Eurowizja 2021: Izrael z wyjątkowymi preselekcjami • Polska ostatnia w #EurovisionAgain • Białoruś wygrała Słowiański Bazar

Eurowizyjna piosenka Izraela dla Eden Alene 🇮🇱 wybrana zostanie poprzez wieloetapowe preselekcje publiczne, które w swoim formacie są wyjątkowe. Do konkursu zgłosić się będą mogli kompozytorzy i autorzy z całego świata, a specjalna komisja wyłoni 16 najlepszych propozycji, które poddane zostaną głosowaniu internetowemu i jurorskiemu. Łącznie do półfinałów wejdzie 8 utworów – 4 według głosowania jury i 4 według głosowania internetowego. Każdy półfinał składać się będzie z czterech propozycji, a z każdej rundy do finału wejdą po dwa najwyżej ocenione utwory. Co ważne, w półfinałach Eden Alene nie będzie musiała ich wykonywać, a to zadanie może spaść na kompozytorów lub wybranych przez nich wokalistów (którzy np. nagrali wokale w wersji demo). W wielkim finale Eden wykona cztery piosenki na żywo, a widzowie oraz jurorzy wskażą najlepszą propozycję do Rotterdamu. Cały projekt ma być zrealizowany w połowie lutego. Co ciekawe, to już drugie takie selekcje, w których Eden będzie wykonywać wszystkie piosenki. W 2020 zorganizowano finał narodowy po zakończeniu talent-show, które Eden wygrała. W selekcjach wokalistka zaśpiewała cztery utwory.

Ceniony, chociaż rzadko stosowany format

Format wyboru w których wewnętrznie wskazuje się reprezentanta, a zewniętrznie piosenkę pojawia się w niemal każdym sezonie, ale nie jest stosowany zbyt często. W 2020 podobnego sposobu użyto w Rumunii 🇷🇴 i San Marino 🇸🇲, w 2019 w Finlandii 🇫🇮. Przed wcześniejszymi konkursami tego typu format pojawiał się też w Gruzji 🇬🇪 (np. w 2010), Armenii 🇦🇲 (w 2008), Hiszpanii 🇪🇸 (2012) czy w Niemczech 🇩🇪 w 2011. To właśnie w Kolonii zorganizowano największe tego typu preselekcje, składające się aż z 12 utworów podzielonych na dwie grupy półfinałowe. Wszystkie piosenki śpiewała Lena Meyer-Landrut. W finale wygrała propozycja „Taken by a stranger” zdobywając 79% głosów w superfinale. Niestety w Polsce 🇵🇱 do tej pory nigdy nie zastosowano takiej metody, a szkoda, bo pozwoliłoby to TVP zachęcić do udziału w konkursie kogoś bardziej znanego (popularni wykonawcy nie chcą rywalizować między sobą, ale wybranie ich wewnętrznie byłoby nobilitacją), a jednocześnie nie tracić na wynikach oglądalności bo finał narodowy, w którym znany i lubiany wykonawca śpiewa parę premierowych piosenek mógłby być hitem. Taki format mógłby idealnie sprawdzić się przed ESC 2021, jeśli TVP wewnętrznie wskaże do Rotterdamu Alicję Szemplińską.

Fani nie przytulili nas zbyt mocno

Porażka polskiej piosenki „Przytul mnie mocno” 🇵🇱 w #EurovisionAgain. Po paru tygodniach przerwy projekt wspólnego oglądania archiwalnych Eurowizji na oficjalnym kanale YouTube powrócił, a fani mogli śledzić Eurowizję 1999 z Jerozolimy 🇮🇱 oraz głosować na swoje ulubione piosenki. Wygrała Szwecja 🇸🇪, która triumfowała też wtedy w Izraelu. Na drugim miejscu znalazła się Islandia 🇮🇸, ale trzecie miejsce miała Chorwacja 🇭🇷, która przegoniła Niemcy 🇩🇪. Spory skok, względem oficjalnych wyników zanotowały m.in. Turcja 🇹🇷, Wielka Brytania 🇬🇧 i Litwa 🇱🇹 (o 6 pozycji) oraz Cypr 🇨🇾 (o 11 pozycji), z kolei gorzej wypadły m.in. Izrael 🇮🇱 (7 pozycji) czy Dania 🇩🇰 (9 pozycji). Polska zajęła ostatnie, 23. miejsce, o 5 oczek niżej niż w trakcie finału. Niestety Mieczysław Szcześniak nie zdobył uznania i został oceniony najsłabiej. Zebrał łącznie 919 głosów, a przedostatnia Irlandia 🇮🇪 miała ich 951. Dla porównania – Szwecja zgarnęła 12686 głosów. Kolejne wspólne oglądanie archiwalnej Eurowizji odbędzie się 15 sierpnia – tradycyjnie to, jaki rocznik zostanie wyemitowany, pozostanie tajemnicą aż do startu retransmisji o 21:00.

Oto zwycięzcy Słowiańskiego Bazaru

Reprezentant Białorusi 🇧🇾, Roman Voloznev, wygrał International Pop Song Performers Contest w ramach Słowiańskiego Bazaru 2020 w Witebsku. Wokalista zdobył łącznie 134 punkty w głosowaniu jury i Grand Prix. Pierwsza nagroda trafiła do reprezentantki Ukrainy 🇺🇦 i półfinalistki preselekcji 2020 – Eliny Ivashchenko, a druga to Litwinki 🇱🇹 Karoliny Lyndo. Najsłabiej wypadła Armenia 🇦🇲, która uzbierała tylko 106 punktów. Polska w tym roku nie miała reprezentanta w konkursie. W skład jury weszli m.in. Kate Ryan (Belgia 2006 🇧🇪) i Tomas Nevergreen (Dania 2010 🇩🇰). Białoruś wygrała konkurs już po raz szósty. Ostatni raz triumfowała w 2016 roku dzięki weteranowi selekcji eurowizyjnych – Alexey’owi Gross. Wcześniej wygrała też za sprawą Petra Elfimova (ESC 2009) i Poliny Smolovej (ESC 2006). Co ciekawe, Białoruś wygrała też konkurs dziecięcy Słowiańskiego Bazaru. Największe uznanie w oczach jury miała Angelina Lomako, a nagrody otrzymali też przedstawiciele Litwy, Kazachstanu 🇰🇿, Rosji 🇷🇺, Mołdawii i Ukrainy. Tutaj w skład komisji weszły m.in. Cristina Scarlat (Mołdawia 2014 🇲🇩) czy popularna wokalistka rosyjska Varvara. Polska także w tym konkursie nie miała swojego przedstawiciela.

Źródło: KAN, Eurovoix, Wikipedia, Wiwbloggs, Twitter, Eurovoix-World, fot.: @eden_alene

%d blogerów lubi to: