🇨🇭 Historia Szwajcarii na Eurowizji • 1979 • Grać na plastikowej siatce…

Ostatnie w latach 70. preselekcje Szwajcarii odbyły się 27 stycznia w Zurychu, a ich gospodarzem był Christian Heeb. Już od dawna nic nie zmieniało się w formacie konkursu. Co roku decydowało jury złożone z trzech członków, a finały różniły się tylko ilością utworów. Tym razem kandydatów było siedmiu. Ósmym uczestnikiem miał być Alain Morisod ze swoją grupą, jednak zostali zdyskwalifikowani, a formacja się rozpadła. Co ciekawe, piosenka, którą zgłosili – „Amour on t’aime” przeleżała 2 lata w szufladzie i wysłano ją … na preselekcje w 1982, gdzie wygrała. W finale tym razem były trzy piosenki po niemiecku, trzy po włosku i tylko jedna po francusku. Interesujący jest fakt, że 4. miejsce za utwór „Dieci cuori” zajęła Rita Pavone 🇮🇹, którą znamy m.in. z tegorocznego Sanremo. Z kolei piosenkę „Musik, Musik” wykonała Biggi Bachmann, wokalistka z Liechtensteinu 🇱🇮, którą wskazano na reprezentantkę tego małego państwa podczas Eurowizji 1976. Miała tam zaśpiewać utwór „My Little Cowboy”, jednak do debiutu nie doszło, bo w Liechtensteinie nie było wtedy nadawcy publicznego zrzeszonego w EBU. W selekcjach szwajcarskich Biggi zajęła 6. miejsce. 37 punktów i sporą przewagę nad konkurencją zdobyły dwa połączone zespoły – Peter, Sue & Marc + Pfuri, Gorps & Kniri. Wspólnie zaśpiewali „Trodler und Co.” po niemiecku.

Połączone siły

Znana nam już grupa Peter, Sue & Marc po raz trzeci wystąpiła na Eurwizji, wcześniej reprezentując kraj w 1971 i 1976 roku. Drugi start, z „Djambo, Djambo” sprawił, że zyskali ogromną popularność i zaczęli sprzedawać coraz więcej płyt, nie tylko w kraju, ale te w Niemczech 🇩🇪, Austrii 🇦🇹 czy Japonii 🇯🇵 gdzie koncertowali. W 1976 wydali też swój największy przebój „Cindy„, który…zyskał miano przeboju w RPA 🇿🇦. W 1978 roku trio po raz pierwszy wystartowało w preselekcjach Niemiec 🇩🇪 do Eurowizji. Piosenka „Charlie Chaplin” zajęła 3. miejsce. Na potrzeby finału narodowego w Szwajcarii grupa połączyła siły z folkowo-bluesową formacją Pfuri Gorps & Kniri złożoną z Pfuri’ego Baldenwega, Anthony’ego Fischera oraz Petera Knausa. Zespół uczestniczył w Roskilde Festival i Montrux Jazz Festival. Wydał trzy albumy i kilka singli. Znakiem rozpoznawczym grupy było tworzenie muzyki przy pomocy przedmiotów codziennego użytku, jak np. kosiarki, kosza na śmieci, toreb plastikowych, pułapek na myszy czy węży ogrodowych. Poza koncertami na żywo znani byli też z występów w telewizji, a na fali ich popularności i nietypowej muzyki w 1981 powstał film fabularny „Pfuri, Gorps & Kniri im Hotel”.

Nietypowy występ Szwajcarii

Piosenkę „Trodler und Co” w języku niemieckim stworzył Peter Reber z Peter, Sue & Marc. To właśnie on stał za eurowizyjnymi piosenkami Szwajcarii z 1971, 1976 i 1977 roku. „Trodler und Co” doczekał się angielskiej wersji pt. „Second Hand Co.”. Dyrygentem podczas dość przykuwającego uwagę występu ekipy Szwajcarii na Eurowizji w Izraelu 🇮🇱 był Rolf Zuckowski, który pełnić będzie tę rolę także w latach 1980-1981. Szwajcaria wystartowała z 8. numerem startowym na 19 krajów. Co ciekawe, Peter, Sue & Marc nie byli jedynymi wracającymi na ESC artystami – łącznie takich reprezentacji było aż pięć. Szwajcaria 60 punktów, co dało 10. miejsce. 4 punkty więcej miała Portugalia 🇵🇹, 3 mniej Norwegia 🇳🇴. 12 punktów przyznało jury z Austrii 🇦🇹, 10 z Finlandii 🇫🇮, a 8 z Norwegii 🇳🇴, z kolei Szwajcaria 12 punktów przekazała na konto Hiszpanii 🇪🇸, 10 dostała Francja 🇫🇷, a 8 Finlandia 🇫🇮. Zwycięski Izrael 🇮🇱 miał 5 punktów. Głosy przekazał, jak zwykle, Michel Stocker. Nieco zmieniło się trio komentatorów dla szwajcarskich telewizji. Dla TV DRS po raz pierwszy komentował Max Rueger. Dla TSR był to Georges Hardy, a dla TSI Giovanni Bertini. 10. miejsce to pierwsze tak niskie od 1974 roku. Po raz pierwszy kraj zdobył je w 1962 roku. Peter, Sue & Marc powrócą na Eurowizję w 1981 roku, z kolei język niemiecki w piosence Szwajcarii pojawi się znowu w 1984.

Po Eurowizji Peter, Sue & Marc wydali kolejne przebojowe utwory, w tym m.in. „Birds of Paradise” z 1980, które…w 2006 roku stało się hitem na Słowacji 🇸🇰 i to całkiem przypadkowo. Piosenka została zaśpiewana podczas ceremonii ku czci ofiar katastrofy samolotu wojskowego w którym zginęły 42 osoby. Do tej pory jest to największa katastrofa lotnicza w historii niepodległej Słowacji. Podczas ceremonii pogrzebowej „Birds of paradise” wykonała Martina Schindlerova, a piosenka tak bardzo spodobała się widzom transmisji, że zalali stacje radiowe prośbami o emitowanie utworu.

Źródło: Wikipedia, NF Finals, YouTube, fot.: Discogs

%d blogerów lubi to: