Historia Szwajcarii na Eurowizji • 1975 • „Mikado” hitem w kraju

Pomimo klęski na ESC 1974 format preselekcji w Szwajcarii nie uległ zmianie. Finał zorganizowano 12 lutego w Genewie, a prowadzącymi byli Heidi Abel, Maschia Cantoni i Claude Evelyn. Zwycięzcę wybierali jurorzy regionalni, komisja profesjonalistów oraz dziennikarzy, którzy oceniali przyznając miejsca. Kto miał wyższe miejsca, ten wygrał. Startowało siedmiu wykonawców, w tym ponownie trio Peter, Sue & Marc (ESC 1971), tym razem zajmując 2. miejsce za „Leve-toi soleil”. Na miejscu trzecim był Gerald Matthey, a piąte miejsce zajęła włoska formacja I Nuovi Angeli 🇮🇹. Dwie piosenki wykonano po niemiecku, dwie po włosku i trzy po francusku. Najmniej punktów (najwyższe miejsca w rankingach) zdobyła Simone Drexel z niemieckojęzycznym utworem „Mikado”. Miała 7 punktów. Utwór na Eurowizję napisała sama (zarówno muzykę jak i tekst). Piosenka ma też francuską („Mikado Mikado„) i angielską wersję językową („Mikado„).

Simone Drexel, Schlagersängerin, 1975 News Photo - Getty Images
Pełne wyniki preselekcji Szwajcarii

Eurowizja 1975: Szwedzki chórek Szwajcarii

Simone Drexel urodziła się 13 maja 1957 roku w St. Gallen. W 1973 wystartowała w talent-show magazynu Bravo, ale jej drzwiami do muzycznego showbiznesu okazał się udział w Eurowizji. Piosenka „Mikado” odniosła ogromny sukces w Szwajcarii, docierając do 2. miejsca notowania list przebojów. „Mikado” doczekało się też chorwackiego coveru w wykonaniu jugosłowiańskiej grupy 777. Podczas występu w Sztokholmie 🇸🇪 na scenie towarzyszyły jej trzy chórzystki z grupy The Dolls, które reprezentowały Szwecję wraz z The Novas na Eurowizji 1973 z utworem „You’re Summer” zajmując 5. miejsce. Kerstin Bagge, Kerstin Dahl i Annica Risberg w 1975 wspomagały wokalnie także reprezentantów Szwecji, Belgii 🇧🇪 i Portugalii 🇵🇹. Dyrygentem dla Szwajcarii był Peter Jacques, który pojawi się w tej roli także na ESC 1977. Szwajcaria wystąpiła jako siódma na 19 piosenek. Tylko ten kraj miał utwór w całości po niemiecku, bowiem Niemcy 🇩🇪 postawiły na piosenkę niemiecko-angielską. W nowym formacie głosowania (używanym aż do dziś) Szwajcaria zebrała 77 punktów, co pozwoliło na zajęcie wysokiego, 6. miejsca. 7 punktów więcej miał Luksemburg 🇱🇺, a 3 mniej Finlandia 🇫🇮. Reprezentantce Szwajcarii przyznano jedną dwunastkę – z Włoch 🇮🇹. Dostała też 10 punktów z Francji 🇫🇷, 8 z Belgii 🇧🇪 i 7 z Holandii 🇳🇱 oraz Turcji 🇹🇷. Tylko cztery kraje nie dały jej żadnych not. Jury Szwajcarii 12 punktów przekazało Finlandii 🇫🇮, 10 dostały Włochy 🇮🇹, a 8 Wielka Brytania 🇬🇧. Zwycięska Holandia 🇳🇱 zgarnęła 6 punktów. Punktację przekazał Michel Stocker, z kolei komentatorami byli Theodor Haller, Georges Hardy i Giovanni Bertini.

Medycyna zamiast muzyki

Szóste miejsce było sukcesem Szwajcarii i pierwszym tak wysokim wynikiem od 1970 roku. Wcześniej szósta była Madeleine Pascal w 1966 roku, a taki wynik Szwajcaria osiągnie też w 1977 roku. Pomimo udanego startu i popularności „Mikado” Simone szybko wycofała się ze śpiewania, by skupić się na pracy w medycynie. Poślubiła muzyka, zmieniła nazwisko na Johnson i urodziła dziecko. Od 1985 pracowała w laboratorium medycznym, specjalizowała się w transfuzjach. Wiemy, że pracowała tam do 2006 roku. W ostatnich latach wróciła jednak do muzyki, śpiewając w różnych bluesowych, jazzowych i rockowych formacjach. W 2001 zaśpiewała „Mikado” podczas spotkania OGAE Szwajcaria. Poza medycyną i sporadycznymi występami (jest liderką formacji Bluesonix) zajmuje się też nauką śpiewu i technikami oddechu.

Źródło: National Finals Database, Wikipedia, Diggiloo Thrush, YouTube, fot.: Rate Your Music

%d blogerów lubi to: