🇨🇭 Historia Szwajcarii na Eurowizji • 1985 • Eurowizyjny duet, debiut w „Młodych Tancerzach” i powrót do Sopotu

Preselekcje szwajcarskie 1985 odbyły się 23 lutego w Genewie, a prowadzącym był Serge Moisson. Podobnie jak rok wcześniej, o wynikach decydowali jurorzy regionalni, profesjonalni i prasowi, mając taki sam udział w głosowaniu. Po raz kolejny o udział w Eurowizji walczyła Arlette Zola, która reprezentowała już kraj w 1982 roku. Jej piosenka „Aime-moi” w finale 1985 zajęła 3. miejsce zdobywając 31 punktów. Jednym punktem pokonała ją Daniela Simons z „Repars a zero”, zajmując 2. miejsce. Wokalistka na Eurowizję trafi już w 1986 roku. Wygrał duet złożony z byłych reprezentantów Szwajcarii – Mariella Farre (ESC 1983) oraz Pino Gaspariniego (ESC 1977). Ich utwór „Piano Piano” uzbierał 35 punktów. To nie jedyne powroty w preselekcjach. Czwarte miejsce za „Gioventu” zajęła grupa Rose, Paul & Gerry, czyli członkowie formacji Rainy Day (ESC 1984). Marielle Farre startowała też w tych selekcjach samodzielnie z „Oh, mein Pierrot” ale zajęła jedynie 7. miejsce z 22 punktami.

Pierwszy duet ze Szwajcarii

Marielle już znamy z odcinka poświęconego Eurowizji 1983. Zajęła w niej niskie, 15. miejsce, ale to nie zniechęciło jej do konkursu. Ze zdwojoną siłą powróciła do preselekcji w 1985 i wygrała w duecie z Pino Gasparinim, który także był już na Eurowizji jako wokalista formacji Pepe Lienhard Band. W 1977 grupa śpiewała „Swiss Lady” i zajęła 6. miejsce. Ich wspólny eurowizyjny utwór „Piano Piano” skomponowała Anita Kerr do słów Trudi Muller-Bosshard. Piosenka przygotowana została w języku niemieckim. Warto zaznaczyć, że Eurowizja 1985 pełna była powrotów. Izrael 🇮🇱 postawił na zwycięzcę konkursu z 1978 – Izhara Cohena, Luksemburg 🇱🇺 na Ireen Sheer, a wprawionych już uczestników ESC wystawiono też w Austrii 🇦🇹, na Cyprze 🇨🇾, w Danii 🇩🇰, Włoszech 🇮🇹, Norwegii 🇳🇴 i Szwecji 🇸🇪. W Goteborgu Szwajcaria miała 15. pozycję startową na 19 krajów. Zdobyła 39 punktów i 12. miejsce w rankingu. Dwa punkty więcej miała Dania 🇩🇰, 2 mniej Luksemburg 🇱🇺. Tym razem był to najniżej oceniony utwór niemieckojęzyczny, bo Niemcy 🇩🇪 zajęły 2. miejsce, a Austria 🇦🇹 ósme.

Punkty dla „Piano, Piano”

Pierwszy w historii duet reprezentujący Szwajcarię najwięcej punktów otrzymał od Danii 🇩🇰 i Turcji 🇹🇷 (po 6), 5 punktów dorzuciły Belgia 🇧🇪 i Norwegia 🇳🇴, 4 Portugalia 🇵🇹. Szwajcarskie jury 12 punktów przekazało Turcji 🇹🇷, 10 dostała Wielka Brytania 🇬🇧, a 8 Szwecja 🇸🇪. Zwycięskiej Norwegii 🇳🇴 wysłano 6 punktów. Głosy prezentował jak zwykle Michel Stocker. Konkurs komentowali Bernard Thurnheer, Serge Moisson i Ezio Guidi – każdy w innym języku. Patrząc po dwóch ostatnich startach 12. miejsce nie było złe dla Szwajcarii, ale nadal był to niski rezultat. Wcześniej kraj osiągnął go w 1971 i 1973 roku. Szwajcaria kolejny duet wyśle na Eurowizję dopiero w 2012 roku, z kolei do języka niemieckiego wróci w 1990 roku. Chociaż Marielle za drugim razem zdobyła lepszy wynik dla Szwajcarii, niespecjalnie wpłynęło to na jej niewielką karierę muzyczną. Okazało się jednak, że znacznie lepsza jest jako tancerka i choreografka i w takiej roli odnosi spore sukcesy. Ma dwie własne szkoły taneczne na północy Szwajcarii. W 2013 zgłosiła „One of a kind” do preselekcji Szwajcarii (platforma internetowa), ale nie została zakwalifikowana.

1984-1985: Eurowizja dla Młodych Tancerzy i Sopot Festival

W 1985 roku narodził się Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy, a pierwszą edycję zorganizowano w Reggio nell’Emilia we Włoszech 🇮🇹. Finał odbył się 16 czerwca i wystartowało w nim jedenaście reprezentacji, w tym Szwajcaria. Jako ostatni w stawce zatańczył pochodzący ze Szwajcarii Xavier Ferla. Nie spodobał się jednak międzynarodowemu jury na tyle, by zająć miejsce w czołowej trójce. Konkurs wygrała Hiszpania 🇪🇸. Rok wcześniej, bo 17 sierpnia 1984 roku powrócił Sopot Festival 🇵🇱 i powróciła też Szwajcaria. W finale kraj reprezentowała Bernadett, niestety nie wiemy z jaką piosenką. Wokalistka nie dostała od jury ani jednego punktu i razem z Jeanett z Danii 🇩🇰 zakończyła rywalizację na ostatnim miejscu. W 1985 roku Szwajcaria do Trójmiasta wysłała Paula Monte z utworem „Hi-Fi”, który w półfinale dostał 2 punkty i zajął ostatnie, 10. miejsce, remisując z…czternastoma innymi wykonawcami, w tym z polską grupą Lombard. W finale Paul zaśpiewał „Hand in Hand”, za które dostał 22 punkty i znów zajął 10. miejsce – tym razem zremisował tylko z grupą Lombard. Najwięcej, 6 punktów dała mu Belgia 🇧🇪, 5 przyznały Niemcy Zachodnie 🇩🇪, a 4 Malta 🇲🇹. W kolejnych latach Szwajcaria nie będzie mieć reprezentantów w Sopot Festival, chociaż w 1987-1988 pojawi się szwajcarski juror – Xavier Roy. Muzyczny powrót Szwajcarii do Sopotu nastąpi w 1991 roku.

Źródło: Wikipedia, National Finals Database, Diggillo Thrush, fot.: YouTube

%d blogerów lubi to: