[UPD!] Eurowizja 2021 z publicznością i z nagranymi chórkami? Co na to Sietse Bakker? • Nowe szczegóły fińskiego UMK • Ana Kodra wygrała World Vision • Które festiwale odbędą się w lato?

BREAKING NEWS: Zmiana zasad Eurowizji 2021

W związku z aktualnymi obostrzeniami i chęcią zminimalizowania składu delegacji Europejska Unia Nadawców wprowadza (na razie na rok) zasadę, w której dozwolony będzie występ reprezentanta na scenie do utworu z nagranymi chórkami. Oznacza to, że osoby wspomagające nie muszą być fizycznie dostępne na scenie, ani w jej okolicach. Zmiana ma oczywiście wpłynąć na mniejsza liczbę osób za kulisami, ale też zapewnić, że piosenki będą prezentowane w formie najbardziej zbliżonej do wersji studyjnej. Oczywiście główny reprezentant musi śpiewać na żywo. Organizatorzy zapewniają, że korzystanie z nagranych chórków jest opcjonalne i zależne od nadawcy, a dozwolona jest też kombinacja wokali na żywo i z taśmy, zależnie od składu scenicznego. Co ciekawe, nie ma limitu wokali nagranych na wersji instrumentalnej, więc równie dobrze nagrać można cały chór np. 100 osób, co niektóre kraje z pewnością odpowiednio wykorzystają. Chociaż Grupa Referencyjna twierdzi, że zasada obowiązywać będzie tylko w 2021 jako próba, wielu fanów jest przekonanych o tym, że zostanie już na stałe, zwłaszcza, że EBU tłumaczy zmiany też nowymi trendami w muzyce i produkcji utworów. Nagrane chórki funkcjonują w preselekcjach szwedzkich Melodifestivalen od lat, co znacznie pomaga w lepszym odbiorze występów, w których śpiewa słaby wokalista. Dodatkowo brak chórzystów zwalnia miejsce na scenie dla np. tancerzy.

W związku z ogłoszeniem terminu Eurowizji 2021 Sietse Bakker 🇳🇱, producent wykonawczy konkursu, odpowiedział na serię pytań, w tym także na te związane z anulowaniem imprezy. Przyznał, że Europejska Unia Nadawców długo zastanawiała się nad tym, w jaki sposób przeprowadzić konkurs w nowych realiach, jednak ostatecznie odrzucono pomysł „zdalnego” konkursu, ze względu na możliwość pojawienia się nierównych szans. Nie było możliwe, by zdalnie przygotować takie same warunki dla każdego reprezentanta. „To byłoby nie fair i nie był to ten rodzaj konkursu, do którego wykonawcy się zgłaszali” – stwierdził. Zdradził też, że ostateczna decyzja o tym, że Rotterdam będzie gospodarzem Eurowizji 2021 podjęta została na parę dni przed ogłoszeniem w programie „Eurovision Shine a Light”. Ponieważ ESC 2020 odwołano w połowie marca, wiele aspektów było już przygotowanych i trwają teraz rozmowy nad tym co zachować, a co zmienić przed kolejną edycją. Nadal nie wiadomo, czy slogan „Open up” zostanie wykorzystany, a Sietse jest ciekawy tego, co na ten temat sądzą fani konkursu. Niestety, aktualna sytuacja wyklucza planowanie długoterminowe i dawanie gwarancji np. na możliwość udziału publiczności w Eurowizji 2021. „Sercem konkursu jest muzyka, a także artyści, fani i interakcja między nimi. Bez względu na to, jakie realia zastaniemy w 2021 zrobimy wszystko, by tę interakcję zachować” – mówi Bakker, mając nadzieję, że widzowie będą mogli wejść do Ahoy Areny.

🇫🇮 Eurowizja 2021: Finlandia szykuje selekcje

Telewizja fińska potwierdziła, że preselekcje UMK odbędą się w lutym, a nazwiska finalistów poznamy w styczniu 2020 roku. Etap zgłoszeniowy rozpocznie się 1 września i potrwa 7 dni. Każdy wykonawca może zgłosić maksymalnie trzy piosenki, z kolei kompozytorzy czy autorzy tekstu nie mają ograniczeń w liczbie zgłoszeń. Co najmniej jeden kompozytor czy wykonawca w teamie musi posiadać fińskie obywatelstwo. Spośród wszystkich zgłoszeń specjalna komisja wyłoni najlepsze grono, które awansuje do finału. W lutowym finale nowego reprezentanta Finlandii wybiorą widzowie i jurorzy. W 2020 konkurs wygrał Aksel Kankaanranta, który nie ma jednak żadnego pierwszeństwa w walce o finał UMK. Jeśli chce ponownie walczyć o wygraną, musi wystartować w UMK na równych prawach jak inni kandydaci. Tymczasem w Holandii 🇳🇱 mamy już pierwszą chętną do reprezentowania kraju w 2022 roku. W wywiadzie dla „AD” wokalistka Emma Heesters przyznała, że jest gotowa by wystąpić na Eurowizji.

🇬🇷 Eurowizja Junior: Grecja powróci?

Czy Grecja powróci na Eurowizję Junior? Takie pytania pojawiają się ostatnio co roku,a nadawca ERT już wielokrotnie miał wykazywać zainteresowanie ponownym udziałem w show. Teraz portal „Eurovision Fun” twierdzi, że Grecy poważnie się nad tym zastanawiają, a ostateczna decyzja podjęta będzie po negocjacjach, które odbyć się mają w najbliższych dniach. Grecja startowała w konkursie w latach2003-2008, a najwyższe miejsce zajęła w 2005 – 6. pozycję wywalczyli Alexandros i Kalli. Trzy ostatnie starty kończyły się miejscami poza top10, a w 2007 grupa Made in Greece zajęła ostatnie, 17. miejsce, zdobywając jedynie 2 punkty od Cypru. W temacie JESC warto wspomnieć, że 16 czerwca ogłoszono wyniki konkursu muzycznego „World Vision 2020” („World Association of Performing Arts International Contest) w którym Grand Prix kategorii wiekowej 10-13 lat zdobyła reprezentantka Albanii z JESC 2017 – Ana Kodra 🇦🇱.

Festiwale i konkursy w czasie pandemii

Pomimo pandemii wiele festiwali w Europie ma się w najbliższych miesiącach odbyć. W dniach 22-23 sierpnia zorganizowany będzie Carpathia Festival w Rzeszowie 🇵🇱. Na 17-22 sierpnia planowany jest Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci i Młodzieży w bułgarskim Słonecznym Brzegu 🇧🇬. Z kolei na 24-29 zaplanowano Międzynarodowy Festiwal Pieśni i Tańca „The Crown of Orpheus 2020” w Grecji 🇬🇷. W środę zorganizowano specjalną konferencję na temat lipcowego Słowiańskiego Bazaru w Witebsku na Białorusi 🇧🇾. Festiwal zostanie skrócony i odbędzie się w dniach 16-20 lipca, jednak zawierać będzie w sobie konkurs muzyki i piosenki popowej oraz konkurs dla dzieci. Na razie nie wiadomo, kto będzie reprezentował Polskę, ale część krajów ma już swoich przedstawicieli, m.in. Rosja 🇷🇺, Łotwa 🇱🇻, Ukraina 🇺🇦, Armenia 🇦🇲, Uzbekistan 🇺🇿, Mołdawia 🇲🇩 czy Białoruś 🇧🇾. Jak podaje portal Eurovoix-World, tegoroczna edycja „Free European Song Contest” w Niemczech 🇩🇪 spotkała się z dużym uznaniem, a nadawca ProSieben ogłosił, że druga odsłona będzie jeszcze bardziej międzynarodowa, gdyż udział w niej mają wziąć różne europejskie telewizje. Zapowiedziano też, że w 2021 konkurs nie będzie stanowił bezpośredniej konkurencji dla Eurowizji i nie będzie rozegrany w tym samym dniu co finał w Rotterdamie.

Dziś o 20:30 Preview Show drugiego ćwierćfinału Eurovision Internet Song Contest 2020, w trakcie którego poznamy wszystkie 24 piosenki startujące w tej rundzie, a także zobaczymy profesjonalny recap. Po prezentacji rozpocznie się głosowanie, które dostępne będzie TUTAJ.

Do 20 czerwca głosować można w I ćwierćfinale! Playlista i formularz dostępne TUTAJ, a także poniżej! Zobacz recap, poznaj utwory i głosuj!

Źródło: ESCtoday.com, Wiwibloggs, Eurovoix, Eurovoix-World, Eurovision Fun, Eurofestiwale, BTRC, fot.: ESCxtra (Krista Siegfrids i Lordi podczas UMK 2020)

%d blogerów lubi to: