Eurowizja 2021: Cypr bez Sandro • Carpathia Festival w sierpniu • Dziś wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2015

W obliczu narastających przez weekend plotek telewizja cypryjska CyBC 🇨🇾 oświadczyła w poniedziałek, że Sandro Nicolas (na zdj.) nie będzie reprezentantem Cypru na Eurowizji 2021. Nadawca przekazał, że w obliczu zobowiązań artystycznych wokalisty i po rozmowie z jego managementem podjęto taką, a nie inną decyzję, jednocześnie dziękując piosenkarzowi za reprezentowanie Cypru podczas „Eurovision: Europe Shine a Light” i za współpracę. Co ciekawe, Cypr to pierwszy kraj, który potwierdził, że nie wyśle na przyszłoroczną Eurowizję tego samego artysty, a jednocześnie nie planuje organizować preselekcji narodowych jak np. Szwecja, Norwegia, Estonia czy Litwa. Według nieoficjalnych doniesień, telewizja CyBC będzie szukać wokalisty znanego na Cyprze i w Grecji 🇬🇷 lub wykonawcę z obywatelstwem wyspy. Sandro Nicolas urodził się w Niemczech 🇩🇪, gdzie uczestniczył w talent-show. Ma greckie korzenie, jednak z samym Cyprem nie miał zbyt wiele wspólnego. Podczas odwołanego konkursu miał wykonać utwór „Running”, który jednak nie cieszył się zbyt dużą popularnością i wróżono mu nawet eliminację w półfinale. Na ten moment 18 nadawców postanowiło wysłać na Eurowizję 2021 wykonawców z odwołanej stawki. Żadnej konkretnej decyzji nie podjęto jeszcze m.in. na Islandii, we Francji, Niemczech, Polsce, Włoszech czy w Rosji.

🇵🇱 Carpathia Festival w sierpniu

Podczas konferencji prasowej urzędu miasta Rzeszowa przedstawiciele instytucji kultury poinformowali o „odmrożeniu” wydarzeń kulturalnych w tym mieście. W związku z pandemią covid-19 opóźniono zaplanowane wcześniej imprezy i odbędą się one dopiero w drugiej połowie roku. Na 22-23 sierpnia zaplanowano XVI Międzynarodowy Carpathia Festival, którego finał pierwotnie odbyć się miał 16 maja. „Samorząd ma ambitne plany, a wszystkie wydarzenia będą dostosowywane do bieżącej sytuacji i zaleceń sanitarnych” – czytamy na stronie korso24.pl. W tegorocznym Carpathia Festival udział weźmie 16 wykonawców z Polski i nie tylko. W stolicy Podkarpacia zaśpiewają swoje utwory i rywalizować będą o względy jury, które przyzna Grand Prix oraz inne wyróżnienia, w tym nagrody pieniężne. Wystąpią m.in. Maksymilian Łapiński, Filip Rychcik, Aura, Kinga Kutrzuba, Serhii Lazanovskyi 🇺🇦, Julia Sibielak czy Michaella 🇸🇰. Organizatorami „Carpathia Festival” są Urząd Miasta Rzeszowa, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie i Estrada Rzeszowska. Dziennik Eurowizyjny jest patronem medialnym festiwalu i będzie obecny podczas tego wydarzenia!

DE ogląda: Eurowizja Junior 2015

Dziś od 20:50 retransmisja Eurowizji Junior 2015. Po tym, jak zwycięskie Włochy 🇮🇹 odrzuciły propozycję organizacji konkursu Europejska Unia Nadawców podała, że do roli gospodarza przymierzają się dwa kraje – rozentuzjazmowana po zajęciu 2. miejsca Bułgaria 🇧🇬 oraz Malta 🇲🇹, która była chwalona za przygotowanie imprezy w 2014 roku. 26 stycznia potwierdzono, że JESC 2015 odbędzie się w Bułgarii, a w marcu podano, że gospodarzem będzie stolica Sofia i Arena Armeec. 22 maja przedstawiono slogan #Discover, a 21 października ogłoszono, że prowadzącą będzie Poli Genova, która reprezentowała Bułgarię na Eurowizji 2011. Dodatkowo inna eurowizyjna uczestniczka – Joanna Dragneva (ESC 2008) została gospodynią Ceremonii Otwarcia. Chociaż to Włochy wygrały Eurowizję Junior, najwięcej uwagi poświęcono laureatce 2. miejsca – Krisii Todorovej, która wystąpiła jako gość specjalny Opening i Interval Act, a także nagrała oficjalną wersję hymnu „Discover”. Nie ma się co dziwić – sukces wokalistki stał się tematem numer jeden po Eurowizji Junior 2014, a cała Bułgaria była dumna z niej oraz z pianistów Hasana i Ibrahima, którzy towarzyszyli jej na scenie.

🇧🇬 JESC 2015: 17 państw w Sofii

Aż 17 państw uczestniczyło w bułgarskiej edycji konkursu. EBU dopuściła do startu Australię 🇦🇺 (tak samo jak pół roku wcześniej podczas Eurowizji), co pierwotnie miało być akcją jednorazową, ale kraj do tej pory uczestniczy. Doszło też do długo wyczekiwanego debiutu Irlandii 🇮🇪 i języka irlandzkiego w piosence. Powróciły Albania 🇦🇱 oraz Macedonia 🇲🇰, natomiast wycofały się Chorwacja 🇭🇷, Szwecja🇸🇪 oraz Cypr 🇨🇾 (ten ostatni z powodów finansowych). Co ciekawe, telewizja SVT planowała wycofać się tylko na rok by skupić się na projektach poświęconych szukaniu lokalnych talentów oraz na organizacji Eurowizji 2016, jednak do tej pory kraj nie wrócił do JESC. Niemiecka telewizja ZDF 🇩🇪, która wysłała swojego obserwatora na Eurowizję Junior 2014 nie wykluczała debiutu, a w czerwcu 2015 zorganizowano nawet ankietę na temat tego, czy kraj powinien w końcu zadebiutować w Juniorze. Ostatecznie do udziału nie doszło, ale nadawca NDR zdecydował się transmitować konkurs w Internecie z niemieckim komentarzem. Jak zwykle nie potwierdziły się plotki o powrocie Hiszpanii 🇪🇸, a nadawca grecki 🇬🇷 nie potrafił się zdecydować co do powrotu, więc tego nie dokonał. Z powodu nikłego zainteresowania konkursem telewizja rumuńska 🇷🇴 nie wróciła w 2015 roku do rywalizacji. W trakcie samego finału nie zabrakło kontrowersji. Reprezentantką San Marino 🇸🇲 została Rosjanka azerskiego pochodzenia Kamilla Ismailova, która nawet nie znała języka włoskiego. Z kolei ekipa czarnogórska 🇲🇪 oskarżała organizatorów o spore problemy techniczne podczas występu reprezentantki Jany Mirković. Wokalistka miała sporą usterkę odsłuchów i nie kryła swojej złości co uważny widz może zauważyć w trakcie jej występu i zaraz po nim. W samym głosowaniu dojdzie do jednej istotnej sensacji – pewien kraj dostanie swoją wymarzoną „dwunastkę”.

Wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2015 zaczniemy dziś o 20:50 teledyskiem do utworu „Discover” oraz wyjątkowym występem Krisii Todoroverej. Serdecznie zapraszam na Watch2gether, a żeby wspólnie komentować wystarczy wejść na grupę Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku!

Głosuj na najlepsze piosenki polskie wydane w maju 2020 roku! Posłuchaj 25 utworów 10. edycji Holfestivalen i zdecyduj, kto jest Twoim faworytem! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: CyBC, Wikipedia, Carpathia Festival, inf. własne, fot.: Panik Records

%d blogerów lubi to: