🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 1971 • Pierwsze trio i pierwszy start grupy Peter, Sue and Marc

Pierwszy raz od 1962 roku telewizja szwajcarska anulowała preselekcje i wewnętrznie wskazała reprezentanta na Eurowizję 1971 wraz z piosenką. Do Dublina wybrano zespół – jest to pierwsza formacja śpiewająca podczas konkursu w barwach Szwajcarów. Peter, Sue and Marc to grupa pochodząca z Berna, składa się z Petera Rebera (wokalista, pianista i gitarzysta urodzony w 1949), Sue Schell (wokalistka urodzona w 1950 w Nowym Jorku 🇺🇸) i Marca Dietricha (wokalista i gitarzysta urodzony w 1948). Uznać ich można za weteranów Eurowizji – startowali w niej aż cztery razy (za każdym razem śpiewając w innym języku), a siedem razy uczestniczyli w preselekcjach narodowych. Tak naprawdę ich kariera opierała się głównie na konkursie. Swój pierwszy album z piosenkami folkowymi wydali w 1970 roku, a już rok później wewnętrznie wybrano ich na reprezentantów, więc eurowizyjne „Les illusions de nos vingt” było ich pierwszym istotnym singlem. Piosenkę skomponował członek trio – Peter, a tekst w języku francuskim napisał Maurice Teze. Utwór ma też niemiecką wersję pt. „Keiner hat gesagt„.

Eurowizja 1971: Nowy sposób głosowania i pierwsze zespoły

Eurowizja 1971 odbyła się 3 kwietnia w Dublinie 🇮🇪, a podczas konkursu po raz pierwszy zezwolono na udział grup do max. 6 osób. Wcześniej reprezentantami mogli być tylko soliści lub duety. Telewizja szwajcarska jak widać wykorzystała okazję, a poza nią zespół wysłała też Szwecja 🇸🇪. Peter, Sue and Marc zaśpiewali z pozycji czwartej, zaraz po zwycięskim Monako 🇲🇨, a przed Katją Ebstein z Niemiec 🇩🇪. W nowym systemie głosowania zdobyli 78 punktów, co dało im 12. miejsce na 18 wykonawców. Jeden punkt więcej mieli gospodarze z Irlandii 🇮🇪, a 8 mniej Luksemburg 🇱🇺. W ówczesnym formacie głosowania jury (po dwie osoby z każdego kraju) oceniało wszystkie piosenki, dając im punkty od 1 do 5. Tym samym kraj mógł dać innym reprezentantom od 2 do 10 punktów, co oznacza, że najniższa możliwa suma punktów do zdobycia to 34. Niestety podejrzewano, że wielu jurorów zaniża punktacje dając krajom 1 lub 2 punkty, by tym samym poprawić notowania swojego państwa. Szwajcaria dostała najwięcej z Włoch (7) 🇮🇹 oraz z Niemiec 🇩🇪, Francji 🇫🇷, Wielkiej Brytanii 🇬🇧 i Portugalii 🇵🇹 (po 6 punktów). Najsłabiej oceniono ją w Hiszpanii 🇪🇸 i Luksemburgu 🇱🇺 (po 2 punkty). Komisja szwajcarska, której składu nie znamy, dała jedną maksymalną notę – 10 punktów trafiło do zwycięskiego Monako 🇲🇨. Wysoko oceniono też Szwecję 🇸🇪 (9 punktów) i Francję 🇫🇷 (8). Najmniej dostały Malta 🇲🇹, Portugalia 🇵🇹 i Jugosławia (po 2 punkty). W związku z tym, że jurorzy przekazywali punkty na żywo, w tym systemie podawacze nie byli potrzebni. Konkurs komentowali dla telewizji szwajcarskich Theodor Haller, Georger Hardy i Giovanni Bertini, a dyrygentem podczas występu zespołu Peter, Sue and Marc był Hardy Schneiders.

Peter, Sue and Marc od Eurowizji do Eurowizji

Nie można powiedzieć, by 12. miejsce to był szczyt marzeń Szwajcarii. Niestety, był to trzeci najniższy wynik kraju w ówczesnych statystykach. Taka lokata powtórzy się też w 1973 i 1985 roku. Kolejny zespół (zresztą to samo trio) pojawi się na Eurowizji w barwach Szwajcarii w 1976 roku. Peter, Sue and Marc w latach 1973-1975 startowali w preselekcjach narodowych i chociaż ich piosenki zajmowały miejsca w top3, to nie wygrali finału aż do 1976 roku. W 1975 roku wydali album z utworami świątecznymi oraz dwa nowe single. O ich dalszych losach przeczytacie w kolejnych odcinkach cyklu! A co ciekawego wydarzyło się w 1971 roku w Sopocie 🇵🇱? Podczas 12. edycji Sopot Festival Szwajcaria uczestniczyła tylko w finale (dniu międzynarodowym), a reprezentantem był Gerard Aubert z utworem „Je viens d’un Pays” po francusku. Zebrał 33 punkty i 10. miejsce na 25 wykonawców. Coś musiało się jednak stać, bo juror Louis Rey ze Szwajcarii po raz pierwszy nie dał swojemu kraju żadnego punktu! Szwajcaria dostała natomiast 12 punktów ze Związku Radzieckiego. Louis Rey 12 punktów dał piosence z Rumunii 🇷🇴, 10 Samancie Jones z Wielkiej Brytanii 🇬🇧, a 8 RFN 🇩🇪.

Zdjęcie: Aargauer Zeitung

%d blogerów lubi to: