WYMARZONY REPREZENTANT POLSKI NA EUROWIZJI JUNIOR! Typuj już dziś! • O 20:30 wspólne oglądanie JESC 2019

Eurowizja Junior 2020 pod koniec listopada, a zapewne po wakacjach dowiemy się, kto będzie reprezentował Polskę w Warszawie 🇵🇱. Zanim to jednak nastąpi sprawdźmy, kogo w konkursie chcieliby zobaczyć i usłyszeć fani! Pora na pierwszą „juniorową” edycję popularnego plebiscytu „Wymarzony Reprezentant„! W pierwszym etapie każdy ma prawo nominować wykonawców, którzy jego zdaniem powinni zaśpiewać dla Polski na JESC. W formularzu poniżej możecie wpisać maksymalnie do 5 nazwisk kandydatów, którzy spełniają regulamin Eurowizji dla Dzieci, w tym (przede wszystkim) mieszczą się w widełkach wiekowych 9-14 lat (uwaga, przyszły reprezentant musi mieć skończone 9 lat najpóźniej w połowie listopada 2020, jednocześnie nie może mieć ukończonych 15 lat do listopada 2020 roku). Swoich ulubieńców możecie wskazywać do 20 czerwca. Spośród wszystkich zgłoszeń wybrana zostanie finałowa dziesiątka, która poddana będzie drugiemu głosowaniu – w ten sposób poznamy naszego „wymarzonego reprezentanta”! Kto nim zostanie? Czy będzie to osoba znana z programów typu talent-show, czy może ktoś mniej popularny? Czy znów będzie to dziewczyna, czy może po raz pierwszy Polskę w JESC reprezentować powinien chłopiec? Czy stawiać na osobę z odpowiednim zapleczem czy może dać szansę komuś kto jeszcze nie miał okazji współpracować ze znanymi producentami? Decydować możecie już teraz – typujcie swoich kandydatów w formularzu poniżej:

🇵🇱 DE ogląda: Eurowizja Junior 2019

Po tym, jak Roksana Węgiel wygrała JESC na Białorusi, a Polska oszalała na jej punkcie, zdawało się być oczywiste, że prawo do organizacji dostanie TVP. Wiadomo jednak, że wcześniej chęć bycia gospodarzem konkursu w 2019 wykazywały telewizje z Armenii 🇦🇲 i Kazachstanu 🇰🇿. 10 grudnia potwierdzono, że Polska otrzymała prawo do przygotowania konkursu i po raz pierwszy w jego historii zaczęła się istna walka miast, a także mnóstwo spekulacji i domysłów. Pomimo plotek i fake newsów (szerzonych nieumyślnie także przez TVP Info) konkurs nie trafił do Krakowa, a stolica Małopolski ostatecznie nie była nawet istotnym graczem. Ponoć wszystko rozstrzygnęło się pomiędzy Gliwicami, Toruniem a Szczecinem i wygrało to pierwsze miasto. Podczas specjalnej konferencji prasowej 6 marca ogłoszono, że konkurs trafia na Śląsk, a odpowiednią adnotację umieszczono nawet w logo imprezy („Gliwice-Silesia”). 13 maja przedstawiono motyw graficzny i logo „Share the joy”, a pod koniec sierpnia poinformowano, że finał poprowadzą Ida Nowakowska, Olek Sikora i Roksana Węgiel. Format głosowania nie uległ zmianie, wprowadzono jedynie nową formę prezentacji punktów od internautów, tak jak na dorosłej Eurowizji. Podobnie jak w poprzednich latach nie było wydumanych gości specjalnych, zamiast tego zobaczyliśmy Roksanę Węgiel, a także popis taneczny Idy Nowakowskiej i nie tylko. Oprawą muzyczną zajął się Gromee (ESC 2018), taneczną Agustin Egurrola, reżyserią i produkcją Konrad Smuga, Szymon Łosiewicz i Leszek Ratajczak, prowadzeniem Ceremonii Otwarcia Mateusz Szymkowiak, a gospodynią konferencji prasowych była Agata Konarska. Wspaniałą atmosferę w trakcie przygotowań budowali także wolontariusze, w tym wielu fanów Eurowizji i czytelników Dziennika Eurowizyjnego.

Wspaniała atmosfera w Gliwice Arena

W Gliwice Arenie wystąpiło 19 reprezentantów – zrezygnowali Azerbejdżan 🇦🇿 i Izrael 🇮🇱, a po wielu latach w końcu udało się do powrotu nakłonić Hiszpanię 🇪🇸. Z powodów finansowych nie był możliwy powrót Bułgarii 🇧🇬, Słowenii 🇸🇮 czy Czarnogóry 🇲🇪, decyzją zarządu telewizji CyBC 🇨🇾 nie doszło do powrotu Cypru. Telewizja łotewska 🇱🇻 wolała się skupić na udziale w dorosłej Eurowizji i w Eurowizji Chórów, z kolei nadawcom z Finlandii 🇫🇮 i Norwegii 🇳🇴 nie podobał się format konkursu i zbytnie podobieństwo do „dorosłej” edycji. Pojawiły się pogłoski o debiucie Czech 🇨🇿, Słowacji 🇸🇰 i Szkocji 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿, jednak nie zostały w żaden sposób potwierdzone ani zrealizowane. Poza startującymi państwami finał pokazano także na Litwie 🇱🇹 za sprawą TVP Wilno. Dla wielu polskich fanów była to pierwsza okazja by móc zobaczyć konkurs na żywo, stąd ogromne zainteresowanie biletami i tłumy w Gliwice Arenie, zarówno podczas próby generalnej jak i samego finału. Atmosfera była wspaniała, ludzie świetnie się bawili i nie kibicowali tylko polskiej reprezentantce. Wspierano wszystkich, nagradzano ogromnymi brawami i na szczęście nie doszło do sytuacji jak sprzed paru lat (np. na Malcie czy w Rumunii) gdy publiczność buczała, bo kraj gospodarz nie dostawał dużych punktów w głosowaniu. Co piękniejsze, ta (dla wielu) pierwsza Eurowizja na żywo była też tą zwycięską, więc radości nie było końca – pewnie wielu z Was chętnie powspomina dziś te chwile!

Retransmisja Eurowizji Junior 2019 dziś na Twitch.tv od 20:30. Komentować można na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego TUTAJ.

Tylko do 15 czerwca można jeszcze głosować w HOLFESTIVALEN 10! Poznaj najlepsze piosenki maja i wybierz te najlepsze! Szczegóły TUTAJ!

Zdjęcie: M. Błażewicz, 2019

%d blogerów lubi to: