🇨🇭 Historia Szwajcarii na Eurowizji • 1970 • Z Sopotu do Amsterdamu. Sukcesy Henri’ego Desa

Podobnie jak w 1969 roku preselekcje Szwajcarii się odbyły…ale nic więcej o nich nie wiemy. Wygrał Henri Dès, urodzony w 1940 roku w Renens (kanton Vaud) wokalista, syn pedikiurzysty i fryzjerki. W 1958 porzucił szkołę, zajął się projektowaniem, jednak nie dane mu było zostać architektem. Przez cztery miesiące był w wojsku, później sprzedawał mydło i pracował w kamieniołomie. Odnalazł pasję w grze na gitarze, a zadebiutował w kabarecie „Le cour d’essai” w 1962 roku. Tam też poznał Mary-Josee Chastellain, którą dwa lata później poślubił. Dzięki różnym (często przypadkowym) znajomościom zdecydował się wyruszyć do Paryża 🇫🇷, gdzie grywał w kawiarniach, jednak pierwszy wielki sukces pojawił się w 1969 – Henri wygrał Sopot Festival 🇵🇱, o czym przeczytać mogliście w poprzednim odcinku cyklu! Rok później kolejne osiągnięcie – wygrana w preselekcjach do Eurowizji. Jego eurowizyjny utwór „Retour” to ballada, którą sam stworzył. Jest to pierwsza piosenka eurowizyjna Szwajcarii, którą napisał sam reprezentant. Nagrano też trzy dodatkowe wersje językowe: „Madchen gibt es uberall” (po niemiecku 🇩🇪), „Return” (po angielsku 🇬🇧) i „A mi regreso” (po hiszpańsku 🇪🇸).

Eurowizja 1970: Remis z Iglesiasem

Henri Destraz miał okazję reprezentować Szwajcarię na Eurowizji w dobie kryzysu, gdy w konkursie wystartowało tylko 12 państw. Konkurs odbył się 21 marca w Amsterdamie 🇳🇱, a Szwajcaria zaśpiewała jako druga. Na 12 piosenek aż 5 wykonano po francusku. Co ciekawe, w związku z tym, że Eurowizja 1970 przygotowywana była dla tak małej liczby państw, rozbudowano sekwencję otwarcia i pokazano dłuższe pocztówki prezentujące wykonawców w swoich własnych krajach. Jednak nie wszyscy tak mieli – pocztówki Szwajcarii, Luksemburga 🇱🇺, Francji 🇫🇷 i Monako 🇲🇨 nagrano…w Paryżu. Dyrygentem podczas występu Henri’ego Desa był Bernard Gerard, producent utworu „Retour”. W głosowaniu jurorów Szwajcar zdobył 8 punktów co pozwoliło na zajęcie…4. miejsca! Henri zremisował z Guy’em Bonnetem z Francji 🇫🇷 i Julio Iglesiasem z Hiszpanii 🇪🇸, jednak do top4 brakowało mu 4 punktów. Po 2 punkty dostał od Holandii 🇳🇱, Francji 🇫🇷 i Niemiec 🇩🇪, a po jednym z Wielkiej Brytanii 🇬🇧 i Irlandii 🇮🇪. Jury Szwajcarii dało 6 punktów zwycięskiej Irlandii 🇮🇪, 2 Wielkiej Brytanii 🇬🇧 i po jednym Monako 🇲🇨 i Niemcom 🇩🇪. Punkty nadal podawał Alexandre Burger, a komentatorami byli Theodor Haller, Georges Hardy i Giovanni Bertini.

Henri Des: Uwielbiany wokalista

Henri Des był pierwszym Szwajcarem płci męskiej reprezentującym ten kraj. Wcześniej telewizja publiczna wysłała na Eurowizję dwóch panów – jednego z Francji 🇫🇷 (1962) i jednego z Włoch 🇮🇹 (1970). Po raz drugi w historii Szwajcaria zajęła 4. miejsce (pierwszy raz w 1959 roku), a zostanie to powtórzone też w 1976 i nie tylko. Sukces „Retour” sprawił, że Henri wydał swój debiutancki album właśnie z takim tytułem. Zaczął nagrywać nowe utwory, w tym „J’avais un enfant”, napisane po śmierci swojego dziecka, które przeżyło jedynie 5 dni. Na jego prośbę stacje radiowe miały zakaz grania tej piosenki. Szybko dorobił się własnej wytwórni płytowej, a w 1977 wydał pierwszy album z piosenkami dla dzieci. Zaczął zajmować się produkcją i wspieraniem młodych talentów. W 1985 roku zdobył swoją pierwszą „złotą płytę” i wyruszył w trasę po Szwajcarii, Francji 🇫🇷, Belgii 🇧🇪 i Kanadzie 🇨🇦. W paryskiej Olympii wystąpił ąż 94 razy! Stał się niezwykle sławny w krajach francuskojęzycznych, zdobył wiele nagród i wyróżnień, wydał mnóstwo płyt i kompilacji, a co najważniejsze, otworzył serca słuchaczy. Policzono, że we Francji i Szwajcarii znajduje się około 30 różnych instytucji (szkół, żłobków, sal muzycznych) noszących jego imię. Do tej pory koncertuje, chociaż w 2019 roku zmuszony był przystopować z powodu zawału serca. W marcu 2020 miał dać koncert w Casino de Paris. Wokalista ma aktualnie 79 lat i jest jednym z najbardziej znanych reprezentantów Szwajcarii na Eurowizji.

Pomimo sukcesu Henri’ego Desa w Sopot Festival 1969 Szwajcaria w kolejnej edycji była mniej obecna. Kraj nie miał reprezentanta podczas półfinału (dnia płytowego) Sopot Festival 1970, a w finale międzynarodowym wystawiono Michela Buhlera z Berna. Wokalista zaśpiewał „Helvétiquement vôtre” i zajął 12. miejsce na 25 uczestników z dorobkiem 23 punktów. 12 punktów Michel dostał od jurora ze Szwajcarii, 5 z Francji 🇫🇷, 4 z Kanady 🇨🇦 i 2 z Austrii 🇦🇹. Louis Rey był szwajcarskim członkiem komisji, a swoje 10 punktów dał zwycięskiej Kanadzie, 8 Jugosławii, a 7 Maryli Rodowicz, która śpiewała dla Polski piosenkę „Jadą wozy kolorowe”.

Źródło: Wikipedia, fot.: Ocarina

%d blogerów lubi to: