Eurowizja 2021: Niemcy szukają na nowo, Grecy z wczesną premierą? • Opole 2020: Trwa nabór do „Debiutów” i „Premier”

Potwierdziły się przypuszczenia fanów i spekulacje niemieckich mediów – telewizja NDR 🇩🇪 w rozmowie z ESC Kompakt potwierdziła, że nowy reprezentant kraju na Eurowizję 2021 wybrany zostanie poprzez wieloetapowy proces selekcji wewnętrznych z udziałem dwóch niezależnych komisji, czyli tak samo jak w 2020 roku. Oznacza to, że Ben Dolic nie będzie wskazany automatycznie, ale oczywiście nadawca NDR nie wyklucza jego ponownego udziału w selekcjach. Co ciekawe, źródła nadawcy wskazują na to, że Ben może być zainteresowany ponowną walką o Eurowizję i znów zgłosi utwór napisany przez Borisa Milanova, który stał za przebojem „Violent thing”. „Ben i Boris chcą zgłosić nowy utwór i jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni. Trzeba podkreślić, że ten duet walczy by wygrać. Chcemy też jednak dać szansę innym nowym wykonawcom w Niemczech” – tłumaczy przedstawiciel NDR. Telewizja niemiecka nie ukrywa, że „Violent thing” było niemiecką „szansą na wygranie Eurowizji„, a piosenka otrzymała mnóstwo pozytywnych recenzji i komentarzy od profesjonalistów, ale też od samych fanów konkursu z całego świata. „Ben nie wygrał tylko dlatego, że to świetny wokalista, ale jurorów zdobył idealnym połączeniem wokalu i piosenki. Wszyscy zgadzamy się z tym, że Ben powinien zaangażować się w preselekcje z nową piosenką w 2021” – twierdzi rozmówca portalu ESC Kontakt. Przed ESC 2020 w selekcjach (organizowanych osobno dla wykonawcy i piosenki) wystartowało 607 wykonawców i 568 piosenek. Decyzję podejmowało 100-osobowe jury eurowizyjne oraz 20-osobowa komisja ekspertów. W kolejnym etapie najlepsi wykonawcy byli łączeni z najciekawszymi piosenkami. Ostatecznie do ścisłego finału dotarło 20 kandydatów. Czy Ben wygra selekcje także w 2021? Czas pokaże.

Eurowizja 2021: Pierwsza piosenka już w listopadzie?

Reprezentantka Grecji, Stefania 🇬🇷, poinformowała portal Eurovision Fun, że kompozytor Dimitris Kontopoulos napisał już dla niej nową piosenkę, którą wykona podczas Eurowizji 2021 w Rotterdamie. Dimitris był wcześniej odpowiedzialny za „Superg!rl” oraz inny utwór zgłoszony do ERT przed Eurowizją 2020 – „Friday”. Według informacji zdobytych przez Z News premiera utworu Stefanii ma się odbyć już w listopadzie, ale menadżer wokalistki tego nie potwierdza. Jeśli jednak tak się stanie, może być to pierwszy utwór opublikowany przed Eurowizją 2021. Na ten moment 18 wykonawców jest już potwierdzonych do startu w przyszłorocznym konkursie. Część nadawców ogłosiło już jednak, że reprezentanci z 2020 nie będą wybrani w 2021, chyba, że wezmą udział w preselekcjach (jak np. w Danii, na Litwie czy w Szwecji). Telewizja cypryjska 🇨🇾 jest pewna, że nie wskaże Sandro Nicolasa na 2021 rok. W polskim temacie 🇵🇱 cisza, a fani spodziewają się, że decyzja podjęta będzie jak zwykle dość późno. Alicja Szemplińska wielokrotnie podkreślała, że chciałaby reprezentować nasz kraj w 2021 roku, jednak nie wie, co planuje w tej kwestii TVP.

🇵🇱 Opole 2020: Zgłoszenia trwają!

Telewizja Polska ogłosiła na początku lipca nabór do koncertów „Debiutów” i „Premier” 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Etap zgłoszeniowy trwa do 16 lipca i jest dostępny poprzez rejestrację online. Aby zgłosić się do „Debiutów” i powalczyć o nagrodę im. Anny Jantar należy mieć ukończone 16 lat i mieć nie więcej niż jeden wydany album studyjny na koncie. Wykonawcy, którzy wcześniej brali już udział w opolskich „Debiutach” nie mają prawa do ponownego startu. Zgłaszane utwory nie mogą trwać dłużej niż 3 minuty, muszą być oryginalne i posiadać polski tekst. W przypadku „Premier” ważne jest, by zgłaszana piosenka nie była wydana przed 30 kwietnia 2020 roku. Co ważne, w konkursie „Debiutów” na pewno wystartują zwycięzcy dwóch ostatnich edycji „Szansy na Sukces” – Izabela Zalewska i Tomasz Jarosz. „Debiuty” odbędą się 5 września, a „Premiery” dzień później. Rok temu w koncercie „Debiutów” triumfowali Sargis Davtyan i Aleksandra Nykiel, którzy w tym roku startowali w eurowizyjnej „Szansie na Sukces”. W „Premierach” wygrali Ania Karwan i Marcin Sójka, uczestnicy „The Voice”. Pokonali m.in. Patryka Kumóra (twórcę „Superhero” Viki Gabor) i Monikę Kuszyńską (ESC 2015) oraz formację 4Dreamers, która w listopadzie wystąpiła jako gość ceremonii otwarcia Eurowizji Junior 2019.

Trwa głosowanie w 11. edycji HOLFESTIVALEN! Wybierz razem z nami najlepszy polski utwór czerwca! Szczegóły dostępne TUTAJ, a skrót piosenek znajdziecie pod TYM linkiem.

Źródło: ESC kompakt, Eurovision Fun, Wikipedia, TVP, fot.: @bendolic

%d blogerów lubi to: