🇨🇭 Historia Szwajcarii na Eurowizji • 1968 • Gianni Mascolo nie podbił Europy

O ile szczęście Szwajcarii na Eurowizji ostatnio występuje w kratkę, tak preselekcje narodowe pozostają niezmienne. 27 stycznia w Lugano odbył się finał narodowy z udziałem sześciu wykonawców. Zwycięzcę wybierali jurorzy, a show prowadziła Mascia Cantoni. Po raz pierwszy o reprezentowanie Szwajcarii walczyli: francuski wokalista Charles Level 🇫🇷, szwajcarska wokalistka Paola del Medico (pojedzie na Eurowizję w 1969 i później w 1980), francuska piosenkarka Irène Berthier, szwajcarska wokalistka folkowa Bea Abrecht oraz włoscy wykonawcy Ricky Gianco i Gianni Mascolo 🇮🇹. Wygrał ten ostatni, zdobywając 1. miejsce za utwór „Guardando il sole”. Tym samym Szwajcaria pierwszy raz od 1962 roku wysyła na Eurowizję mężczyznę i pierwszy raz od 1964 pojawia się w grze utwór włoskojęzyczny, który przełamał dominację języka francuskiego w propozycjach Szwajcarii.

Gianni Mascolo: Z Sanremo na Eurowizję

Gianni Mascolo urodził się w 1940 roku w Mediolanie 🇮🇹 i w wieku 10 lat wstąpił do chóru w operze La Scala, gdzie śpiewał przez 5 lat. Po nauce w mediolańskim konserwatorium śpiewał w różnych miejscach, aż w końcu w 1964 roku podpisał kontrakt z Ariston, a rok później wystąpił w San Remo Festival wraz z Dusty Springfield jednak duet nie awansował do finału. W 1967 uczestniczył w innych festiwalach, a w 1968 zaproszono go do udziału w preselekcjach szwajcarskich, które wygrał. Utwór „Guardando il sole” napisali Aldo D’Addario i Sanzio Chiesa, który napisał też tekst do „I miei pensieri” z 1964 roku. Tekst „Guardando il sole” składa się tak naprawdę z ośmiu linijek i nie jest zbyt skomplikowany. Do roli eurowizyjnego dyrygenta Szwajcarii wrócił Mario Robbiani, dla którego będzie to trzecia współpraca z reprezentantem tego kraju. Pojawi się też w tej roli w 1976 i 1984 roku.

Eurowizja 1968: Szwajcaria transmituje w kolorze

Eurowizja 1968 odbyła się 6 kwietnia w Londynie 🇬🇧, a Szwajcaria wystąpiła jako szósta na 17 państw. Niestety, Gianni nie zachwycił jurorów – dostał tylko 2 punkty z Jugosławii i zakończył rywalizację na 13. miejscu remisując z Austrią 🇦🇹 i Norwegią 🇳🇴. Gorzej wypadły tylko Holandia 🇳🇱 i Finlandia 🇫🇮. Szwajcarskie jury 4 punkty dało gospodarzom czyli Brytyjczykom, 3 Francji 🇫🇷, 2 Włochom 🇮🇹 i 1 Niemcom 🇩🇪, pomijając zwycięską Hiszpanię 🇪🇸. W roli podawacza wcielił się jak zwykle Alexandre Burger, a komentatorami byli Theodor Hailer (TV DRS), Georges Hardy (TSR) oraz Giovanni Bertini (TSI). Należy podkreślić, że Eurowizja 1968 była pierwszą, którą w niektórych krajach transmitowano w kolorze. Na taką nowinkę technologiczną zdecydowało się siedem telewizji, w tym nadawca szwajcarski. 13. pozycja w finale Eurowizji zdarzyła się Szwajcarii już drugi raz (wcześniej w 1964). Był to ówcześnie drugi najsłabszy wynik kraju, ale grunt, że tym razem obyło się bez „zera”. Język włoski na długo zniknie teraz ze szwajcarskich statystyk bo kolejny utwór w tym języku kraj wystawi dopiero w 1981 roku. Zacznie się teraz era wysyłania lokalnych wykonawców. Dopiero w 1986 roku Szwajcarię znów reprezentować będzie ktoś z Włoch.

Po udziale w Eurowizji kariera Gianni’ego przygasła. Próbował nagrywać jeszcze jakieś utwory, jednak już w 1970 zakończył działalność muzyczną i wycofał się z branży. Aktualnie ma 79 lat. W 1968 roku Szwajcarię w Sopot Festival reprezentowała Anita Traversi, o czym więcej przeczytacie w TYM odcinku cyklu.

Źródło: Wikipedia, NF Database, Diggillo Thrush, fot.: CD and DLP

%d blogerów lubi to: