🇨🇭 Historia Szwajcarii na Eurowizji • 1981 • Peter, Sue & Marc po raz ostatni

W 1981 preselekcje zorganizowano 21 lutego w genewskim Palladium, ale tym razem tylko sześciu uczestników walczyło o wyjazd na Eurowizję. Format głosowania się nie zmienił, ale tym razem Wikipedia podaje dokładne wyniki. Łącznie oddano pięć punktacji – po jednej od każdego z trzech nadawców (DRS, TSR, TSI), a dodatkowo jedną pulę punktów przyznawali przedstawiciele pracy i jedną eksperci. Aż cztery piosenki zaśpiewane były po włosku, a po jednej także w języku niemieckim i francuskim. Startował m.in. Pascal Auberson, wokalista, perkusista i pianista z Lozanny, a także Mariella Farre, która w 1983 reprezentować będzie Szwajcarię na Eurowizji. W 1981 zajęła jednak ostatnie miejsce. Na trzeciej pozycji znalazła się Ireen Indra z „Io” i wynikiem 21 punktów, a druga była formacja Swiss Union z „San Gottardo”, która zdobyła 25 punktów, w tym maksymalną notę od DRS i TSR. Wygrało trio Peter, Sue & Marc z piosenką „Io senza te” zyskując 30 punktów, w tym najwyższe noty od telewizji regionu włoskiego TSI, a także od prasy i ekspertów. Oznacza to, że pierwszy raz od 1968 roku Szwajcaria wysłała na Eurowizję piosenkę po włosku.

Weterani znów wygrywają selekcje

Grupy Peter, Sue & Marc nie trzeba już przedstawiać. Trio do tej pory trzykrotnie reprezentowało Szwajcarię – w 1971 zajęli 12. miejsce, w 1976 byli na miejscu czwartym a w 1979 wraz z grupą Pfuri, Gorps & Kniri wylądowali na pozycji 10. W międzyczasie wielokrotnie startowali w selekcjach Szwajcarii (w 1973-1975) zawsze zajmując miejsca w top3. W 1978 byli drudzy w finale niemieckim 🇩🇪. Co ciekawe, w 1981 startowali praktycznie podwójnie, bo w grupie Swiss Union śpiewał Marc Dietrich, a piosenkę napisał Peter Reber. Pomiędzy udziałem w ESC 1979 a 1981 wydali kolejne utwory, w tym hitowe „Birds of Paradise”. Z kolei w 1981 wypuścili album koncertowy oraz składankę z okazji 10-lecia istnienia. Piosenka „Io senza te” spodobała się Szwajcarom – dotarła do 5. miejsca listy Hitparade. Była też notowana w Niemczech, gdzie znalazła się na 47. pozycji. Płyty wydawali samodzielnie, poprzez własną wytwórnię PSM-Records. Piosenkę „Io senza te” napisał nie kto inny jak członek formacji Peter Reber, a tekst pomagała tworzyć Nella Martinetti. Utwór doczekał się niemieckiej („Ich ohne dich„) i angielskiej wersji „(Me without you”). Był to ostatni eurowizyjny utwór napisany przez Petera, z kolei Nella Martinetti stworzy też teksty piosenek w latach 1983, 1986 i dla zwycięskiego „Ne partez pas sans moi” z 1988 roku. Rolf Zuckowski, który znów towarzyszył zespołowi na Eurowizji jako dyrygent współtworzył niemiecką wersję „Io senza te”.

Eurowizja 1981: Batalia o Grand Prix

Podczas Eurowizji w Dublinie 🇮🇪 Szwajcarzy zaśpiewali jako przedostatni, z pozycji 19. Konkurs w 1981 charakteryzował się mnóstwem powrotów. Na sprawdzone osoby postawiono też w Austrii 🇦🇹, Danii 🇩🇰, Irlandii 🇮🇪, Szwecji 🇸🇪 i Wielkiej Brytanii 🇬🇧, a Luksemburg 🇱🇺 reprezentował Jean-Claude Pascal, który wygrał Eurowizję 1961. Głosowanie w Dublinie zapamiętane zostało jako niezwykle wyrównane, a Szwajcaria miała w tym swój udział. Od momentu głosowania Wielkiej Brytanii 🇬🇧 o Grand Prix bój toczyło właśnie UK 🇬🇧 ze Szwajcarią i Niemcami 🇩🇪, a później dołączyła też do nich Irlandia 🇮🇪 i praktycznie co głosowanie zmieniał się lider. Na dwa głosowania przed końcem trzy kraje remisowały na 1. miejscu – w tym gronie była Szwajcaria, która jednak znalazła się na straconej pozycji, bo głosowania jako przedostatnia i nie miała jak utrzymać rezultatu punktowego. Z ostatecznej walki o zwycięstwo szybko wyeliminowała ją, podająca punkty jako ostatnia Szwecja 🇸🇪, przyznając „Io senza te” tylko 1 punkt. Ostatecznie kraj skończył na 4. miejscu zdobywając 121 punktów (15 mniej od zwycięzcy), ale dostając najwięcej dwunastek! Aż 5 krajów dało „Io senza te” maksymalne punkty – Finlandia 🇫🇮, Irlandia 🇮🇪, Norwegia 🇳🇴, Wielka Brytania 🇬🇧 i Jugosławia, przy czym zwycięskie UK 🇬🇧 miało tylko dwie dwunastki. Dla Szwajcarii 10 punktów dał Cypr 🇨🇾, 8 dorzucili Luksemburg 🇱🇺 i Portugalia 🇵🇹, a tylko Izrael 🇮🇱 oraz Belgia 🇧🇪 jako jedyni nie dali nic. Jury Szwajcarii 12 punktów przekazało Francji 🇫🇷, 10 Jugosławii, a 8 triumfującej Wielkiej Brytanii 🇬🇧. Punkty prezentował Michel Stocker.

Jedyny taki zespół na świecie

Po raz drugi z rzędu Szwajcaria zajęła 4. miejsce, zyskując przy okazji najwyższy (ówcześnie) wynik punktowy w swojej historii. Pobity on zostanie dopiero w 1986 roku. Język włoski powróci w wykonaniu Szwajcarii w 1983 roku, z kolei jakikolwiek zespół reprezentować będzie ten kraj ponownie w 1989 roku. Po Eurowizji Peter, Sue & Marc rozwiązali działalność, ostatni raz wystąpili podczas koncertu sylwestrowego. Peter Reber nadal tworzył utwory dla innych wykonawców. Parokrotnie zdarzyło im się zjednoczyć, np. w 1986 w programie „Supertreffer”, a w 2003 z okazji gali na 50-lecie istnienia telewizji szwajcarskiej. W 2007 pojawili się podczas programu „Największe hity telewizji szwajcarskiej”, co pozwoliło ponownie wejść na listy przebojów m.in. piosence „Io senza te”. W 2015 przygotowaniu musical „Io senza te” i o trio znów zrobiło się głośno. Albumy-składanki z największymi hitami wydawano bardzo często. Od rozpadu zespołu pojawiło się aż 19 takich płyt. W 1987 roku Marc Dietrich samodzielnie walczył o reprezentowanie Szwajcarii na Eurowizji, jednak zajął 2. miejsce za piosenkę „Nostradamus”. Peter, Sue & Marc to rekordziści pod względem liczby eurowizyjnych startów. Startowali cztery razy i jest to jedyny na świecie zespół, który tego dokonał. Spośród wokalistów rekord wyrównali Elisabeth Andreassen i Valentina Monetta.

Źródło: Wikipedia, NF Database, Diggiloo Thrush, fot.: Pinterest

%d blogerów lubi to: