🇨🇭 Historia Szwajcarii na Eurowizji • 1983 • Pierwsza porażka od lat

Aby wybrać reprezentanta do sąsiednich Niemiec telewizja szwajcarska preselekcje zorganizowała wyjątkowo późno, bo dopiero 26 marca, a warto nadmienić, że Eurowizja w Monachium odbyła się niecały miesiąc później (23 kwietnia). Selekcje odbyły się w Zurychu, a prowadzącą była Marie-Therese Gwerder. Format selekcji się nie zmienił, a o wyjazd na Eurowizję walczyło 9 kandydatów. W finale wystąpili m.in. Ray & Corry Knobel (startowali także w 1982) oraz Daniela Simmons, która będzie reprezentować Szwajcarię w 1986 roku. Drugi raz w preselekcjach pojawiła się Mariella Farre i tym razem wygrała! Jej piosenka „Io cosi non ci sto” otrzymała 10 punktów od telewizji TSI, a także od dziennikarzy i profesjonalistów. Faworytem nadawcy DRS była Manuela Felice (zajęła ostatecznie 3. miejsce), a TSR 10 punktów dało Angeli (zajęła 2. miejsce). Zwycięstwo Marielli oznaczało, że po rocznej przerwie Szwajcaria znów stawia na włoskojęzyczny utwór.

Ostatni będą pierwszymi

Piosenka „Io cosi non ci sto” stworzona została przez Thomasa Gonzenbacha oraz Remo Kesslera, natomiast tekst napisała Nella Martinetti, która wcześniej przygotowała też słowa do „Io senza te” z 1981. Dyrygentem podczas występu Marielli na Eurowizji był Robert Weber. Mariella urodziłą się w 1963 roku w kantonie Turgowii, a jej prawdziwe imię i nazwisko to Gabriella Filomeno. Urodziła się w Szwajcarii, ale ma włoskie korzenie (ojciec jest Włochem 🇮🇹). Pierwsze doświadczenia muzyczne zbierała na wielu festiwalach, a w wieku 15 lat wygrała swój pierwszy konkurs wokalny. W 1980 pojawił się jej pierwszy singiel „Zwei in einem Boot”, a rok później z „Una cosa meravigliosa” startowała w preselekcjach Szwajcarii, jednak zajęła w nich ostatnie miejsce. Nie poddała się jednak i w 1983 wystartowała ponownie – tym razem sprawdziło się powiedzenie „ostatni będą pierwszymi”.

Porażka u sąsiada

Eurowizja 1983 odbyła się w Monachium przy udziale 20 krajów. Szwajcarii wylosowano ósmą pozycję startową. Konkurs prowadziła Marlene Charell, znana z tego, że popełniła mnóstwo gaf i błędów, w tym jeden dotyczył Szwajcarii – w trakcie głosowania niemal nie pomyliła jej ze Szwecją 🇸🇪. Wyniki nie były jednak udane dla Marielle – zebrała rozczarowujące 28 punktów i zajęła 15 miejsce. Dwa punkty mniej miał Cypr 🇨🇾, a 4 więcej Grecja 🇬🇷. Połowę punktów dały jej dwa kraje – po 7 dostała z Włoch 🇮🇹 i Jugosławii. 6 przyznała Austria 🇦🇹, 5 Luksemburg 🇱🇺, a po jednym Norwegia 🇳🇴 i Belgia 🇧🇪. Szwajcarskie jury 12 punktów dało Holandii 🇳🇱, 10 Francji 🇫🇷, 8 Wielkiej Brytanii 🇬🇧, a zwycięskiemu Luksemburgowi 🇱🇺 tylko trzy. Punkty od wielu lat przekazywała ta sama osoba – Michel Stocker. 15. miejsce Marielle było pierwszą pozycją niższą niż top10 dla Szwajcarii od 1974 roku i w ten sposób rozpocznie się seria trzech słabych startów tego kraju. Co ważne, ówcześnie 15. miejsce było dla Szwajcarii drugim najsłabszym rezultatem w historii – gorzej wypadła tylko w 1967 roku gdy była siedemnasta.

1982: Sukces na Eurowizji dla Młodych Muzyków

Kolejna solistka, która będzie miała prawo reprezentowania Szwajcarii pojawi się na Eurowizji dopiero w 1986 roku, a język włoski powróci w 1991. Marielle też powróci do konkursu i to już w 1985 roku. Przy okazji warto wspomnieć, że w 1982 roku narodziła się Eurowizja dla Młodych Muzyków. Odbyła się 11 maja w Manchesterze 🇬🇧 i wystartowało w niej sześć państw, w tym Szwajcaria. Reprezentantem został pianista Bertrand Roulet, który wykonał „Piano Concerto No. 2” rosyjskiego kompozytora Dimitrija Szostakowicza 🇷🇺. W skład jury także wszedł Szwajcar – Eric Tappy, tenor urodzony w 1931 roku. Dodać należy, że w 1982 roku zwycięzcę wybierało 12-osobowe jury międzynarodowe, w skład którego wchodzili zarówno przedstawiciele startujących państw jak i np. Argentyny 🇦🇷, Stanów Zjednoczonych 🇺🇸 czy Związku Radzieckiego. Wygrały Niemcy 🇩🇪 (które miesiąc wcześniej wygrały też Konkurs Piosenki Eurowizji), drugie miejsce miała Francja 🇫🇷, a Szwajcaria była trzecia. Konkurs odbywa się co dwa lata, więc kolejny zorganizowano w 1984 roku i Szwajcaria również w nim wystartowała.

Źródło: Wikipedia,fot.: Aargauer Zeitung

%d blogerów lubi to: