🇨🇭 Historia Szwajcarii na Eurowizji – 1977 – „Swiss Lady” o miłości do alpejskiego instrumentu

Szwajcarskie preselekcje odbyły się w 1977 roku 19 stycznia w Zurychu, a prowadzącą była Rita Anderman. Format nie uległ zmianie – spośród 9 kandydatów reprezentanta kraju wybierali jurorzy regionalni, prasowi i profesjonaliści w branży. Dwa utwory zaprezentowano po niemiecku, aż pięć po francusku, jeden po włosku i jeden w języku szwajcarsko-niemieckim, a dokładniej w dialekcie używanym w kantonie Berno. Utwór ten, pt. „Heyho” wykonywała Veronique Muller, która dla Szwajcarii śpiewała na Eurowizji w 1972 roku. W finale 1977 zajęła jednak tylko 6. miejsce. Nie ona jedna próbowała wrócić do konkursu. Pierra Martell (1974) zajęła 4. miejsce za „Aldo Rinaldo”, a Paola (1969) była druga za „Le livre blanc”. W finale był też Gerald Matthey (8. miejsce), czy Carole Vinci, która na Eurowizję pojedzie rok później. Wygrał Pepe Lienhard Band z utworem „Swiss Lady” po niemiecku. Piosenka zdobyła łącznie 45 punktów.

Kto jest „szwajcarską damą”?

Pepe Lienhard urodził się w 1946 roku w Lenzburgu, a gdy jeszcze chodził do szkoły założył swój pierwszy zespół The College Stompers. W 1969 porzucił studia prawnicze by założyć nowy, tym razem w pełni profesjonalny Pepe Lienhard Band. Pierwszym udanym singlem był utwór „Sheila Baby”. Pierwszy album wydali w 1974 roku. Pepe to nie tylko wokalista, ale też saksofonista, flecista i aranżer. W skład jego formacji weszli Pino Gasparini, Bill von Arx, Georges Walther i Mostafa Kafa’i Azimi. To pierwszy tak duży zespół, który reprezentował Szwajcarię na Eurowizji. Piosenkę „Swiss Lady” napisał Peter Reber, członek grupy Peter, Sue & Marc, który napisał też eurowizyjne utwory swojego kraju w 1971 i 1976 roku. Spośród członków grupy tylko Pino Gasparini powróci jeszcze na Eurowizję w 1985 u boku Marielly Farre. „Swiss Lady” okazało się hitem w Szwajcarii, gdzie dotarło do 1. miejsca „Hitparade”. Wysoko notowane było też w Norwegii 🇳🇴 (2. miejsce), Szwecji 🇸🇪 (6. miejsce), Austrii 🇦🇹 (13. miejsce) i Niemczech 🇩🇪 (18. miejsce). Tekst piosenki opowiada o góralu, który gra na tzw. rogu Alp i uważa ten instrument za swoją „szwajcarską damę”. Piosenka ma też angielską wersję językową.

Ostatnie 6. miejsce w historii

Eurowizja 1977 odbyła się w Londynie 🇬🇧, wystartowało w niej 18 państw, a Szwajcaria wystąpiła z 12. numerem startowym. Drugim utworem niemieckojęzycznym w stawce była propozycja austriacka 🇦🇹, gdyż Niemcy 🇩🇪 miały piosenkę po angielsku. W głosowaniu jury Szwajcaria zdobyła 71 punktów i 6. miejsce. Aby przegonić Grecję 🇬🇷 zabrakło sporo, bo aż 21 punktów. O 2 punkty mniej niż Szwajcaria miała Belgia 🇧🇪. „Swiss Lady” nie dostało żadnej dwunastki, ale po 10 punktów dały Austria 🇦🇹, Norwegia 🇳🇴 i Finlandia 🇫🇮, a do tego 8 dorzuciła Belgia 🇧🇪. O dziwo Niemcy 🇩🇪 i Szwecja 🇸🇪, gdzie ten utwór był wysoko notowany, nie przyznały żadnego punktu. Szwajcarskie jury 12 punktów przekazało na konto zwycięskiej Francji 🇫🇷, 10 dostał Izrael 🇮🇱, a 8 Irlandia 🇮🇪. Punkty przekazywał Michel Stocker, a dyrygentem był Peter Jacques, ten sam co w 1975, zresztą wtedy też Szwajcaria zajęła 6. miejsce. To kolejny dobry wynik kraju i jak do tej pory ostatnia szósta lokata Szwajcarii na Eurowizji. Kolejny zespół w barwach Szwajcarii pojawi się w konkursie w 1979 roku i wtedy też powróci język niemiecki.

Orkiestra gra do dziś

Sukces w Wembley pozwolił Lienhardowi na założenie w 1980 roku Pete Lienhard Orchestra, z którą występował na wielu galach, balach operowych, nie tylko w Szwajcarii, ale też w Niemczech. Towarzyszyli m.in. podczas koncertów Frankowi Sinatrze czy Udo Jurgensowi. Orkiestra była też obecna w drugim sezonie programu „Let’s Dance” w 2006 roku. Od 2016 roku orkiestra towarzyszy występom piosenkarzy uczestniczącym w programie MDR Kulthits w Lipsku. W latach 1995 do 2011 Pepe był też członkiem Swiss Army Big Band. Największym osiągnięciem zespołu jest album „Humba tatara” z 2010 roku, który dotarł do 5. miejsca notowania w Szwajcarii, z kolei płyta z zapisem koncertu z Zurychu w 2014 z Udo Jurgensem pokryła się złotem w Niemczech i srebrem w Austrii. Pepe do tej pory jest aktywny muzycznie, aktualnie mieszka w mieście Frauenfeld.

Epizod sopocki Szwajcarii

W 1977 Szwajcaria pojawiła się ponownie w Sopot Festival 🇵🇱, który zdążył do tej pory zmienić nieco formułę, ale też się zmniejszyć. W ramach półfinału odbył się konkurs płytowy, gdzie Szwajcarię reprezentował Andreas Hauff z piosenką „Jezebel”. Zdobył 5. miejsce na 10 uczestników. Reprezentacja Szwajcarii nie pojawiła się w finale (dniu międzynarodowym), a kraj znów zniknie z sopockiej sceny i powróci dopiero w 1980 w ramach 4. Festiwalu Interwizji.

Źródło: Wikipedia, NF Database, YouTube, fot.: Music Stack

%d blogerów lubi to: