Gdzie odbędzie się Eurowizja Junior 2020? Co z wolontariatem i publicznością? • Dziś wspólne oglądanie JESC 2016

Dziś czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego będą wspólnie oglądać Eurowizję Junior 2016 🇲🇹, która co prawda nie była najmniejszym powierzchniowo obiektem goszczącym konkurs, jednak wizualnie zdawać się mogło, że finał zorganizowano w niezwykłej ciasnocie, co przez fanów złośliwie nazwano „kurnikiem”. Stołeczne Mediterranean Conference Centre powstało w … 1574 roku i pierwszą funkcją budowli był szpital. Teraz pełni rolę centrum konferencyjnego. Niestety, wszystko wskazuje na to, że „nasza” Eurowizja Junior, która odbędzie się w Warszawie pod koniec listopada będzie jedną z najmniejszych (ze względu na obiekt) konkursów w historii, podobnie jak edycje z 2013 czy 2016 roku. Europejska Unia Nadawców i Telewizja Polska informują, że show zorganizowane zostanie w studiu nagraniowym odpowiednim do tego typu wydarzeń, co ma oczywiście związek z koniecznością zachowania środków bezpieczeństwa i (najpewniej) z brakiem (lub bardzo ograniczoną liczbą) widzów na żywo. Jak już wcześniej podawał portal Eurowizja.org, w grę wchodzą praktycznie tylko dwa obiekty. Pierwszy to ATM Studio przy ulicy Wał Międzeszyński, 12 kilometrów od centrum Warszawy. Jest to najnowszy i jeden z najnowocześniejszych obiektów w Polsce, ma 7 hal zdjęciowych, odpowiednie zaplecze oraz infrastrukturę (jak np. dwie energetyczne stacje transformatorowe, WiFi w całym obiekcie czy własną sieć światłowodową). Właściciele obiektu gwarantują pełną swobodę w wykorzystaniu dostępnych wewnętrznie i zewnętrznie środków produkcji. Główna hala (Hala A) ma 1,5 tys. metrów kwadratowych, a jej wymiary to 45m x 34m x 12m. To właśnie w niej realizowano m.in. programy „Bitwa na Głosy” czy „The Voice of Poland”. W hali, zależnie od układu sceny może się zmieścić maks. 1300 osób.

Eurowizja Junior: Kiedy rusza nabór na wolonariuszy?

Drugi wariant to Transcolor Studio 🇵🇱 w podwarszawskich Szeligach, obiekt znany w branży telewizyjnej i reklamowej. Produkowano tam popularne programy m.in. stacji TVN jak „Mam Talent”, „You Can Dance” czy „Taniej z Gwiazdami”. Hala 1 ma powierzchnię 1,5 tys. metrów kwadratowych, a jej wymiary są takie same jak Hali A ATM Studio. Co ważne dla realizacji JESC, strop daje duże możliwości aranżacyjne i ma aż 70 ton udźwigu. Obiekt jest również odpowiednio zaopatrzony energetycznie, sanitarne, posiada 10 garderób, jest tam też kawiarnia, a cały obiekt dostosowany jest do potrzeb niepełnosprawnych. Maksymalnie Transcolor mieści ok. 1,4 tys. osób. Proste porównanie obiektów pokazuje, że mają one podobne parametry i funkcjonalność, więc bez względu na to który z nich został wybrany, Eurowizja Junior zorganizowana zostanie zgodnie ze standardami EBU zweryfikowanymi pod kątem nowych realiów. Głównym zadaniem realizatorów będzie przygotowanie show tak, by widzowie nie mieli wrażenia, że studio jest małe, a konkurs wygląda „ciasno i biednie„. Trzymajmy więc mocno kciuki za osoby, które będą za to odpowiedzialne! W związku z tym, że Eurowizja Junior 2020 najpewniej odbędzie się bez udziału publiczności, zapotrzebowanie na wolontariuszy będzie niższe niż w 2019 roku, gdy szukano ok. 150 osób. Nabór 2020, który ma ruszyć w połowie wakacji i będzie przebiegać w podobnej formie jak w zeszłym roku, ma na celu znalezienie ok. 100 osób, które zdecydują się pełnić funkcję wolontariusza podczas tegorocznej imprezy. Oczywiście szukane będą osoby do różnych funkcji, m.in. opiekunów delegacji czy do obsługi i pomocy na lotniskach, w hotelach, na terenie obiektu gdzie zbudowana będzie scena, Centrum Prasowego i zaplecza. Szczegóły przekazane będą wkrótce, ale już teraz należy podkreślić, że wolontariat to jedna z niewielu opcji śledzenia konkursu na żywo i w najbliższej okolicy sceny.

DE ogląda: Eurowizja Junior 2016

O 20:50 retransmisja Eurowizji Junior 2016 🇲🇹, która odbyła się 20 listopada w stolicy Malty, Valetcie za sprawą zwycięstwa Destiny w 2015 roku. Maltę jako gospodarza potwierdzono jednak dopiero 13 kwietnia, co ma związek z istotnymi zmianami w formacie i realizacji show. Finał trafił do niewielkiego obiektu, zmieniono zasady głosowania, a także wymieniono osoby koordynujące projekt. Po tym, jak niemalże wyrzucono Vladislava Yakovleva z funkcji EBU Supervisora JESC rolę tę przejął Jon Ola Sand i zdecydował o istotnych zmianach. Po raz pierwszy w historii odwołano televoting, a w zamian za to uruchomiono osobno głosowanie jury dziecięcego i dorosłych, tym samym pozbawiono widzów jakiegokolwiek wpływu na wyniki oraz doprowadzono do tego, że występ w finale nie miał znaczenia bo piosenki oceniano na próbie dzień wcześniej. Wykasowanie televotingu tłumaczono zmieniającymi się trendami w tego typu programach i coraz mniejszą frekwencją. Dodatkowo wyniki głosowania wzbogacono o punktacje trzech „jurorów-ekspertów” tj. Christera Bjorkmana ze Szwecji 🇸🇪, duetu Jedward z Irlandii 🇮🇪 oraz Madsa Grimstada, którzy…głosowali jak osobne kraje (tylko oni oceniali po występach finałowych, a nie w trakcie jury final). Rezultat głosowania pokazano w obowiązującej do dziś formie – punkty jury dorosłych prezentowano kraj po kraju, a punkty jury dziecięcego łącznie przy czym (niestety) doszło do wpadki i prowadząca za szybko zdradziła ostateczny wynik, psując emocje. Ponieważ małe były szanse na to, że jakiś kraj zostanie z zerem punktów, zrezygnowano z przyznawania „12 punktów” na start. Wyszło na to, że te dodatkowe punkty przydzielano tylko wtedy, gdy Polska 🇵🇱 nie brała udziału w konkursie.

Polska wraca do rywalizacji

Show poprowadzili Ben Camille i Valerie Vella, a gośćmi specjalnymi byli Poli Genova 🇧🇬 (ubiegłoroczna prowadząca) i Destiny, a na scenie wystąpili też bracia Jedward. Piosenką hymnem był utwór „We are”, który można było pomylić z tytułem piosenki Australii 🇦🇺. O Grand Prix walczyło 17 krajów. Wycofały się Czarnogóra 🇲🇪, San Marino 🇸🇲 i Słowenia 🇸🇮, a wróciły Cypr 🇨🇾, Izrael 🇮🇱 i Polska 🇵🇱. Telewizja słoweńska rezygnację tłumaczyła niezadowoleniem ze zmian w zasadach głosowania oraz przeniesieniem konkursu na niedzielę i na wcześniejszą godzinę. Nadawca maltański długo utrzymywał, że w imprezie weźmie udział 18 państw, jednak tak się nie stało. Duńczycy 🇩🇰 uznali, że Junior zbyt przypomina dorosłą Eurowizję, Francuzi 🇫🇷 niby chcieli, ale się nie zdecydowali, a Szwajcarzy 🇨🇭 nie powrócili gdyż udział w JESC uznali za zbyt kosztowny. Konkurs transmitowany był dodatkowo w Słowenii (na TV SLO 2) oraz w Niemczech 🇩🇪 (tylko w Internecie). Dzięki transmisji radiowej dotarł też do Wielkiej Brytanii 🇬🇧, USA 🇺🇸 czy Nowej Zelandii 🇳🇿. Polskie preselekcje do Juniora 2016 🇵🇱 zorganizowano 15 października w Warszawie. Zwyciężczynią głosowania jury i widzów została Olivia Wieczorek z balladą „Nie zapomnij” Piotra Rubika. O reprezentowanie Polski walczyły wtedy m.in. AniKa Dąbrowska (późniejsza zwyciężczyni „The Voice Kids”) oraz Amelia Andryszczyk (półfinalistka preselekcyjnej Szansy na Sukces przed ESC 2020). Na scenie wystąpiły Ania Wyszkoni (PDE 2004) oraz Destiny z Malty.

Wspólne oglądanie rusza dziś o 20:50 na Watch2gether! Komentujemy oczywiście na grupie Facebook!

Głosuj na najlepsze piosenki polskie wydane w maju 2020 roku! Posłuchaj 25 utworów 10. edycji Holfestivalen i zdecyduj, kto jest Twoim faworytem! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: ATM Studio, Konferencje.pl, Transcolor, Wikipedia, informacje własne, fot.: JuniorEurovision.tv

%d blogerów lubi to: