Historia Szwajcarii na Eurowizji • 1982 • Trzecie miejsce dla Arlette

Dwa sukcesy w latach 1980-1981 na pewno sprawiły, że telewizja szwajcarska chciała zdobyć jeszcze wyższe miejsce. Preselekcje narodowe przed Eurowizją 1982 odbyły się 28 stycznia w Genewie, a prowadził je Serge Moisson. Startowało dziewięciu kandydatów, a w stawce były takie utwory jak „L’enfant de Kairouan” (Dziecko z Kairuanu – czyli miasta w Tunezji 🇹🇳), „El dorado”, „Johnny Saxophone” czy „Ba’rock” zespołu...Ba’rock. Niemal komplet maksymalnych not zgarnęła jednak Arlette Zola za piosenkę „Amour on t’aime” – dostała po 10 punktów od wszystkich jurorów regionalnych oraz od dziennikarzy, jedynie eksperci dali jej 5 punktów, faworyzując duet Ray’a & Corry Knobel, którzy zajęli ostatecznie 4. miejsce. Na miejscu drugim znalazła się Leana, która miała 10 punktów mniej od Arletty.

Z farmy na Eurowizję

Arlette Zola urodziła się jako Arlette Jacquet 29 kwietnia 1949 roku we Fryburgu. Przygodę z muzyką zaczęła od grania na gitarze i zabawiania gości w restauracji należącej do jej matki. Wydanie pierwszej płyty opłacił jej ojczym, który był też jej przewodnikiem w show-biznesie. Swój pierwszy singiel wydała w 1966 roku, a w kolejnych latach jej nowe piosenki odnosiły spore sukcesy w Szwajcarii. Single wydawane były też w Niemczech, ale przeszły tam bez echa. Już w 1970 roku Arlette wycofała się z muzyki, dwa lata później wzięła ślub i wraz z mężem przez kilka lat prowadziła farmę. Na jej drodze stanął jednak genewski muzyk Alain Morisod, dzięki któremu powróciła na muzyczną scenę. To właśnie on skomponował „Amour on t’aime”, chociaż pierwotnie ta piosenka miała być wykonana przez jego zespół podczas wcześniejszych preselekcji jednak do startu nie doszło, a kompozycja trafiła do szuflady i czekała na to, by ją stamtąd wyjąć. Alain stworzył wcześniej szwajcarskie „Vivre” z 1978 roku, a do współpracy ponownie zaprosił Pierre’a Alaina, który napisał tekst zarówno do piosenek Szwajcarii na Eurowizję w 1978 i 1982. Utwór „Amour on t’aime” ma też niemiecką wersję językową.

Szwajcaria na podium

Eurowizja 1982 odbyła się w Harrogate 🇬🇧, a Szwajcaria wystąpiła jako siódma w kolejności na 18 państw. Kraj miał jedną z trzech francuskojęzycznych piosenek (dwie pozostałe pochodziły z Luksemburga 🇱🇺 i Belgii 🇧🇪). W głosowaniu jury Arlette zdobyła 97 punktów, co dało jej 3. miejsce! Tylko 4 punktów zabrakło by przegonić drugi Izrael 🇮🇱, jednak ponad 60 by wygrać i pokonać Niemkę Nicole 🇩🇪. Arlette dostała dwie dwunastki – z Wielkiej Brytanii 🇬🇧 i Belgii 🇧🇪, 10 punktów dorzuciły Austria 🇦🇹, Jugosławia, Izrael 🇮🇱 i Holandia 🇳🇱, a 8 Irlandia 🇮🇪. Tylko Finlandia 🇫🇮, Hiszpania 🇪🇸 i Niemcy 🇩🇪 nie dały Szwajcarii żadnych punktów. Szwajcarskie jury najwięcej punktów dało zwycięskim Niemcom 🇩🇪, 10 dostał Izrael 🇮🇱, a 8 Cypr 🇨🇾. Punktację jak zwykle prezentował Michel Stocker, dyrygentem był Joan Amils, a skład szwajcarskich komentatorów nie uległ zmianie. Szwajcaria na miejsce na podium czekała długo, bo ostatni raz tak wysoko była w 1963 roku, gdy wywalczyła 2. miejsce. Trzecia lokata przytrafiła się po raz drugi (pierwszy miał miejsce w 1961 roku). Język francuski powróci w barwach Szwajcarii w 1986 roku.

Po Eurowizji wydała kilka nowych singli i płyt, ale zdarzało się to coraz rzadziej. Sporadycznie pojawiała się w telewizji czy podczas różnego rodzaju eventów. Próbowała jeszcze swoich sił w preselekcjach szwajcarskich, ale już nigdy ponownie ich nie wygrała. W 2009 wydała jubileuszowe „Souvenir, mes anées 60” zawierające nowe wersje starych hitów, a w 2012 roku koncertowe „Encore un tour?”. Warto dodać, że jej come-back w XXI wieku udał się dzięki wielu namowom fanów, dla których wydała w 2003 płytę z „Les amants d’un jour” ku pamięci Edith Piaf. Arlette Zola ma aktualnie 71 lat i mieszka z mężem we Fryburgu, znów zajmując się farmą.

Źródło: Wikipedia, National Finals Database, Diggiloo Thrush, fot.: La Liberte

%d blogerów lubi to: