🇨🇭 Historia Szwajcarii na Eurowizji – 1978 – Krótka kariera Carole

Aby wybrać kolejnego reprezentanta Szwajcarii na Eurowizję telewizja DRS TV zorganizowała preselekcje 18 stycznia w Zurychu. W finale znalazło się 7 wykonawców, a zwycięzcę wyłaniało jury – komisje regionalne, dziennikarze oraz eksperci. Dominował język francuski, wykorzystany w czterech utworach. Tylko jeden utwór zaśpiewano po niemiecku (z dodatkiem francuskiego), a dwa utwory były po włosku. Tym razem tylko jeden były reprezentant postanowił wrócić – była to Piera Martell (ESC 1974), która zajęła jednak ostatnie, 6. miejsce remisując z Isabelle Albą. Na pozycji drugiej znalazł się pianista i producent Alain Morisod, który ze swoją grupą Sweet People wykonał piosenkę „Hey le musicien”. Wygrała Carole Vinci, zdobywając 32 punkty, tylko jeden więcej od Alaina. Jej piosenka „Vivre” wykonana została po francusku, a kompozytorem był…Alain Morisod. Tekst napisał Pierre Alain. Utwór ma też niemiecką wersję pt. „Vivre, Vivre heisst Leben”. Alain Morisod pojawi się na Eurowizji też w 1982 roku, jako kompozytor i autor tekstu piosenki Szwajcarii „Amour on t’aime” dla Arletty Zoli.

Od WF-u, przez Eurowizję do serowni

O Carole wiemy niewiele. Przed karierą muzyczną pracowała jako nauczycielka wychowania fizycznego. Urodziła się w 1950 roku w Genewie. Od 1972 regularnie występowała jako solistka i członkini chóru. Pierwszym jej solowym singlem było „Eh soleil” z 1976 roku. O Eurowizję pierwszy raz walczyła w 1977 gdy w selekcjach zdobyła 4. miejsce za piosenkę „Dites-moi ce qu’est l’amour„. Rok później wróciła do konkursu i wygrała, by reprezentować Szwajcarię na Eurowizji. W 1979 roku wydała EP-kę „Rockin’Ly Yours”. W kolejnych latach zrezygnowała z muzyki na rzecz prowadzenia zakładu produkującego sery. Do branży muzycznej wróciła w 1990 roku, ale bez większych sukcesów. Na Eurowizji 1978 w Paryżu zaśpiewała jako dziewiąta na 20 uczestników. Łącznie pięć utworów zaprezentowano wtedy po francusku i wszystkie weszły do top10. Szwajcaria na ich tle wypadła najsłabiej, zajmując jednak solidne 9. miejsce z 65 punktami. Zremisowała w ten sposób z Hiszpanią 🇪🇸. Najwięcej punktów dostała po sąsiedzku z Austrii 🇦🇹 (10), 8 dorzuciły Luksemburg 🇱🇺 i Holandia 🇳🇱, a po 7 Francja 🇫🇷 i Belgia 🇧🇪. Szwajcarskie jury swoje 12 punktów dało zwycięskiemu Izraelowi 🇮🇱, 10 dostała Belgia 🇧🇪, a 8 Hiszpania 🇪🇸, co doprowadziło do remisu. Punkty przedstawił Michel Stocker, a dyrygentem był Daniel Janin.

W historii startów Szwajcaria po raz pierwszy zajęła 9. miejsce i do tej pory taka lokata w finale się nie powtórzyła. Był to ówcześnie ósmy najwyższy wynik kraju. Język francuski w wykonaniu Szwajcarii wróci na Eurowizję w 1980 roku.

Źródło: Wikipedia, fot.: Discogs

%d blogerów lubi to: