🇩🇪 Niemcy na Eurowizji Junior 2020! Znamy format wyboru reprezentanta i wiemy, dlaczego tak długo zwlekali.

Sensacyjne wieści zza Odry. Niemcy debiutują w tym roku podczas Eurowizji Junior w Warszawie, a za udział kraju odpowiedzialna będzie stacja KIKA przy współpracy z nadawcami NDR i ZDF. Na tę wiadomość czekało wielu fanów Eurowizji w Niemczech, ale też polscy miłośnicy konkursu przyjęli ją bardzo pozytywnie, twierdząc, że Niemcy z pewnością podejdą do udziału z pełnym profesjonalizmem (już zapowiadają zresztą szereg reportaży z Warszawy i mnóstwo materiałów zakulisowych), a dzięki ogromnej popularności Eurowizji u naszych sąsiadów mogą się oni liczyć w walce o zwycięstwo, jeśli zachowany będzie online voting. Telewizja niemiecka planowała swój udział już w JESC 2003, jednak nigdy do tego nie doszło. Do tej pory dwukrotnie transmitowano konkurs z niemieckim komentarzem na stronie Eurovision.de. Ulrike Ziesemer z NDR tłumaczy, że do tej pory Eurowizja Junior nie pasowała do planów ramówkowych stacji KIKA, a dopiero w tym roku udało się nawiązać tak ścisłą współpracę między trzema telewizjami, co pozwoliło na debiut. Dodała też, że Niemcy pojawią się w JESC dzięki rosnącej popularności konkursu, wysokiej oglądalności show w 2019 roku oraz coraz większemu udziałowi niemieckich internautów w śledzeniu transmisji online konkursu w ostatnich latach. Czy Niemcy startować będą co roku? Na to pytanie Ziesemer odpowiada: „Zobaczymy!”.

🇩🇪 „Dein Song” wykorzystany do wyboru reprezentanta

Poza informacją o debiucie przekazano też plany organizacji preselekcji. Wybór reprezentanta śledzić będziemy w ramach kolejnej edycji programu „Dein Song” (z powodu JESC edycja specjalna nazywać się będzie „Dein Song fur Warschau” czyli „Twoja Piosenka dla Warszawy”), do którego młodzi wykonawcy już teraz mogą się zgłaszać. Mają na to czas do końca lipca i muszą spełnić wymagania wiekowe (9-14 lat) oraz mieszkać w Niemczech. Aby się zgłosić należy wypełnić formularz i dodać tam krótkie video prezentujące umiejętności wokalne i taneczne do swojej ulubionej piosenki. Spośród wszystkich zgłoszeń wybrani zostaną najlepsi kandydaci, którzy wezmą udział w castingu, a później w nagraniu programu, podczas którego wybrany zostanie reprezentant. Nagrania mają się odbyć w sierpniu i we wrześniu, jednak z informacji na Eurovision.de wynika, że widzowie nie będą mieli prawa głosu, a wyboru dokona wewnętrzna komisja. Proces selekcji będzie jednak szeroko raportowany w „Dein Song fur Warschau”. Zwycięzca będzie pierwszym w historii reprezentantem Niemiec i pojedzie do Warszawy wraz z profesjonalną ekipą, w tym trenerami wokalnymi i scenicznymi. Dodatkowo przygotowana będzie dla niego piosenka skomponowana przez Leventa Geigera (zdj.), finalistę „Dein Song” z 2019 roku. Artysta ma dopiero 17 lat, ale już spore doświadczenie muzyczne, w związku z tym nadawca niemiecki powierzył mu rolę autora piosenki tego kraju na JESC.

🇩🇪 Kopalnia młodych talentów w „Dein Song” i „The Voice Kids”

Niemcy nie powinny mieć problemu ze znalezieniem idealnego reprezentanta. Program „Dein Song” realizowany jest od 2008 roku i skierowany jest dla dzieci i młodzieży. Najnowszą edycję wygrała Emmie Lee Epstein. Co ciekawe, w każdej serii młodzi uczestnicy pracują z „muzycznymi sponsorami”, którzy czuwają nad odpowiednią produkcją piosenki (autorskiej) oraz pomagają przy nagraniu klipu. Zaangażowani byli m.in. Nico Santos (FESC 2020), Michael Schulte (ESC 2018), Max Mutzke (ESC 2004), Kate Ryan (ESC 2006 🇧🇪), Dj Bobo (ESC 2007 🇨🇭), Madcon (Interval Act 2010 🇳🇴), Lena (ESC 2011), Cascada (ESC 2013) czy Roger Cicero (ESC 2007). Składanki z piosenkami docierały do czołowych miejsc notowań sprzedaży płyt w Niemczech. Nie brakuje też w tym kraju „The Voice Kids”. Do tej pory zrealizowano osiem edycji, a wśród mentorów była m.in. Lena Meyer-Landrut. Najnowszą edycję wygrała Lisa-Marie Ramm. Debiut Niemiec na Eurowizji Junior oznacza też pierwszą w historii piosenkę po niemiecku, gdyż ten język nigdy dotąd nie pojawił się w stawce. Austria 🇦🇹 nigdy nie zadebiutowała w konkursie, a Szwajcaria 🇨🇭 startowała tylko raz, jednak wystawiła piosenkę po włosku. Niemcy są ostatnim krajem Big5, który wystartuje (lub wystartował) w Eurowizji Junior. Do tej pory Hiszpania 🇪🇸 i Włochy 🇮🇹 już raz wygrały konkurs, a Francja 🇫🇷 i Wielka Brytania 🇬🇧 dotarły do drugiego miejsca.

Fani chcą Islandii w Warszawie

Etap zgłoszeń nadawców do JESC 2020 w Warszawie nadal trwa, a telewizje mają jeszcze trochę czasu do namysłu. Aktualnie 11 krajów wstępnie potwierdziło swój udział, z czego niektóre zaczęły już swoje preselekcje. Zgłoszenia do polskiej „Szansy na Sukces” 🇵🇱 trwają do 12 lipca, a za parę dni odbędzie się premiera finałowych utworów holenderskich 🇳🇱. Nadal czekamy na decyzje o udziale Walii 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿, Macedonii 🇲🇰, Albanii 🇦🇱 i paru innych krajów, które uczestniczyły w edycji z 2019 roku. Jeśli wszystkie wystąpią, a Niemcy dołączą, to górny limit liczby uczestników zostanie osiągnięty. Europejska Unia Nadawców ustaliła, że do Warszawy przyjechać może maksymalnie 20 delegacji. Oczywiście polscy fani liczą na kolejne niespodzianki, a według ankiety na Facebooku najbardziej pożądany jest debiut Islandii 🇮🇸 – chce tego ponad 29% głosujących. Drugie miejsce zajęły Czechy 🇨🇿 z wynikiem 22%, jednak już wiemy, że nadawca CT nie jest zainteresowany konkursem. Trzecim najmilej widzianym (spośród potencjalnych debiutantów) krajem jest Estonia 🇪🇪 (9%), jednak w tym przypadku również wiemy już, że nadawca nie podjął wyzwania. Oficjalna lista uczestników JESC 2020 powinna być znana w sierpniu.

Źródło: Eurovision.de, EBU, Wikipedia, inf. własne, zdjęcie: @levetgeiger

%d blogerów lubi to: