Eurowizja Junior 2020: Spór prezydenta z TVP za kulisami • Czy Irlandia zrezygnuje z Eurowizji? • Dziś oglądamy Eurowizję Junior 2010

O organizacji Eurowizji Junior 2020 nadal mówi się w polskich mediach 🇵🇱, a to za sprawą ostatnich rewelacji i swoistego konfliktu między TVP, a prezydentem Jackiem Majchrowskim. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, w związku z tym, że pod koniec kwietnia w „Wiadomościach” pokazano Kraków, jako miasto, w którym dokonuje się „nietrafionych zakupów” i „niedoszacowanych inwestycji„, teraz prezydent miasta oświadczył, że nie zdecydował się na przekazanie 1,5 mln złotych na organizację Eurowizji Junior w stolicy Małopolski bo nie chciał, by znów oskarżono go o „wyrzucanie pieniędzy„. „Jeśli ktoś mi zarzuca, że wydaję pieniądze bezsensownie, na rzeczy zupełnie niepotrzebne, a później mówi, żebym dał 1,5 mln złotych na organizację Eurowizji Junior, to widzę pewną sprzeczność.” – powiedział Majchrowski. „To jest olbrzymia kwota, którą można wydać inaczej. Byłaby ona również kontrowersyjna dla mieszkańców Krakowa. Prezydent bardzo jasno tę sprawę postawił. Samorządy są w bardzo złej sytuacji. Trudno byłoby nam zadeklarować, że wydamy na imprezę 1,5 mln zł.” – dodaje rzeczniczka prezydenta Krakowa – Monika Chylaszek w rozmowie z Radiem Kraków. „Zdecydowanie takie kroki powinny być podejmowane na spokojnie, nie powinny być efektem urażonej dumy czy też ambicji włodarza. Jedno jest pewne, Kraków jako miasto czerpiące ogromne zyski z turystyki skorzystał by na organizacji przede wszystkim w kontekście promocji – a ta jest potrzebna w “powrocie” do normalności.” – twierdzi portal NaszKrakow.pl. Ostatecznie Eurowizja Junior 2020 odbędzie się w jednym ze studiów nagraniowych w Warszawie. Finał zapowiedziano na 29 listopada 2020 roku. Dziś poinformowano, że po krótkiej przerwie na stanowisko prezesa TVP wraca Jacek Kurski, który był niezwykle dumnym gospodarzem JESC w Gliwicach. Niestety, w tym roku organizacja przebiegnie zupełnie inaczej ze względu na zagrożenie związane z koronawirusem i znacznie mniejszą halą. Należy się spodziewać, że Eurowizja Junior odbędzie się bez publiczności. 39,3% osób głosujących w ankiecie na Facebooku ma nadzieję, że dojdzie do jakiejkolwiek dystrybucji biletów. Niemal 9% głosujących planuje zaangażować się w wolontariat JESC, a 5% liczy na otrzymanie akredytacji prasowej by w ten sposób być bliżej konkursu. 46,7% planuje oglądać Eurowizję Junior przed telewizorem.

Eurowizja 2021: Kiedy finał?

Według najnowszych informacji i przecieków Eurowizja 2021 ma się odbyć w drugim lub trzecim tygodniu maja przyszłego roku. Oznacza to, że finał zorganizowano by 15 lub 22 maja. Gospodarzami są Holendrzy 🇳🇱, a konkurs odbędzie się w Rotterdamie na terenie Ahoy Areny, jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli. Tymczasem znamy kolejne wyniki oglądalności „Światła dla Europy”. Na Cyprze 🇨🇾 program śledziło mniej niż 45 tys. osób (7% udziału), w Estonii 🇪🇪 ok. 135 tys. (12,2%), w Rosji 🇷🇺 nieco ponad 2 mln, w Szwecji 🇸🇪 868 tys., a w Szwajcarii 🇨🇭 159 tys. Eurowizja.org przekazała dane, które potwierdzają wcześniejsze informacje Dziennika Eurowizyjnego – oglądalność także w Polsce 🇵🇱 była słaba i wyniosła nieco ponad 723 tys. widzów. Dało to ok. 7,08% udziału w rynku. „Wskaźnik dynamiki (81,12%) wskazuje, że telewidzowie oglądali program tylko przez chwilę, często przełączając kanał” – czytamy. W naszym kraju media nie poświęciły widowisku „Europe Shine a Light” zbyt wiele uwagi, z kolei skupiono się na podejrzeniach, że TVP emitując reklamy pomiędzy poszczególnymi częściami show chciała „ocenzurować” obecność NikkieTutorials. Wywołało to również sporą dyskusję wśród samych fanów Eurowizji.

🇮🇪 Irlandia wycofa się z Eurowizji?

Czy Irlandia wycofa się z Eurowizji 2021? Takie sugestie pojawiły się ostatnio w mediach na Wyspach, a wszystko zaczęło się od Grahama Nortona 🇬🇧, który w trakcie jednego z programów w BBC zdradził, że słyszał o dyskusji na temat wycofania się Irlandii z powodów finansowych. Informacji na ten temat nie zdementowano w RTE, a rzecznik stacji powiedział jedynie, że Europejska Unia Nadawców nie wysłała jeszcze do Dublina zaproszenia do udziału w show. „Normalnie dzieje się to na jesieni” – dodano. Zwyciężczyni Eurowizji z lat 90. – Linda Martin – już teraz krytykuje taką decyzję, chociaż mamy nadzieję, że nigdy ona nie zapadnie. Wokalistka, znana z ciętego języka ale też wielkiej miłości do Eurowizji uważa, że jeśli RTE zrezygnuje z konkursu to Irlandia powinna wycofać się także w ważnych imprez sportowych. „Nie mogę znieść myśli, że z naszymi eurowizyjnymi rekordami miałoby nas zabraknąć. Irlandia musi być widoczna w gronie czołowych graczy” – twierdzi irlandzka piosenkarka. Od momentu debiutu w 1965 roku Irlandczycy tylko dwa razy opuścili Eurowizję. W 1983 roku doszło do strajku w RTE, który doprowadził do wielu problemów, w tym z personelem i finansami, dlatego telewizja nie była w stanie wysłać reprezentanta na konkurs, a transmitowała go z komentarzem stacji BBC. W 2002 nie dopuszczono jej do Eurowizji z powodu wcześniejszych słabych wyników.

DE ogląda: Dziś Eurowizja Junior 2010

Kontynuujemy wspólne oglądanie archiwalnych edycji Eurowizji Junior i dziś zapraszamy na JESC 2010. Prawa do organizacji konkursu wygrała stacja białoruska BTRC 🇧🇾, która zaproponowała Mińsk. Oferta, w skład której wchodziło wykorzystanie nowoczesnej i świeżo oddanej do użytku Minsk Areny przebiła Rosję (Moskwę) 🇷🇺 i Maltę (Vallettę) 🇲🇹. Białoruś już dwukrotnie wygrała Eurowizję Junior, a program był (i nadal jest) w tym kraju niezwykle popularny. Finał odbył się 20 listopada, a prowadzącymi zostali Denis Kourian (na zdj.) i Leila Ismailava. 8 kwietnia pokazano oprawę graficzną nawiązującą do kształtu Minsk Areny, ale przede wszystkim do różnorodności i wolności. 8 września Białorusini zaprezentowali oficjalne maskotki konkursu – niedźwiedzia i żubra. Łącznie 14 państw wystartowało w konkursie – powróciły Litwa 🇱🇹 z Łotwą 🇱🇻, a zadebiutowała Mołdawia 🇲🇩, chociaż jednocześnie z imprezy wycofała się Rumunia 🇷🇴. Zrezygnował też Cypr 🇨🇾. Skończyły się siostry Sanden to i szwedzki nadawca TV4 🇸🇪 odpuścił udział w Eurowizji Junior, ale kraj nie zniknął ze stawki gdyż prawo do startu ponownie przejął nadawca publiczny SVT, co uznane zostało przez EBU za ogromne osiągnięcie negocjacyjne i dało nadzieję, na powrót innych nadawców ze Skandynawii (nadzieje do tej pory są tylko nadziejami). Atrakcjami białoruskiego Juniora był m.in. wspólny Opening Act „Hello, Eurovision” dwóch zwycięzców JESC – Ksenii (2005) i Alexeya (2007) oraz medley wszystkich europejskich triumfatorów konkursu od 2003 po 2009. Gwiazdą był Alexander Rybak, białorusko-norweski zwycięzca dorosłej Eurowizji 2009 oraz Dima Koldun (ESC 2007), który wraz z uczestnikami wykonał „A day without war”. Konkurs transmitowano nie tylko w 14 startujących krajach, ale też w Australii 🇦🇺, Bośni i Hercegowinie 🇧🇦, Azerbejdżanie 🇦🇿 oraz w Nowej Zelandii 🇳🇿.

Wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2010 od 20:30 na Watch2gether z komentowaniem na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Radio Kraków, NaszKrakow.pl, Facebook, Eurovoix, TVP, Ad.nl, Extra.ie, Wikipedia, inf. własne, fot.: nastgaz.by/

%d blogerów lubi to: