Dylemat na Islandii: Preselekcje czy Daði? · Słowacja znów nie wraca na Eurowizję · Covid-19 kontra New Wave, Słowiański Bazar i festiwal ABU

W rozmowie z portalem ESCxtra Felix Bergsson 🇮🇸, szef delegacji Islandii na Eurowizji poinformował, że w RUV nadal trwają dyskusje na temat tego, co zrobić przed konkursem w 2021 roku. Ma nadzieję, że nadawca islandzki będzie mieć więcej newsów na przełomie sierpnia i września. Bergsson przyznał, że Islandia jest w dość dobrym położeniu – telewizja może przeprowadzić kolejną edycję preselekcji narodowych, które Islandczycy kochają, ale może też wewnętrznie wskazać tegorocznego reprezentanta – Dadi’ego Freyra, którego pokochała Europa. O tym, co ostatecznie się stanie i jakie decyzje będą podjęte dowiemy się po wakacjach. Po zwycięstwie w selekcjach z piosenką „Think about things” Daði Freyr stał się jednym z głównych faworytów do wygrania Eurowizji 2020. Piosenka stała się przebojem wśród fanów konkursu, ale dotarła też do czołowych miejsc list przebojów w Belgii, Irlandii czy Szkocji. Ponowny udział Freyra w Eurowizji z pewnością podniósłby szanse Islandii na wygraną, jednak czy wokalista umiałby „przeskoczyć samego siebie” i przygotować coś jeszcze lepszego niż tegoroczna propozycja? Przed tym samym dylematem stoją m.in. The Roop z Litwy 🇱🇹.

🇸🇰 Słowacja wciąż poza Eurowizją

Telewizja słowacka nie planuje wracać na Eurowizję w 2021 roku – nadawca nie jest zainteresowany konkursem i od 2013 roku niewiele się w tej kwestii zmieniło. Oczywiście wielu fanów co roku ma nadzieję, że coś się zmieni, ale według informacji zdobytych przez Eurocontest.cz podejście do ESC w RTVS nadal nie uległo poprawnie. Słowacja nie planuje również debiutu podczas Eurowizji Junior 2020 w Warszawie. Nasi południowi sąsiedzi swoje pierwsze konkursowe podejście zaliczyli w 1993 roku, czyli wcześniej niż Polacy. Niestety piosenka „Amnestia na neveru” nie weszła do finału, zajmując 4. pozycję w specjalnej rundzie kwalifikacyjnej. Faktyczny debiut odbył się więc w 1994 roku, ale zakończył 19. miejscem dla rockowej grupy Tublatanka, co spowodowało przymusową pauzę. W 1996 Marcel Palonder zajął 18. miejsce i znów jego kraj musiał pauzować. W 1998 na eurowizyjnej scenie stanęła Katarina Hasprova i wykonała „Modlitbę” – zdobyła tylko 8 punktów i 21. miejsce, chociaż piosenka wśród wielu fanów po dziś dzień cieszy się uznaniem. Z powodu fatalnych wyników Słowacy wycofali się z konkursu i powrócili w 2009. Przez cztery udziały nigdy nie awansowali do finału, a najbliżej był duet TWiiNS z 2011 roku (miejsce 13.). Udział Słowacji zakończył się wraz z zajęciem ostatniego miejsca w półfinale w 2012 roku. Kraj miał uczestniczyć w Eurowizji Junior 2003 wraz z Niemcami 🇩🇪, jednak ostatecznie telewizje z tych krajów zrezygnowały, zwalniając miejsce dla nadawców z Polski 🇵🇱 i Białorusi 🇧🇾.

Covid-19 burzy festiwalowe plany

Koronawirus zachwiał rynkiem muzycznym i branżą koncertową oraz festiwalową, na tyle, że w różnych krajach w bardzo różny sposób podchodzi się teraz do organizacji tego typu eventów. W Polsce 🇵🇱 w sierpniu odbędzie się Carpathia Festival, z kolei na wrzesień planowany jest Festiwal w Opolu. W białoruskim Witebsku 🇧🇾 niebawem rusza okrojony Słowiański Bazar, który kurczy się nie tylko z powodu restrykcji w kraju. Wybrani wcześniej reprezentanci Kirgistanu 🇰🇬, Uzbekistanu 🇺🇿 i Izraela 🇮🇱 musieli zrezygnować ze startu w Pop Song Performers Contest z powodu zamknięcia granic ich państw. Wokaliści nie mogą podróżować i w związku z tym nie pojawią się na Białorusi. Organizowany przez Unię Nadawców Azjatycko-Oceanicznych ABU Radio Song Festival przesunięty został na 2021 rok. Pierwotnie Indonezja 🇮🇩 miała być gospodarzem imprezy w czerwcu 2020, później przesunięto ją na listopad, a teraz zdecydowano, że w tym roku na pewno się nie odbędzie. Nie są znane nowe daty, ale wiadomo, że show nadal ma być przygotowane na Bali. Z powodu Covid-19 ogłoszono odwołanie tegorocznej edycji konkursu New Wave 🇷🇺, który miał odbyć się w tatarskim Kazaniu. Międzynarodowy konkurs, aktualnie największe tego typu wydarzenie muzyczne w Rosji, planowano na sierpień.

Głosuj w pierwszym półfinale Eurovision Internet Song Contest 2020! Poznaj 24 piosenki i oceń je w formularzu poniżej! Czas do 14 lipca, a wszystkie informacje znajdziesz TUTAJ!

Źródło: ESCxtra, Wikipedia, Eurocontest.cz, Eurovoix-World.com, inf. własne, fot.: @dadimakesmusic

%d blogerów lubi to: