🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 1972 • Veronique na Eurowizji i Sopot Festival

Po rocznej przerwie powrócono do organizacji preselekcji narodowych, a format przypominał ten z lat 50. W finale mieliśmy sześć piosenek, a kandydatów było czworo. Pierre-Alain i Véronique Müller zaśpiewali po dwie piosenki, Carola (ale nie ta ze Szwecji) jedną, a w stawce pojawił się też zespół Rocky Till Singers z jedną propozycją. Na sześć piosenek aż pięć było po francusku, a tylko jedna po niemiecku. Zwyciężyła Véronique Müller z utworem „C’est la chanson de mon amour” („Oto utwór o mojej miłości”). Jej drugą propozycją w finale selekcji było „La rose et le tambour”. Zwycięski utwór Veronique skomponowała samodzielnie, a tekst napisała Catherine Desage, tym samym jest to pierwsza eurowizyjna piosenka Szwajcarii stworzona przez same kobiety. Utwór ma też niemiecką wersję pt. „Liebe, so heisst meine Welt”. Veronique urodziła się w 1948 roku w mieście Murten w kantonie Fryburg. Zanim zaczęła karierę muzyczną pracowała jako sekretarka piosenkarki Petuli Clark, sporo czasu spędzała też w Anglii. Na Eurowizję trafiła jednak jako debiutantka.

Eurowizja 1972: Typowe miejsce dla Szwajcarii

Eurowizja 1972 odbyła się 25 marca w Szkocji 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿, a Szwajcarii przydzielono 8. pozycję startową na 18 krajów. Pięć piosenek wykonywano po francusku, jednak aż dwie z nich znalazły się na dnie tabeli (Belgia 🇧🇪 i Monako 🇲🇨). Wygrał francuskojęzyczny utwór z Luksemburga 🇱🇺, a Szwajcaria była na 8. miejscu z 88 punktami. Dwa więcej miała Portugalia 🇵🇹, a jeden mniej Jugosławia. Sposób głosowania się nie zmienił, nadal oceniano wszystkie piosenki w skali od 1 do 5, a w każdej komisji było dwóch jurorów. Najwięcej, 8 punktów, Veronique dostała od Austrii 🇦🇹, 7 przyznały Norwegia 🇳🇴, Finlandia 🇫🇮 i Luksemburg 🇱🇺, a 6 Irlandia 🇮🇪 i Monako 🇲🇨. Najchłodniej oceniono Szwajcarię w Portugalii (2 punkty) 🇵🇹. Komisja szwajcarska nie przyznała tym razem 10 punktów – najlepiej wypadły Włochy 🇮🇹, które dostały 9 punktów. 8 przyznano Wielkiej Brytanii 🇬🇧, a 7 Austrii 🇦🇹. Zwycięski Luksemburg 🇱🇺 dostał 6 punktów. Niestety znów brak informacji kto zasiadł we szwajcarskim jury. Dyrygentem podczas występu kraju był Jean-Pierre Festi, a konkurs transmitowały (tradycyjnie) trzy telewizje szwajcarskie – TV DRS (Theodor Haller), TSR (Georges Hardy) oraz TSI (Giovanni Berini). Dodatkowo finału można było posłuchać w radiu 2 Programme OUC, gdzie przebieg Eurowizji komentował Robert Burnier.

Veronique w Sopot Festival

Ósme miejsce zdobyte zostało przez Szwajcarię już czwarty raz, a kraj dopiero w 1975 roku wróci ponownie zajmie miejsce w top10. Veronique w latach 70. wydawała nowe utwory (w tym popularne „Hey Ho”). Zaraz po Eurowizji trafiła…na Sopot Festival 🇵🇱, gdzie ponownie reprezentowała swój kraj. W Trójmieście wykonała ten sam utwór, z którym zdobyła 8. miejsce w Edynburgu. Tym razem jednak poszło jej słabiej – zajęła 15. miejsce na 25 piosenek z dorobkiem 16 punktów, z czego 12 dostała od Japonii 🇯🇵. Po raz pierwszy w historii Szwajcaria wysłała tego samego wykonawcę i ten sam utwór zarówno na Eurowizję jak i na Sopot Festival. W 1980 Veronique współtworzyła piosenkę „Cinema”, którą na Eurowizji dla Szwajcarii zaśpiewa powracająca Paola. W 1984 roku Veronique wydała pierwszy album „Y usne breitegrade”. Do 1992 roku była żoną dziennikarza Guido Baumanna, a po jego śmierci przeniosła się z Zurychu do swojego miasta rodzinnego Murten. Zajmuje się teraz głównie przygotowywaniem dzieci i młodzieży do udziału w konkursach muzycznych.

Źródło zdjęcia: CD and LP

%d blogerów lubi to: