Eurowizja Junior 2020: Marcin Maciejczak wymarzonym reprezentantem Polski! • Film o Eurowizji na Netflixie: Kto napisał piosenki?

Znamy wyniki plebiscytu Dziennika Eurowizyjnego na „Wymarzonego Reprezentanta Polski na Eurowizji Junior 2020” 🇵🇱! W finale głosowania rywalizowało ośmiu młodych wokalistów, a zarejestrowano ponad 13,7 tys. głosów! 43.4% Waszych głosów (prawie 6 tys. typowań) otrzymał faworyt zestawienia i zwycięzca „The Voice Kids 3” – Marcin Maciejczak. Drugie miejsce z wynikiem 15,8% (2,2 tys. głosów) zdobyła Viki Gabor, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019. Na pozycji trzeciej z rezultatem 15,4% głosów (2,1 tys. typowań) znalazła się Aleksandra Gwazdacz. Pełne wyniki poniżej:

  1. Marcin Maciejczak 43,4%
  2. Viki Gabor 15,8%
  3. Aleksandra Gwazdacz 15,4%
  4. Ala Tracz 7,8%
  5. Nela Zawadzka 6,1%
  6. Gabriela Cautinho 5,6%
  7. Szymon Lubicki 4,3%
  8. Paweł Szymański 1,7%

Marcin Maciejczak reprezentantem Polski na Eurowizji Junior?

Temat udziału Marcina Maciejczaka w Eurowizji Junior 2020 pojawił się w polskich mediach od razu po jego triumfie w „The Voice Kids”, chociaż doszło do zamieszania z powodu wieku wokalisty. Marcin w listopadzie 2020 będzie mieć nadal 14 lat, a 15 rok życia skończy dopiero w 2021 roku, co pozwala mu na udział w JESC 2020. Przedstawiciele jego wytwórni wprowadzili jednak w błąd media stąd często w Internecie znaleźć można było artykuły świadczące o tym, że Maciejczak jest już „za stary” na Eurowizję Junior. „Chłopakiem szybko zachwycili się zagraniczni fani, którzy uważają, że dzięki niemu, Polska mogłaby po raz kolejny wygrać Eurowizję Junior!” – donosił portal Eska.pl. „Nie wiem, czy to jest jeszcze na 100% i czy to w ogóle jest realne, ale jest to jakieś tam moje małe marzenie” – komentował temat Marcin w wywiadzie dla portalu Pomponik. Zapowiedział też, że jeśli preselekcje do JESC 2020 odbędą się w formie „Szansy na Sukces”, chętnie się do nich zgłosi.

🇵🇱 Szansa na Sukces: Eurowizja Junior 2020

Czy faktycznie to zrobi i wystartuje w „Szansie na Sukces – Eurowizja Junior 2020”? Na razie nie wiadomo, ale TVP do 12 lipca czeka na zgłoszenia od wszystkich chętnych kandydatów, którzy chcą wziąć udział w castingu online. O starcie etapu przyjmowania zgłoszeń TVP poinformowała w piątek, a za nią tę ważną wieść przekazały zarówno polskie jak i eurowizyjne (zagraniczne) portale. Na razie nie wiemy jeszcze jak wyglądać będzie tegoroczny format programu, ilu uczestników w nim się pojawi, kto będzie w jury i kiedy odcinki zostaną wyemitowane. Rok temu „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2019” zakończyła się finałem 29 września, w którym udział wzięły Viki Gabor, Nikola Fiedor oraz Gabriela Katzer. O wynikach decydowali widzowie oraz jurorzy. Zwyciężyła Viki Gabor z piosenką „Superhero”, z którą później wygrała też Eurowizję Junior 2019 w Gliwicach.

Film o Eurowizji na Netflixie: Ciekawostki muzyczne

UWAGA! Spojlery!

Od piątku na Netflixie dostępny jest pierwszy w historii film o Eurowizji przygotowany we współpracy z Europejską Unią Nadawców. Do tej pory „Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” zbiera dość średnie recenzje, pojawiło się sporo krytyki, zwłaszcza dotyczącej nieśmiesznych żartów, dennych dialogów czy braku spójności z regulaminem Eurowizji. Każdy oceni to jednak sam, po obejrzeniu, a dla fanów z pewnością jest to pozycja obowiązkowa z wielu względów. Przede wszystkim znaleźć tam można świetną scenę ze wspólnym śpiewaniem hitów takich jak „Waterloo” ABBY czy „Believe” Cher przez…gwiazdy Eurowizji takie jak Netta 🇮🇱, Bilal Hassani 🇫🇷, Jamala 🇺🇦, John Lundvik 🇸🇪 czy nawet Anna Odobescu 🇲🇩. Pojawia się też Salvador Sobral 🇵🇹 w roli ulicznego grajka. W opublikowanym w piątek soundtracku do filmu znajdziemy sporo mocno eurowizyjnych utworów, w tym „Lion of Love” śpiewane przez fikcyjnego reprezentanta Rosji 🇷🇺, „Running With The Wolves” (utworu Białorusi 🇧🇾), „Fool Moon” (z Finlandii 🇫🇮) czy „Husavik” Islandii 🇮🇸. Istotnym nazwiskiem (chociaż nieistotnym dla samego filmu) jest sama Demi Lovato 🇺🇸, która w „The Story of Fire Saga” gra faworytkę preselekcji islandzkich. Co ciekawe, część utworów z filmu współtworzył Johan Carlsson, który napisał „Da Da Dam” dla Finlandii 🇫🇮 na Eurowizji 2011. Piosenkę grecką „Come and play” 🇬🇷 w rzeczywistości wykonuje Petra Nielsen 🇸🇪, która startowała w finale Melodifestivalen 2004 śpiewając „Tango! Tango!” i zdobywając 4. miejsce. Utwór, który w filmie wykonuje reprezentantka Grecji napisał sam Thomas G:son, weteran Eurowizji i preselekcji w wielu krajach. Kompozytorem „In the mirror” dla Demi Lovato jest z kolei Jorgen Elofsson, który napisał też irlandzkie „Dying to try” 🇮🇪 z Eurowizji 2017. Warto dodać, że sceny z konkursu nagrywane były przed transmisją Eurowizji 2019 na scenie w Tel Awiwie 🇮🇱, stąd wyglądają one tak realistycznie. Niestety w filmie nie ma żadnych polskich akcentów, 🇵🇱 poza „islandzkim powiedzonkiem” o ubijaniu masła, ale to chyba zbyt daleko idące powiązanie z naszym krajem i występem do „My Słowianie” z 2014 roku.

Eurovision internet Song Contest 2020: Głosowanie w trzecim ćwierćfinale trwa!

Źródło: Eska, Pomponik, TVP, Szansa na Sukces, Wikipedia, Spotify, Netflix, inf. własne, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: