Eurowizja Junior: Kazachstan na „Tak”, Grecja na „Nie”! • Francja czeka na zgłoszenia do selekcji • „The Story of Fire Saga” popularna w Polsce i nie tylko! Polka stworzyła kostiumy do filmu

Decyzją Europejskiej Unii Nadawców Kazachstan 🇰🇿 został po raz trzeci zaproszony do udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior, a Khabar TV takie zaproszenie przejęło. Przypominam, że uczestnictwo Kazachstanu w JESC zależne jest od Grupy Referencyjnej i EBU bo nadawca musi być co roku zapraszany, gdyż nie posiada aktywnego statusu członka organizacji. Telewizja Khabar nie podjęła jeszcze decyzji w jaki sposób wybrany zostanie nowy reprezentant kraju. W 2018 roku zorganizowano preselekcje, ale już w 2019 zdecydowano wewnętrznie. Mówi się, że spore szanse na wyjazd do Warszawy może mieć 14-letni Mirzhan Zhidebay, finalista siódmej edycji rosyjskiego „The Voice Kids” 🇷🇺 realizowanego w tym roku. Wokalista był w teamie Poliny Gagariny (ESC 2015) i odpadł w pierwszej rundzie finału zdobywając 22,1% (awansujący do superfinału z grupy Poliny Artyom Fokin miał 53,6% poparcia). O ile w Azji mówią „tak” Eurowizji Junior, tak na Bałkanach pojawia się kolejna odmowa. Telewizja grecka 🇬🇷 podjęła decyzję o tym, by nie wracać do konkursu w 2020 roku. Mocno zaawansowana w wyborze reprezentanta kraju na JESC 2020 jest już Holandia 🇳🇱. Ogłoszono, że finał odbędzie się tam 26 września w Rotterdamie na terenie Ahoy Areny, gdzie w 2021 zorganizowana zostanie Eurowizja. Finał odbędzie się jednak bez udziału publiczności ze względu na obostrzenia. O względy widzów i jurorów powalczy czworo kandydatów (dwa zespoły, duet i solista).

🇫🇷 Eurowizja 2021: Francja zbiera zgłoszenia

Nadawca francuski rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do preselekcji narodowych Un Eurovision France. Kandydaci mogą swoje utwory przesyłać poprzez specjalny formularz od 29 czerwca do 30 września, przy czym organizator ma prawo do przedłużenia tego etapu. Konkurs przeznaczony jest dla osób z obywatelstwem Francji lub statusem rezydenta (tudzież dla osób które zagwarantują swój pobyt w kraju w związku ze wszystkimi aktywnościami preselekcyjnymi). Dodatkowo nowy reprezentant Francji nie może być osobą karaną i musi być ubezpieczony. Piosenki powinny być przygotowane w języku francuskim (w przeważającym stopniu) lub w regionalnym, w tym także dozwolone są języki francuskich terytorium zamorskich. Autorzy i/lub kompozytorzy piosenek muszą być zarejestrowani w SACEM (stowarzyszenie francuskich twórców) lub w innej tego typu organizacji. W jednym formularzu zgłosić można maksymalnie 3 piosenki. Nie podano na razie szczegółów samego finału oraz jego daty.

„The Story of Fire Saga” podbiło Polskę

Film „Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” całkiem dobrze radzi sobie w statystykach Netflixa w naszym kraju. Po swojej piątkowej premierze znalazł się w czołówce najczęściej oglądanych filmów przez polskich widzów platformy i popularność utrzymuje. W poniedziałkowych statystykach był na 1. miejscu, podobnie było w niedzielę. W niedzielę 28 czerwca „The Story of Fire Saga” było najczęściej oglądanym filmem także w Australii 🇦🇺, Kanadzie 🇨🇦, Chorwacji 🇭🇷, Czechach 🇨🇿, Estonii 🇪🇪, na Węgrzech 🇭🇺, na Islandii 🇮🇸, w Irlandii 🇮🇪, na Łotwie 🇱🇻 i Litwie 🇱🇹, w Nowej Zelandii 🇳🇿, w Norwegii 🇳🇴, w Rosji 🇷🇺, na Słowacji 🇸🇰, w Słowenii 🇸🇮, w RPA 🇿🇦, w Szwecji 🇸🇪, na Ukrainie 🇺🇦, w Wielkiej Brytanii 🇬🇧 i Stanach Zjednoczonych 🇺🇸. O filmie jest głośno w Polsce 🇵🇱 także ze względu na wywiad, w którym Rachel McAdams (grająca reprezentantkę Islandii) stwierdziła, że piosenka „Fire of Love” Tulii bardzo jej się spodobała. „Po prostu rzuciły mnie na kolana! Nie mogłam przestać ich słuchać” – powiedziała. Co ciekawe, w pracę nad filmem zaangażowana była polska kostiumolog z Londynu – Anna Shepard, która ma na swoim koncie nominację do Oskara m.in. za kostiumy do „Pianisty” czy „Listy Schindlera”. Anna była odpowiedzialna za stroje bohaterów eurowizyjnego filmu.

Głosuj w czwartym ćwierćfinale Eurovision Internet Song Contest 2020 TUTAJ! Czas do 5 lipca!

Źródło: Eurovoix, Eurovision Qazaqstan, Instagram, France 2, Netflix, FlixPatrol, inf. własne, fot.: Daily Billboard

%d blogerów lubi to: