🇨🇭 Historia Szwajcarii na Eurowizji • 1984 • Porażka w Luksemburgu i organizacja Eurowizji dla Młodych Muzyków w Genewie

Po wielu latach w końcu dokonano jakiejkolwiek zmiany w formule preselekcji szwajcarskich. O wynikach nadal decydowali jurorzy regionalni (z trzech ośrodków telewizyjnych), eksperci i dziennikarze, ale tym razem głosy regionalne połączono w jedną punktację, co oznacza, że miały 33% wpływu na wyniki, a nie 60% jak do tej pory. O wyjazd na Eurowizję walczyło 9 wykonawców, a finał odbył się 4 lutego w Lugano. Prowadzącymi byli Natascha Giller i Enzo Guidi, a za organizację selekcji odpowiedzialna była telewizja włoskojęzyczna. Do rywalizacji stanęła Arlette Zola, która w 1982 roku zajęła dla Szwajcarii 3. miejsce w konkursie. Pojawił się też Carol Rich, który będzie reprezentantem kraju w 1987 roku. Faworytką jury regionalnego była Manuela Felice, jednak dziennikarze i eksperci przyznali jej niskie noty i ostatecznie wokalistka zajęła tylko 3. miejsce, remisując z Arlette Zolą. Na pozycji drugiej znalazła się formacja Krypton, która 10 punktów dostała od prasy, a od komisji regionalnej tylko 2. Wygrał ulubieniec ekspertów – zespół Rainy Day z piosenką „Welche Farbe hat der Sonnenschein”. Grupa dostała łącznie 24 punkty. Carol Rich znalazł się dopiero na 7. miejscu, a ostatni był duet Milo & Pina.

Rainy Day na Eurowizji

Formacja Rainy Day składała się z wokalistki Rose Rengel, a także Franka Mullera oraz Gerry’ego Braukmanna. O zespole wiemy niewiele – działał on w latach 80., śpiewając głównie niemieckojęzyczne szlagiery. Po raz pierwszy pojawili się w preselekcjach 1982, gdzie wykonali utwór „El Dorado” i zajęli 3. miejsce z wynikiem 33 punktów. Grupa rozpadła się wraz ze śmiercią Franka Mullera pod koniec lat 80. Rose zajęła się produkcją różnych wydawnictw muzycznych i edukacyjnych dla dzieci. W 1994 wydała m.in. album „Sami Niggi Naggi” z piosenkami o Bożym Narodzeniu. Garry skupił się na komponowaniu. Eurowizyjny utwór „Welche Farbe hat der Sonnenschein?” napisał Gunther Loose, który jest też autorem tekstu do niemieckiej piosenki „Wunder gibt es immer wieder” z 1970 roku 🇩🇪. Utwór ma też angielską wersję pt. „Painting pictures”. Język niemiecki w repertuarze Szwajcarii wrócił na Eurowizję pierwszy raz od 1979 roku, a Rainy Day to drugie w historii trio reprezentujące Szwajcarię po grupie Peter, Sue & Marc. Kolejny raz trio pojawi się pod flagą kraju w 2017 roku i będzie to zespół Timebelle.

Klęska w Luksemburgu

Podczas Eurowizji 1984 Rainy Day zaśpiewali w towarzystwie chórzystów – Thomasa Wilda, Waltera Zweifela oraz Manueli Felice, która już dwukrotnie startowała w preselekcjach narodowych. Szwajcaria zaprezentowała się jako 17. na dziewiętnaście państw. Niestety Eurowizja w Luksemburgu 🇱🇺 nie była szczęśliwa dla Szwajcarów. Rainy Day zebrało 30 punktów i zajęło 16. miejsce. Jeden punkt więcej miał Cypr 🇨🇾, 1 mniej Norwegia 🇳🇴. Na pocieszenie należy dodać, że żadna piosenka niemieckojęzyczna nie weszła wtedy do czołowej dwunastki, a Austria 🇦🇹 była ostatnia. Szwajcaria dostała 1/3 wszystkich punktów z Wielkiej Brytanii 🇬🇧 – 10. 8 dorzuciła Dania 🇩🇰, 5 Belgia 🇧🇪, 4 Włochy 🇮🇹 i po jednym Szwecja 🇸🇪, Cypr 🇨🇾 i Finlandia 🇫🇮. Jury szwajcarskie 12 punktów przyznało Irlandii 🇮🇪, 10 zwycięskiej Szwecji 🇸🇪, a 8 Portugalii 🇵🇹. Jak zawsze punkty przekazał Michel Stocker, natomiast całkowicie wymieniono skład komentatorów. Dla TV DRS komentował Bernard Thurnheer, dla TSR Serge Moisson, a dla TSI Ezio Guidi. Dyrygentem podczas występu Szwajcarii był Mario Robbiani, którzy towarzyszył reprezentantom tego państwa także w 1960, 1965,1968 i 1976 roku.

Szwajcaria gospodarzem Eurowizji dla Młodych Muzyków

16. miejsce było sporą porażką i drugim najgorszym miejscem, jakie Szwajcaria do tej pory zdobyła. Gorzej wypadła tylko Geraldine w 1967 roku zajmując 17. miejsce. 16. lokata trafi się Szwajcarii jeszcze w 1996 oraz w 2006 roku. Kraj nie miał jednak czasu na płacz, bo w maju 1984 roku był gospodarzem drugiej edycji Eurowizji dla Młodych Muzyków. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowano 5 maja, a Młodych Muzyków już 22 maja. Show odbyło się w Genewie, na terenie Victoria Hall (na zdj.). Prowadzącym był Georges Kleinmann, a dyrygentem Horst Stein. Wszyscy uczestnicy zagrali wraz z Orkiestrą Szwajcarii Romańskiej, którą założono w 1918 roku, a Victoria Hall jest jej główną siedzibą. Do konkursu przystąpiło siedem państw w tym debiutujące Finlandia 🇫🇮 z Holandią 🇳🇱. Wycofała się Norwegia 🇳🇴. Szwajcarię reprezentowała wiolonczelistka Martina Schuchen, która zagrała Concerto for cello and orchestra op. 33 francuskiego kompozytora Camille Saint-Saens 🇫🇷. W skład jury weszło aż trzech Szwajcarów – Eric Tappy (był jurorem także w 1982), Karl Engel (pianista) oraz Pierre Metral. Wraz z nimi o wynikach decydowali przedstawiciele startujących państw oraz Stanów Zjednoczonych 🇺🇸. Niestety tym razem Szwajcaria nie znalazła się w czołowej trójce, a konkurs wygrała Holandia.

Źródło: Wikipedia, NF’s Database, Diggillo Thrush, fot.: Concert Media

%d blogerów lubi to: