🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 1957 • LYS ASSIA Powraca i przegrywa

Mówi się, że Niemcy Zachodnie 🇩🇪 zostały gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji 1957, gdyż zajęły 2. miejsce w ESC 1956. Nie jest to jednak prawdą – po prostu w tych czasach nie było jeszcze reguły, że zwycięzca organizuje konkurs w kolejnym roku. Europejska Unia Nadawców planowała, by każdy z nadawców miał szansę być gospodarzem, jednak im więcej krajów wchodziło do gry, tym ta zależność była mniej praktyczna, aż w końcu z niej zrezygnowano na rzecz przekazywania prawa do bycia gospodarzem zwycięzcy Eurowizji. Szwajcaria, chociaż triumfowała w 1956, nie musiała organizować Eurowizji ponownie. Oczywiście wystartowała w niej, a 11 lutego w St Moritz (kurort i ośrodek sportów zimowych w kantonie Gryzonia) odbyły się preselekcje. Wystartowało 11 utworów, śpiewanych przez trzech wykonawców. O wynikach decydowały cztery regionalne komisje jurorskie. Ponownie o Eurowizję walczyła Lys Assia (tym razem miała pięć utworów), wrócił też Jo Roland (3 piosenki), a nowym kandydatem był Gianny Ferraresi, który zaprezentował 3 kompozycje. Podobnie jak w 1956 nie znamy pełnych wyników selekcji, ale wiemy, że wygrała je Lys Assia z utworem „L’enfant que j’etais”.

Lys Assia: Smutny etap jej biografii

Po wygranej na Eurowizji 1956 Lys Assia 11 stycznia 1957 roku poślubiła Johanna Heinricha Kunza w Zurychu. Niestety ich małżeństwo nie trwało długo, gdyż Kunz zmarł 9 miesięcy po ślubie z powodu ciężkiej choroby. Dopiero w 1963 Lys ponownie wyszła za mąż. Okres dziewięciu miesięcy małżeństwa był też czasem, gdy Assia była wielką gwiazdą zarówno w Szwajcarii, jak i w Niemczech. W 1956 wystąpiła w dwóch filmach, a rok później pojawiła się w trzech innych. Wydawała też nowe utwory. Zwycięski utwór preselekcyjny „L’enfant que j’etais” („Dziecko, którym byłam”) wykonany był po francusku, ponownie jak „Refrain” rok wcześniej. Utwór napisali Geo Voumard i Emile Gardaz, czyli ten sam duet, który stał za zwycięską piosenką z Eurowizji 1956. Panowie stworzą też szwajcarskie utwory eurowizyjne w latach 1961-1963. Do biografii Lys Assi wrócimy w kolejnym odcinku serii.

Eurowizja 1957: Porażka w głosowaniu

Reprezentantka Szwajcarii nie była jedyną, która w 1957 ponownie stanęła na eurowizyjnej scenie. Także Holendrzy 🇳🇱 zdecydowali się wystawić ponownie uczestniczkę z 1956 – Corry Brokken, jednak wokalistka podczas pierwszego konkursu śpiewała tylko jeden utwór. Lys wykonała dwa, z czego z jednym wygrała. W finale ESC 1957 zaśpiewała jako ostatnia, dziesiąta w kolejności, po duecie z debiutującej Danii 🇩🇰. Poza nią po francusku zaśpiewali też przedstawiciele Luksemburga 🇱🇺 i Francji 🇫🇷. Dyrygentem Szwajcarii podczas konkursu we Frankfurcie był Willy Berking, który tę rolę pełnił także dla Belgii 🇧🇪, Luksemburga 🇱🇺 i Niemiec 🇩🇪. W pierwszym publicznym głosowaniu na Eurowizji Szwajcaria zajęła jedynie 8. miejsce, zdobywając tylko 5 punktów, po 1 z Luksemburga 🇱🇺, Włoch 🇮🇹 i Niemiec 🇩🇪 oraz 2 z Danii 🇩🇰. Zremisowała tym samym na 8. miejscu z Belgią 🇧🇪 i przegrała jednym punktem z Wielką Brytanią 🇬🇧. Gorzej wypadła tylko Austria 🇦🇹, która miała 3 punkty. Szwajcaria swoje 7 punktów dała zwycięskiej Holandii 🇳🇱 (była to najwyższa nota dla Corry), 2 punkty przekazano Wielkiej Brytanii 🇬🇧, a 1 Belgii 🇧🇪. Punkty przekazał Mani Weber, a komentatorem konkursu był Robert Beauvais.

Porażka zupełnie nie zniechęci Lys do ponownego startu w konkursie. Już w 1958 znów stanie do walki w preselekcjach narodowych. 8. miejsce Szwajcaria powtórzy jeszcze wielokrotnie – w 1960, 1965, 1972 i 2005. Do 1962 roku będzie to najniższy wynik kraju w Eurowizji.

Źródło: Wikipedia, Diggilo Trash, National Finals Database, fot.: Eurovision.tv

%d blogerów lubi to: