Historia Szwajcarii na Eurowizji • 1962 • Jean Philippe pierwszym uczestnikiem ESC z dwóch krajów

To, że telewizja szwajcarska niespecjalnie przejmowała się tym, czy na Eurowizje wyśle kogoś posiadającego obywatelstwo kraju widzieliśmy wielokrotnie, także w tych najnowszych konkursach. Po Lys Assi dla Szwajcarii śpiewały już Niemka 🇩🇪 (1959) i Francuzka (1961) 🇫🇷, a teraz przyszła pora na pierwszego mężczyznę reprezentującego ten kraj! W 1962 roku preselekcji nie było (albo były, ale nic o nich nie wiemy) – zdecydowano, że do Luksemburga pojedzie Jean Philippe. Nie dość, że był pierwszym przedstawicielem płci „brzydkiej” w barwach Szwajcarii, to jeszcze zapisał się na kartach historii Eurowizji jako pierwszy uczestnik konkursu, który reprezentował dwa różne kraje. W 1959 zaśpiewał dla Francji 🇫🇷 i zajął 3. miejsce za „Oui, Oui, Oui, Oui” (od Szwajcarii dostał 1 punkt). W 1962 powrócił w barwach innego kraju.

Jean Philippe: Pierwszy taki powrót

Jean Philippe Gargantiel urodził się w 1931 roku we Francji, a jego matka była menadżerką hotelu. Pierwsze muzyczne sukcesy odniósł na początku lat 50., jednak później zajął się sprzedażą samochodów i koszulek, a do show-biznesu wrócił w 1957. Reprezentowanie Francji 🇫🇷 na Eurowizji 1959 okazało się strzałem w dziesiątkę, bo nie dość, że zajął 3. miejsce to jeszcze miał okazję zaśpiewać swój utwór ponownie – był to jedyny konkurs, w którym na bis występowali wszyscy wykonawcy z top3, a nie tylko zwycięzca. W 1962 do Luksemburga 🇱🇺 pojechał z utworem „Le retour” („Powrót”), który napisali znani nam już Geo Voumard i Emile Gardaz, twórcy wielu wcześniejszych piosenek Szwajcarii na Eurowizji. Piosenka zaśpiewana została w całości po francusku, a wydana została we Francji wraz z trzema innymi utworami wokalisty.

Eurowizja 1962: Fatalny wynik Szwajcarii

Jean Philippe nie był jedynym, który wracał na Eurowizję w 1962 – swoje kolejne konkursowe szanse mieli Camillo Felgen z Luksemburga 🇱🇺, Francois Deguelt z Monako 🇲🇨 i (po raz czwarty!) Fud Leclerc z Belgii 🇧🇪. Na 16 piosenek ESC 1962 aż pięć wykonano po francusku. Szwajcaria zaprezentowała się jako 11., pomiędzy Norwegią a Jugosławią. Zdobyła tylko 2 punkty (od Niemiec 🇩🇪) co dało 10. miejsce i remis z Danią 🇩🇰 oraz Norwegią 🇳🇴. Gorzej, bo bez punktów, wypadły Belgia 🇧🇪, Hiszpania 🇪🇸, Austria 🇦🇹 i Holandia 🇳🇱 co miało związek ze zmianą sposobu głosowania i zmniejszeniem liczby i wartości przyznawanych przez jury not. Szwajcarskie jury dało 3 punkty (najwyższa nota) zwycięskiej Francji 🇫🇷, 2 Wielkiej Brytanii 🇬🇧 i 1 Luksemburgowi 🇱🇺. Punkty prezentował dziennikarz Alexandre Burger, dyrygentem był Cedric Dumont (także dla Szwajcarii w 1960), a komentatorami byli Theodor Haller (TV DRS), Pierre Tchernia (TSR) i Renato Tagliani (TSI). Francuskojęzyczny komentator tak naprawdę nazywał się Pierre Tcherniakowski, był synem ukraińskiego imigranta 🇺🇦.

10. miejsce to najniższe jakie do tej pory Szwajcaria zajęła. Już jednak w 1964 statystyki ulegną pogorszeniu. Dziesiątą lokatę ten kraj zajmie jeszcze raz w 1979 roku. O Jeanie słuch tak naprawdę zaginął, a jego kariera muzyczna się nie rozwinęła, albo nie była godna uwagi. Wokalista ma teraz 89 lat, mieszka we Francji.

Źródło: Wikipedia, Diggiloo Thrush,fot.: EurovisionRu.com

%d blogerów lubi to: