🇨🇭 Historia Szwajcarii na Eurowizji – 1958 – Ostatni start Lys i smutne pożegnanie gwiazdy

O preselekcjach Szwajcarii do Eurowizji 1958 wiemy tylko tyle, że się odbyły, niestety nie wiemy kto w nich startował i jaki format zastosowano, by wybrać zwycięzcę. Trzeci rok z rzędu wygrała natomiast Lys Assia, która zwyciężyła Eurowizję 1956, a w 1957 roku zajęła 8. miejsce. Tym samym słynna wokalistka otrzymała szansę, by w konkursie zaprezentować czwarty już utwór. To pierwsza (obok Corry Brokken z Holandii 🇳🇱) w historii piosenkarka, która swój kraj reprezentowała trzeci rok z rzędu. Utwór „Giorgio” zaśpiewany został w językach niemieckim i włoskim, a jego autorami byli Paul Burkhard i Fridolin Tschudi. Utwór posiada też francuską wersję językową oraz wariant śpiewany w całości po włosku. Warto podkreślić, że „Giorgio” to pierwszy w historii utwór Eurowizji, który podczas konkursu zaśpiewany został w dwóch różnych językach. Piosenka notowana była m.in. w Holandii 🇳🇱, gdzie na liście „Single Top 100” dotarła do 7. miejsca.

Eurowizja 1958: Lys wraca na podium

Podczas Eurowizji 1958 w holenderskim Hilversum 🇳🇱 Szwajcaria znów miała okazję zaprezentować się jako ostatnia, z dziesiątej pozycji startowej, zaraz po Austrii 🇦🇹. Lys Assia nie była jedyną uczestniczką wracającą do konkursu – na osoby, które już reprezentowały swoje kraje zdecydowały się też telewizje z Belgii 🇧🇪, Niemiec 🇩🇪 i Holandii 🇳🇱. Dyrygentem podczas występu Lys był kompozytor „Giorgio” – Paul Burkhard. Pierwsza w historii szwajcarska piosenka eurowizyjna w szybkim tempie zajęła wysokie, 2. miejsce z 24 punktami. Aby przegonić zwycięską Francję 🇫🇷 Lys zabrakło 4 punktów. Głosy dostała z Holandii 🇳🇱 (6), Luksemburga 🇱🇺 (5), Włoch 🇮🇹 i Szwecji 🇸🇪 (po 4), Francji 🇫🇷 (3) i Belgii 🇧🇪 (2). Tylko Dania 🇩🇰, Niemcy 🇩🇪 i Austria 🇦🇹 pozostawiły ją z zerem. Szwajcarskie jury 3 punkty dało Szwecji, 2 Austrii i po jednym Włochom, Holandii, Luksemburgowi, Belgii i zwycięskiej Francji. Tylko Dania i Niemcy nie dostały ze Szwajcarii punktów. Punkty ponownie przekazał Mani Weber, a komentatorami byli Theodor Haller i Georges Hardy. Konkurs w Szwajcarii transmitowały stacje SRF 1 (ówcześnie TV DRS) oraz RTS (kiedyś TSR). Drugie miejsce za „Giorgio” to drugi najlepszy rezultat Szwajcarii. Wynik ten będzie powtórzony jeszcze dwa razy – w 1963 i 1986.

Lys Assia: Życie po Eurowizji

W latach 60. Lys Assia ponownie wyszła za mąż, tym razem za duńskiego konsula generalnego i multimilionera Oscara Pedersena 🇩🇰, z którym zamieszkała w Szwajcarii i prowadziła sieć hoteli obejmujących placówki w Europie, Japonii i Ameryce. Tym razem jej małżeństwo przetrwało dłużej, bo aż do 1995 gdy Pedersen zmarł śmiercią nagłą. Jako wdowa Assia przeniosła się na południe Francji, później przeprowadziła do Niemiec, gdzie znów wróciła do shobiznesu i sporadycznie koncertowała, m.in. w Hamburgu, Bremie czy Erlenbach. W 2003 roku wydała płytę z 14 nowymi utworami, a w 2005 pojawił się jej album „Lady in Blue”. Wielokrotnie pojawiała się jako gość honorowy konkursów Eurowizji, gdzie udzielała wielu wywiadów i pozdrawiała widzów. Wystąpiła też podczas 50-lecia Eurowizji w ramach duńskiego show „Congratulations”. Startowała w Grand Prix Folk Music. W roku 2011 nagrano film biograficzny o wokalistce. We wrześniu 2011 roku przygotowała utwór „C’etait ma vie”, z którym wystartowała w preselekcjach Szwajcarii do Eurowizji. Zdobyła jedynie 5,46% głosów, co pozwoliło jej zająć tylko 8. miejsce na 14 kandydatów. W 2013 ponownie spróbowała swoich sił, tym razem z utworem „All in your head” i formacją New Black czyli raperami z Bremy 🇩🇪. Nie dostała się jednak do finału i chociaż plotkowano, że miałaby reprezentować San Marino 🇸🇲, nigdy już nie pojawiła się na Eurowizji jako uczestniczka.

Smutny pogrzeb legendy Eurowizji

Zmarła 24 marca 2018 roku w wieku 94 lat. Chociaż marzyła o pięknym pogrzebie, to jednak pochowano ją bez obecności fanów czy przyjaciół. Jak podaje Blick.ch, pogrzeb odbył się w tajemnicy, co zasmuciło wielu, w tym jej współpracowników. „Lys marzyła o pogrzebie z wielką fetą. Teraz zostaliśmy zignorowani” – powiedział jej długoletni sekretarz Jean Eichenberger twierdząc, że nie poinformowano go gdzie pochowana będzie Lys Assia. Pracownicy krematorium w Zurychu nie mogli przekazać prasie żadnych informacji o szczegółach pochówku gwiazdy. Eichenberger, który pracował dla Lys przez 60 lat cieszy się jedynie z tego, że udało mu się pożegnać wokalistkę w szpitalu. „Jej ciało wyglądało bardzo spokojnie. Rumieniła się na policzkach i miała na sobie czarną cekinową sukienkę projektantki Lisbeth Egli” – wspomina. Jej szofer dodaje, że Lys zawsze mówiła, że w życiu jest damą i jako dama chce położyć się w grobie. „Nie zasłużyła na taki skromny pochówek” – twierdził.

Źródło: Wikipedia, National Finals Database, Diggilo Trash, Blick.ch, fot.: Eurovision.tv

%d blogerów lubi to: