Eurowizja Junior 2020: Które kraje wezmą udział, które są niepewne, a których na pewno zabraknie? • Plagiat w selekcjach Holandii?

Lista potwierdzonych i potencjalnych uczestników Eurowizji Junior 2020 wciąż się zmienia, a media eurowizyjne prześcigają się w coraz to nowych informacjach, plotkach i przypuszczeniach. Pomimo fatalnego wyniku w Gliwicach, do Warszawy szykuje się telewizja maltańska 🇲🇹, która tym razem zorganizuje preselekcje wybierające zarówno reprezentanta jak i piosenkę na konkurs. Etap zgłoszeń został już uruchomiony, a na propozycje utworów TVM czeka do 23 sierpnia. Wymogiem jest m.in. obywatelstwo maltańskie, odpowiedni wiek, piosenka nieopublikowana wcześniej niż przed 1 maja 2020 oraz tekst w języku angielskim lub maltańskim (oczywiście inne języki są dostępne, ale nie mogą stanowić więcej niż 40% tekstu). Podkreślono też, że utwór musi pasować do młodego wykonawcy. Specjalna komisja wyłoni 12 finalistów, którzy zmierzą się w wielkim finale. Program zostanie nagrany wcześniej i później wyemitowany w telewizji oraz na mediach społecznościowych. Na podstawie występów jurorzy i widzowie wskażą swojego zwycięzcę. Wyniki głosowania poznamy pod koniec września. Powrót do preselekcji z oryginalnymi utworami to dość odważny ruch, zwłaszcza, że Malcie szło znacznie słabiej, gdy piosenki wybierano publicznie. Tego typu selekcje odbywały się w latach 2003-2010, gdy kraj tylko raz odniósł sukces – 4. miejsce w 2008. Od 2013 do 2019 najczęściej reprezentanta wskazywano przez selekcyjne talent-show, ale piosenka przygotowywana była wewnętrznie – efekt to przede wszystkim dwa pierwsze miejsca (2013 i 2015). Niestety dobra passa została przerwana w 2019 gdy Eliana Gomez Blanco zajęła 19. miejsce, ostatnie w rankingu.

JESC 2020: Niektórzy nadawcy nadal niepewni udziału

Najpewniej w stawce JESC 2020 pojawi się Portugalia 🇵🇹, a nadawca RTP poinformował, że ostateczna decyzja podjęta zostanie w ciągu paru następnych dni. Portugalia startowała już do tej pory pięć razy, jednak nigdy nie zajęła miejsca wyższego niż czternaste. Nad udziałem w JESC 2020 zastanawia się też włoski nadawca RAI 🇮🇹, chociaż wcześniej mówiło się, że kraj z pewnością będzie uczestniczył. Podobnie jak w przypadku Portugalii, decyzja ma zapaść wkrótce. Włochy startowały do tej pory sześciokrotnie, a w dwóch ostatnich konkursach kraj zajmował 7. miejsce, mimo iż nie był uznawany za faworyta. Kolejnym krajem, który do końca lipca ma potwierdzić udział lub zrezygnować z konkursu jest Macedonia Północna 🇲🇰. Telewizja jeszcze się waha, ale są spore szanse, że nie podejmie żadnej smutnej dla fanów decyzji. Kraj słynie z zajmowania dwunastego miejsca w konkursie – do tej pory „udało się” to aż osiem razy! W Gliwicach było jednak znacznie lepiej – Mila Moskov zachwyciła i zdobyła 6. pozycję. Wiadomo, że w 2020 nie dojdzie do powrotu Belgii 🇧🇪, a według nieoficjalnych źródeł powodem ma być brak zainteresowania konkursem. Nie ma też szans na debiut Turcji 🇹🇷 – nadawca TRT nie planuje wracać do aktywnego udziału w żadnym konkursie EBU. Nadal nie ma żadnych informacji o planach Armenii 🇦🇲 i Albanii 🇦🇱, natomiast niedawno pojawiły się plotki, że po rocznej przerwie wrócić może Azerbejdżan 🇦🇿. Czekamy też na potwierdzenie lub zdementowanie pogłosek o powrocie Wielkiej Brytanii 🇬🇧.

Eurowizja Junior: Jak wybrani będą reprezentanci?

Ukraiński nadawca UA:PBC 🇺🇦 pracuje nad formułą wyboru reprezentanta Ukrainy do Warszawy. Żadnych szczegółów na razie nie znamy, ale ponoć do wyboru jest kilka opcji. W latach 2018-2019 piosenkę wybierano poprzez preselekcje internetowe, znacznie tańsze niż telewizyjne show. Wcześniej organizowano specjalne konkursy (często na świeżym powietrzu), które transmitowano w telewizji publicznej. Tymczasem w Holandii 🇳🇱 pojawiły się oskarżenia o plagiat względem jednej z finałowych piosenek. Wielu internautów twierdzi, że „Count on me” grupy T-Square jest zbyt podobne do „Boy with luv” koreańskiej grupy BTS 🇰🇷. Telewizja AVROTROS zapowiedziała, że dokładnie zbada sprawę i prosi wszystkich o komentarze, opinie i sugestie dotyczące podobieństw tych dwóch piosenek. Nadawca prosi, by swoje wypowiedzi kierować na adres juniorsongfestival@avrotros.nl, a nie bezpośrednio do członków grupy T-Square, którym utwór „Count on me” został narzucony. Po przerwie związanej z koronawirusem, telewizja gruzińska reaktywuje projekt „Ranina” 🇬🇪, preselekcyjnego talent-show, który ma być emitowany we wrześniu i zakończyć się wyborem reprezentanta do Warszawy. O bilet do Polski walczy 10 kandydatów wyłonionych już na początku roku.

Głosuj w wielkim finale Eurovision Internet Song Contest 2020 i decyduj o tym, który utwór wygra! Wszystkie informacje, a przede wszystkim piosenki, znajdziesz TUTAJ! Głosowanie dostępne poprzez poniższy formularz:

Źródło: Eurovoix, Eurofestivales, ESCplus, Wikipedia, fot.: M. Błażewicz 2019

%d blogerów lubi to: