej dziesiątki dzięki Mili Moskov i jej „Fire”.

Eurowizja Junior: Niczego nie możemy być pewni

W wywiadzie dla jednego z polskich portali Viki Gabor 🇵🇱 przyznała, że chętnie współprowadziłaby Eurowizję Junior 2020, czyli chciałby pójść w ślady Roksany Węgiel, która była jedną z prezenterek konkursu po tym, jak go wygrała. Gabor podkreśla jednak, że nic jeszcze nie jest potwierdzone, a ona sama musiałaby mimo wszystko dobrze przemyśleć propozycję bycia jedną z prowadzących konkursu, bo finał w Warszawie i tak wiąże się dla niej z wieloma obowiązkami. Wokalistka z pewnością wystąpi gościnnie na scenie. TVP oficjalnie nie podała jeszcze gdzie dokładnie odbędzie się Eurowizja Junior 2020 – wiemy na razie tyle, że gospodarzem będzie Warszawa, a show trafi do studia telewizyjnego (typuje się ATM lub Transcolor). Nie wiemy też jak dokładnie wyglądać będzie show, ile państw ostatecznie wystąpi oraz czy finał zorganizowany zostanie przy udziale publiczności. Ze względu na covid-19 plany mogą się zmieniać dość drastycznie, co dotyczy zarówno strategii TVP jak i krajów, które chciałyby brać udział w konkursie. Do końca lipca nadawcy mają podjąć wstępną decyzję co do udziału. Takową na razie przekazało do wiadomości publicznej 13 telewizji. Być może do tego grona dołączą też Armenia 🇦🇲 czy Portugalia 🇵🇹, ale losy Albanii, Włoch 🇮🇹 i Białorusi 🇧🇾 na razie nie są pewne. Nawet gdy poznamy oficjalną listę krajów, może ona ulec zmianie w zależności od sytuacji, jaka zastanie nas w listopadzie. Niedawno telewizja cypryjska CyBC 🇨🇾 potwierdziła, że nie wraca do udziału w Eurowizji dla Dzieci.

🇵🇱 Polskie festiwale: Kto wystąpi?

Telewizja Polska ogłosiła już nazwiska zakwalifikowanych do opolskich „Premier” i „Debiutów”. W konkursie „Premier” wystąpią m.in. Gromee (ESC 2018) w towarzystwie Ani Dąbrowskiej i Abradaba, Sławek Uniatowski (PdE 2006), Lanberry (KE 2017), Janusz Radek (KE 2004), a także Sanah, formacje PIN i Kombii czy Mateusz Ziółko. Z kolei w „Debiutach” usłyszymy m.in. siostry Szlachta, które startowały w półfinale eurowizyjnej „Szansy na Sukces”. Festiwal w Opolu zorganizowany będzie w dniach 5-7 września. Wcześniej, bo w dniach 28-30 sierpnia odbędzie się w Rzeszowie „Europejski Stadion Kultury 2020”, który ma w tym roku całkiem „eurowizyjny” skład, który ogłoszono niedawno. W ramach muzycznej współpracy wspólnie wystąpią Ania Dąbrowska i Sirusho (Armenia 2008 🇦🇲) czy Miuosh z grupą Go_A (Ukraina 2021 🇺🇦). Z kolei 21-23 sierpnia (także w Rzeszowie) odbędzie się Carpathia Festival, w którym o Grand Prix walczyć będzie ostatecznie 15 wykonawców. Z pierwotnej listy zniknęły nam dwa nazwiska, ale pojawia się jedno nowe – Mariusz Wawrzyńczyk.

Źródło: Eurovoix.com, Eurowizja.org, Wikipedia, TVP, Naszemiasto.pl, Carpathia Festival, inf. własne, fot.: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: