Grecy chcą reprezentować Cypr na Eurowizji 2021 • Eurowizja Junior bez Szwajcarii i Chorwacji • Dziś ostatni dzień zgłoszeń do „Szansy na Sukces”

Po tym, jak telewizja cypryjska CyBC 🇨🇾 ogłosiła, że Sandro Nicolas nie będzie reprezentantem wyspy na Eurowizji 2021, dwóch wokalistów wyraziło chęć pojechania do Rotterdamu. Pierwszym z nich jest Vangelis Kakouriotis, o którego udziale w konkursie mówiło się już w zeszłym roku – ponoć przystojny piosenkarz miał negocjować reprezentowanie Grecji 🇬🇷 lub Cypru, a według plotek miał być na „shortliście” nadawców i zgodziłby się na występ w Eurowizji. W ostatnim wywiadzie dla „Hello” potwierdził swoje chęci. „Czuję się i jestem na to gotowy! Cypr zawsze wspierał mnie na każdym kroku i byłaby to wielka radość i duma móc ich reprezentować” – powiedział. Vangelis ma 23 lata, urodził się w Grecji gdzie mieszka i prowadzi swoją karierę. Nie jest jednak jedynym greckim wokalistą chcącym reprezentować Cypr. Zadeklarował to również laureat 2. miejsca w greckim „The Voice” z 2016 roku – Ian Stratis (na zdj.). Tu również pojawiają się plotki związane z jego wcześniejszym angażem w Eurowizję – według źródeł zbliżonych do CyBC, nadawca miał ostatecznie wybrać reprezentanta 2020 sposród Sandro Nicolasa, Iana Stratisa i Ivi Adamou, która reprezentowała już wyspę w 2012 roku. Ivi Adamou szybko jednak odmówiła ponownego udziału w ESC. Czy Vangelis i Ian mają szanse w oczach nadawcy cypryjskiego? Wokaliści z Grecji nie mają szans reprezentowania swojego kraju na Eurowizji 2021 ze względu na automatyczną nominację dla Stefanii, więc z pewnością wielu z nich zamierza „wpaść Cypryjczykom w oko”. Kto wie, że Cypr wyjdzie na tym lepiej niż Grecja?

Eurowizja Junior: Szwajcaria i Chorwacja bez powrotu

Kolejne kraje odmawiają powrotu do Eurowizji Junior 2020. Udziału w konkursie nie weźmie Szwajcaria 🇨🇭. Po tym, jak Niemcy 🇩🇪 zaskoczyły wszystkich informacją o debiucie, nadawca niemieckojęzyczny Szwajcarii (SRF) zapytany został na Twitterze o możliwość jego zaangażowania w konkurs. Poinformował jednak, że na razie nie ma tego w planach, a uwaga skupia się na „oryginalnej” Eurowizji. „Jesteśmy zadowoleni z promowania młodych szwajcarskich talentów muzycznych poprzez nasze własne platformy” – przekazano. Szwajcaria tylko raz uczestniczyła w Eurowizji Junior, za sprawą debiutu włoskojęzycznej stacji RSI. Demis Mirarchi za „Birichino” dostał jednak tylko 4 punkty (wszystkie od Malty 🇲🇹) co pozwoliło zająć mu 16. miejsce, trzecie od końca. Również Chorwaci 🇭🇷 nie chcą wracać na Eurowizję Junior. Telewizja HRT na Juniorze przeszła drogę od „bohatera do zera” (niemal!). Kraj wygrał pierwszą edycję za sprawą Dino Jelusicia i piosenki „Ti si moja prva ljubav”. Rok później Nika Turković zajęła 3. miejsce za balladę „Hej mali”. Spadek formy nastąpił w 2005 gdy siostra zwycięzcy z 2003 Lorena Jelusic znalazła się tylko na 12. pozycji. W 2006 Mateo Dido zajął 10. miejsce, ale HRT nie transmitowało konkursu na głównym kanale, za co zapłaciło karę i wycofało się z planów udziału w JESC 2007, które nawet chciano organizować w Chorwacji! W 2014 doszło do jednorazowego powrotu za namową ówczesnego supervisora Vladislava Yakovleva oraz tego, że Josie Zec, której licznymi talentami zachwycano się ówcześnie w kraju chciała i mogła sobie pozwolić (finansowo, za sprawą odpowiednich funduszy prywatnych) na udział w konkursie. Niestety jej piosenka „Game Over” zebrała łącznie 13 punktów, z czego 12 punktów było automatyczne, a 1 punkt dało San Marino 🇸🇲. Jest to najniższy w historii wynik punktowy na Eurowizji Junior (licząc z pominięciem punktów automatycznych).

🇵🇱 Szansa na Sukces: Dziś koniec zgłoszeń

Tylko do końca dzisiejszego dnia Telewizja Polska przyjmuje zgłoszenia do internetowego castingu przed nową edycją preselekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior”. Aby się zgłosić należy wysłać filmik z własnym wykonaniem dwóch polskich piosenek na adres casting.eurowizjajunior@tvp.pl. Część uczestników preselekcji wybrana została już wcześniej, podczas licznych castingów przed „Szansą na Sukces – Opole 2020”, na które przychodziły również osoby niepełnoletnie, których wiek pasuje do regulaminu JESC. Mówi się, że takim osobom już wtedy oferowano udział w juniorowej „Szansie na Sukces” i mają one dostać potwierdzenie udziału do 15 lipca (telefonicznie lub mailowo). Telewizja Polska zapewnia, że do preselekcji zgłosić mogą się także osoby, które wysyłały swoje zgłoszenia do „The Voice Kids”. Z pewnością wielu uczestników tego talent-show pojawi się w stawce preselekcji. O wynikach internetowego castingu organizatorzy poinformują wybrane osoby do końca tego miesiąca. Nagrania do programu powinny odbyć się w sierpniu. Według czytelników Dziennika Eurowizyjnego „wymarzonym reprezentantem” Polski na Eurowizji Junior jest Marcin Maciejczak.

Wciąż głosować możecie w 11. edycji „Holfestivalen” oraz w 1. półfinale Eurovision Internet Song Contest 2020! Głosuj i decyduj o wynikach! Każdy głos się liczy!

Źródło: ESCxtra, Eurovoix, Wikipedia, TVP, inf. własne, fot.: @ianstratisnotofficial

%d blogerów lubi to: