🇨🇭 Historia Szwajcarii na Eurowizji • 1969 • Udany rok dla Szwajcarii!

Przed Eurowizją 1969 w Madrycie telewizja szwajcarska zorganizowała preselekcje, ale nie wiemy na ich temat nic. Pewne jest, że wygrała Paola del Medico z piosenką „Bonjour, Bonjour” w języku niemieckim. Wokalistka, która aktualnie nazywa się Paola Felix, urodziła się 5 października 1950 roku w St. Gallen w kantonie o tej samej nazwie. Ten fakt już czyni ją wyjątkową – jest pierwszą od lat wokalistką urodzoną w Szwajcarii, która ma możliwość reprezentowania tego kraju na Eurowizji. Jej ojciec pochodzi z Włoch 🇮🇹, matka ze Szwajcarii, a sama wokalistka posiada obywatelstwo obydwu państw. W ramach jej muzycznego wykształcenia wchodzi nie tylko śpiew, ale też gra na flecie, fortepianie i gitarze. Dodatkowo też była baletnicą, stepowała i udzielała się aktorsko. Mówi w pięciu językach – po niemiecku, włosku, hiszpańsku, francusku i angielsku. Swój pierwszy występ na żywo zanotowała w 1964 roku w ramach Concorso Musicale Per Dilettanti w St. Gallen, gdzie zajęła 4. miejsce. Rok później wygrała Disco D’Oro. Swój debiut telewizyjny zaliczyła zaś w 1967 roku podczas występu w programie szukających talentów. W 1968 piosenka „Ful alle Zeiten” zajęła 4. miejsce w Intervision Schlager Festival w Karlowych Varach 🇨🇿 i (według niepotwierdzonych źródeł) 2. miejsce w preselekcjach Szwajcarii do Eurowizji.

Eurowizja 1969: Szwajcaria za zwycięzcami

Balladę „Bonjour, Bonjour” napisali dla niej Henry Mayer i Jack Stark. Piosenka doczekała się aż czterech dodatkowych wersji językowych – po francusku 🇫🇷, włosku 🇮🇹, hiszpańsku 🇪🇸 i portugalsku 🇵🇹. Na Eurowizji wykonano ją po niemiecku 🇩🇪 (z elementami francuskiego 🇫🇷). Jest to też pierwszy utwór eurowizyjny Szwajcarii który został sklasyfikowany na lokalnej liście przebojów Schweizer Hitparade. Dotarł tam do 7. miejsca. Eurowizja 1969 odbyła się 29 marca w Madrycie 🇪🇸, startowało 16 państw, a Szwajcaria prezentowała się jako jedenasta. Po raz pierwszy od 1959 ten kraj wystawiał utwór po niemiecku. W tym języku śpiewały na ESC 1969 jeszcze tylko Niemcy 🇩🇪 (Austria 🇦🇹 nie brała udziału). Jak wiemy, cztery kraje wygrały konkurs zdobywając po 18 punktów. Szwajcaria zajęła więc miejsce piąte, zaraz za zwycięzcami – Paola uzyskała 13 punktów. 3 punkty przyznała Irlandia 🇮🇪, po 2 Jugosławia, Wielka Brytania 🇬🇧, Niemcy 🇩🇪 i Finlandia 🇫🇮, a 1 dorzuciły Belgia 🇧🇪 i Norwegia 🇳🇴. Szwajcarskie jury dorzuciło swoje trzy grosze do pamiętnego remisu. 4 punkty dostała Holandia 🇳🇱, a jeden Francja 🇫🇷 dzięki czemu te kraje dołączyły do grona triumfatorów. 3 punkty dostała Irlandia 🇮🇪, 2 Belgia 🇧🇪 – Hiszpania 🇪🇸 i Wielka Brytania 🇬🇧 (pozostałe kraje z Grand Prix 1969) nie dostały not od Szwajcarii. Dyrygentem podczas występu Paoli był Henry Mayer, punkty podawał Alexandre Burger, a komentowali Theodor Haller, Georges Hardy i Giovanni Bertini.

Paola jeszcze wróci na Eurowizję

Po dwóch słabych startach Szwajcaria wróciła do łask. Po raz pierwszy w swojej historii zajęła 5. miejsce, które było ówcześnie piątym najwyższym wynikiem. Taka lokata powtórzy się jeszcze w 1991 roku. Pomimo sukcesu język niemiecki zniknie ze szwajcarskiej muzyki eurowizyjnej i powróci dopiero w 1974 roku. Udany udział w Eurowizji sprawił, że Paola stała się popularna, coraz częściej można ją było oglądać w telewizji (także w Niemczech 🇩🇪) i brała udział w kolejnych festiwalach (nawet w Brazylii 🇧🇷), gdzie odnosiła sukcesy. W 1977 postanowiła ponownie reprezentować Szwajcarię, jednak jej piosenka „Le livre blanc” zajęła w preselekcjach 2. miejsce. W 1979 startowała w selekcjach Niemiec 🇩🇪 z piosenką „Vogel der Nacht” gdzie zdobyła ponad 4,1 tys. głosów i wywalczyła 3. miejsce. Do trzech razy sztuka – selekcje wygra w 1980 i powróci na Eurowizję w roli przedstawicielki Szwajcarii. Od debiutu do drugiego startu w Eurowizji Paola wydała trzy albumy i ponad 50 piosenek, które notowane były w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

Sopot Festival: Drugi triumf Szwajcarii

Rok 1969 był też dobry dla Szwajcarów z Sopot Festival 🇵🇱. Po raz pierwszy kraj wysłał do Trójmiasta dwóch wykonawców w związku ze zmianą formatu imprezy. Zamiast „dnia polskiego” zorganizowano „dzień płytowy” w którym wystąpiła Jacqueline Midinette z utworem „Saimer, Saimer”. Nie wiemy które miejsce zajęła, ale nie wygrała. W finale Szwajcarię reprezentował Henri Des z piosenką „Maria Consuelo” po francusku i zdobył 324 punkty – wygrał festiwal zdobywając drugie w historii Grand Prix dla Szwajcarii (pierwsze było w 1961, czyli w pierwszej edycji). Głosowanie na festiwalu w Sopocie zawsze było osobliwe, o czym świadczy fakt, że Henri wygrał dostając 12 punktów ze Związku Radzieckiego (pierwsze punkty z tego kraju dla Szwajcarii w sopockiej historii) oraz … ze Szwajcarii (tak, można było głosować na siebie), a od wszystkich pozostałych jurorów (dosłownie wszystkich) dostał po 10 punktów. Szwajcarskim jurorem był Louis Rey, który poza swoim krajem duże punkty dał też Francji (10) 🇫🇷, Wielkiej Brytanii (8) 🇬🇧 i Austrii (7) 🇦🇹. Henri Des będzie mieć dobrą passę – w 1970 zostanie reprezentantem Szwajcarii na Eurowizji!

Źródło: Wikipedia, National Finals Database, TVP Kultura, Diggillo Thrush, fot.: Pinterest

%d blogerów lubi to: