Eurowizja 2021: Czy Hurricane pojadą do Rotterdamu? • Ukraina wystartuje w JESC 2020 • Dziś oglądamy Eurowizję Junior 2018

Wczoraj serbski dziennik „Blic” poinformował, że Hurricane 🇷🇸 mają reprezentować Serbię podczas Eurowizji 2021 – doniesienia oparte zostały na źródle bliskim RTS. Ten sam informator podaje, że z powodu problemów finansowych stacji, w przyszłym roku Beovizija się nie odbędzie, a Hurricane wybrane mają być wewnętrznie. „Włożymy mnóstwo pracy w to, by znów stworzyć świetny utwór, z którym będziemy mogli rywalizować o najlepsze możliwe miejsce. Dziewczyny mają mnóstwo czasu na przygotowanie choreografii, głosów, stroju i innych rzeczy. Ważne, by stworzyć jak najlepszą piosenkę i by Serbia miała odpowiedniego reprezentanta w tym prestiżowym konkursie” – twierdzi źródło dziennika. Oczywiście informacje nie zostały potwierdzone przez telewizję serbską RTS, a też dość szybko zdementowane przez same członkinie formacji Hurricane – według najbardziej wiarygodnych informacji nadawca serbski dopiero we wrześniu lub październiku podejmie ostateczną decyzję co do formatu wyboru reprezentanta na ESC 2021. Tymczasem parę dni temu odbył się konkurs wokalny „Euro Mjuza” organizowany przez Delegację Unii Europejskiej w Serbii. Do konkursu młodych talentów zgłosiło się 58 uczestników, a 10 z nich wystąpiło w finale. Śpiewano covery eurowizyjnych przebojów. Zwycięzcę wybierali jurorzy (w tym reprezentant Serbii na ESC 2009 – Marko Kon oraz finalista Beoviziji 2020 Andrija Jo) i internauci głosujący poprzez Facebooka. Wygrał Strahinja Milićević, który wykonał … „Rise like a Phoenix” Conchity Wurst 🇦🇹. Drugie miejsce miała Lenka Stojčević za wykonanie „Proud” Tamary Todevskiej 🇲🇰, a trzecie Bojana Radovanović (JESC 2018) śpiewająca „My number one” Heleny Paparizou 🇬🇷. Cały konkurs z piosenkami ESC do obejrzenia poniżej.

Eurowizja Junior 2020: Co nowego?

Dziewięć państw wstępnie potwierdziło już udział w Eurowizji Junior 2020, a najnowszym jest Ukraina 🇺🇦, dla której będzie to już 15. start w konkursie. Na razie żadnych szczegółów w związku z metodą wyboru reprezentanta nie znamy, zresztą w większości krajów niewiele się na razie dzieje. Telewizja holenderska 🇳🇱 ma już stawkę finału selekcji narodowych. Zdecydowano, że o wyjazd do Warszawy powalczą dwa zespoły – chłopięcy (złożony z Thimo, Thijsa, Teddy’ego i Tyrone) oraz dziewczęcy (w skład wejdą Jayda, Maud, Naomi i Demi), będzie też duet Jacke i Janae oraz jeden solista – Robin. Trwają teraz prace nad czterema konkursowymi utworami. Preselekcje gruzińskie „Ranina” 🇬🇪, który miały trwać od marca do maja zostały przesunięte. Organizatorzy zdążyli jedynie wyłonić 10 uczestników tego talent-show. W Rosji 🇷🇺 zebrano zgłoszenia do selekcji, które mają się odbyć 19 września. Cały czas spekuluje się, że we wrześniu TVP 🇵🇱 pokaże trzy półfinałowe i jeden finałowy odcinek „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2020”, ale szczegółów na razie nie znamy. Inni nadawcy czekają z kolejnymi decyzjami, a wiele państw jeszcze nie potwierdziło startu w Eurowizji Junior, gdyż Europejska Unia Nadawców jeszcze nie przesłała telewizjom oficjalnych zaproszeń i regulaminu imprezy. Eurowizja Junior 2020 ma się odbyć 29 listopada w Warszawie.

DE ogląda: Dziś Eurowizja Junior 2018

Dziś o 21:00 wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2018, która odbyła się 25 listopada w Mińsku na Białorusi 🇧🇾. Już 15 października 2017 podjęto decyzję, że 16. edycja konkursu nie odbędzie się w kraju, który zwycięży w Tbilisi. Mówi się, że wynika to z opóźnień jakie Gruzini 🇬🇪 mieli przy organizacji JESC 2017, stąd EBU chciało szybciej wybrać nowego gospodarza i dać mu więcej czasu na przygotowania. Białoruś miała z tym już doświadczenie, gdyż organizowała Eurowizję Junior 2010, zresztą w tym samym obiekcie – Mińsk Arenie. Hasłem przewodnim było „Light Up”, a 26 października 2018 roku potwierdzono, że prowadzącymi będą Eugene Perlin, Zena (ESC 2019) oraz Helena Meraai (JESC 2017). Format głosowania nie uległ zmianie, o wynikach nadal decydowali jurorzy i internauci. Głosowanie internetowe miało dwie tury i nadal można było glosować na swój większy kraj oraz stosunkowo łatwo obejść zabezpieczenia by głosy oddawać masowo. Tym razem system online zadziałała w pełni, serwery wytrzymały, a łącznie oddano ponad 1,2 mln głosów, z czego około 150 tys. na Polskę 🇵🇱. Nasz kraj reprezentowała Roksana Węgiel z piosenką „Anyone I want to be”. Wokalistka była pierwszą (i na razie jedyną) polską uczestniczką Eurowizji Junior wybraną całkowicie wewnętrznie.

Eurowizja Junior: Rekord i przekroczenie limitu

25 lipca ogłoszono, że rekordowa liczba 19 krajów wystąpi w Mińsku, a Izraelowi 🇮🇱 dano specjalne pozwolenie na start w związku z tym, że kraj wygrał dorosłą Eurowizję. Oficjalnie limit krajów uczestniczących w JESC wynosił 18, ale zrobiono dodatkowe miejsce dla Izraela. 2 sierpnia otwarto kolejną furtkę i wpuszczono do gry Ukrainę 🇺🇦, która miesiąc wcześniej ogłosiła wycofanie się z konkursu. Tym samym na Białoruś 🇧🇾 pojechało 20 delegacji, dwie więcej niż zakładał limit. Tylko jeden kraj się wycofał – Cypr 🇨🇾, natomiast do gry wrócili Francja 🇫🇷, Izrael 🇮🇱 i Azerbejdżan 🇦🇿, a doszło też do dwóch „egzotycznych” debiutów. Europejska Unia Nadawców zaprosiła telewizję z Kazachstanu 🇰🇿, a w związku z brakiem udziału brytyjskiego BBC 🇬🇧 w konkursie, zadebiutować mogła Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 jako osobna nacja. Powrotu na JESC odmówiły telewizje z Danii 🇩🇰 i Litwy 🇱🇹 twierdząc, że konkurs idzie w złą stronę. Telewizja bośniacka 🇧🇦 nie miała prawa do udziału z powodu zadłużenia wobec EBU. Wiele państw zorganizowało preselekcje narodowe w różnych formatach. Ukraińcy 🇺🇦 mieli selekcje internetowe, w Albanii 🇦🇱 zrobiono finał na świeżym powietrzu, w Gruzji 🇬🇪 i Walii 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 połączono selekcje z programami talent-show, a Kazachstan 🇰🇿 zorganizował finał narodowy w hali większej niż ta, która powitała Juniora 2018. Konkurs w Polsce pokazano na TVP ABC 🇵🇱, co świadczyć może o tym, że polski nadawca nie do końca wierzył w sukces Roksany Węgiel i na tym stracił, bo udział zwyciężczyni „The Voice Kids” oraz jej zwycięstwo dałyby znacznie większą oglądalność w kraju. TVP próbowała ratować się później licznymi powtórkami i emisją fragmentu finału przed głównym wydaniem „Wiadomości”.

Wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2018 dziś o 21:00 poprzez Twitch. Komentować można na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku .

Tylko do 15 czerwca głosować można w 10. edycji polskiego konkursu piosenki HOLFESTIVALEN! Szczegóły, playlisty i formularz do głosowania znajdziesz TUTAJ.

Źródło: Blic, Wiwibloggs, RTS, EU u Srbiji, Wikipedia, Eurovoix, ESC Plus, JuniorEurovison.tv, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2018

%d blogerów lubi to: