🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 1976 • Pierwszy raz po angielsku!

Rok 1976 to preselekcje Szwajcarii zorganizowane 14 stycznia w Centrum Kongresowym w Lugano. Gospodarzami byli Maschia Cantoni i Enzo Guidi. Doszło do małej zmiany – zwycięzcę nadal wybierali jurorzy regionalni, dziennikarze i komisja ekspertów, ale tym razem przyznawali punkty, więc kto miał ich najwięcej, ten wygrał. Pierwotnie w Lugano wystąpić miało 8 wykonawców, ale piosenkę „Sing mit mir” Any Spirig zdyskwalifikowano. O Eurowizję walczyło więc siedmiu kandydatów, przy czym Georgia Gibson i Anita Traversi śpiewały dwie piosenki. Anita reprezentowała już Szwajcarię dwukrotnie (w 1960 i 1964), ale nie była jedyną powracającą gwiazdą Eurowizji w stawce. Jurorom nie spodobały się jednak jej włoskie utwory – zajęła 7. i 9. miejsce. Na 4. miejscu z Marisą Frigerio zremisował Henry Des (ESC 1970). Georgia zajęła 2. i 6. miejsce, a wygrało trio Peter, Sue & Marc, które pierwszy raz na Eurowizji pojawiło się w 1971 roku. W latach 1973-1975 bezskutecznie próbowali wrócić i udało im się to w końcu w 1976, z utworem „Djambo Djambo” zaśpiewanym po niemiecku. W selekcjach niemiecki pojawił się tylko w jednej piosence, pięć propozycji było po francusku i trzy po włosku.

Eurowizja 1976: Klown Djambo już nie jest smutny

Średnio udany start w Eurowizji 1971 nie zachwiał karierą grupy. Od 1975 do 1981 trio cieszyć się mogło bardzo udaną współpracą z kompozytorem Rolfem Żuckowskim, który napisał dla nich wiele popularnych piosenek. „Djambo, Djambo” przygotowane zostało jednak w całości przez członka grupy – Petera Rebera, który stał też za ich eurowizyjnym utworem z 1971 roku, a napisze również dwa kolejne (1979 i 1981). Chociaż w preselekcjach grupa zaśpiewała po niemiecku, to jednak przed Eurowizją dokonała zmiany na wersję angielską, co jest pierwszym takim przypadkiem w historii Szwajcarii. Aż 9 na 18 piosenek Eurowizji 1976 posiadało angielski tekst. „Djambo, Djambo” stało się przebojem w Szwajcarii, dotarło do 6. miejsca „Hitparade”. Podczas finału konkursu w Hadze 🇳🇱 Szwajcaria zaprezentowała się już jako druga w kolejności, pomiędzy zwycięską Wielką Brytanią 🇬🇧 a Niemcami 🇩🇪. Dyrygentem był Mario Robbiani, który towarzyszył reprezentantom Szwajcarii także w 1960, 1965 i 1968 roku. Na scenie wraz z Peterem, Sue i Marc’iem pojawił się też klown nazwany Djambo.

Peter, Sue & Marc z 4. miejscem

„Djambo, Djambo” sprawdziło się na Eurowizji. Trio zdobyło 4. miejsce z 91 punktami. Dwa więcej miało Monako 🇲🇨, a 11 mniej Austria 🇦🇹. 12 punktów Szwajcarom dała Wielka Brytania 🇬🇧, 10 dostali od Norwegii 🇳🇴, a 8 z Austrii 🇦🇹. Siedem punktów przydzielili jurorzy z Belgii 🇧🇪, Finlandii 🇫🇮, Portugalii 🇵🇹 i Jugosławii. Tylko jeden kraj – Włochy 🇮🇹 – zostawił Szwajcarię bez punktów. Jury szwajcarskie „wymieniło” się 12 punktami i najwyższą notę dało Wielkiej Brytanii 🇬🇧. 10 dostała Francja 🇫🇷, a 8 Włochy 🇮🇹. Punktację ogłosił Michel Stocker, a skład komentatorski nie zmienił się. Peter, Sue & Marc znacznie poprawili swoje eurowizyjne statystyki i będzie to ich najwyższy wynik w konkursie (powtórzą go też w 1981 roku). Dla Szwajcarii jest to trzecia Eurowizja, na której kraj zajął 4. pozycję. Tak wysokie miejsce zdobyte będzie kolejny raz w 1980 roku. Peter, Sue & Marc powrócą w 1979 roku, z kolei język angielski w wykonaniu reprezentacji Szwajcarii pojawi się na Eurowizji ponownie dopiero w 2004 roku.

Źródło: Wikipedia, NF’s Database, Diggillo Thrush, YouTube, fot.: ESC Reviews

%d blogerów lubi to: