Europe Shine a Light: wyniki oglądalności w Polsce • Eurowizja Junior 2009 także zorganizowana była w czasie pandemii – jak to wyglądało? • Dziś oglądamy JESC 2009!

Koncert „Światło dla Europy” notuje niskie wyniki oglądalności w kolejnych krajach. Według portalu WirtualneMedia i danych z Nielsen Audience Measurement program EBU i nadawcy holenderskiego 🇳🇱 nie wszedł do top20 najchętniej oglądanych w Polsce  🇵🇱 programów minionego tygodnia, co oznacza,że miał mniej niż 1,9 mln widzów. Nieoficjalnie mówi się, że program śledziło w sobotę ok. 900 tys. widzów w kraju. „Europe Shine a Light” nie trafiło też do zestawień 20 najchętniej oglądanych programów tygodnia w grupach wiekowych 16-49 (miał mniej niż 650 tys. widzów) i 16-59 (mniej niż 950 tys. widzów). Zapis transmisji z komentarzem Artura Orzecha jest wciąż dostępny na TVP VOD. Nie tylko w Polsce i wymienionych wcześniej krajach zachodnich wyniki oglądalności były niższe niż się spodziewano. W Danii show oglądało mniej niż 600 tys. widzów, w Australii 98 tys. 🇦🇺, w Belgii 544 tys. 🇧🇪, w Finlandii 163 tys 🇫🇮, a w Portugalii 488 tys 🇵🇹. Sukcesem pochwalić się może Kazachstan 🇰🇿, gdzie aż 703 tys. widzów oglądało show, chociaż było ono transmitowane późno w nocy. Program trafił też na 5. miejsce listy trendów na YouTube w Kazachstanie. Przypomnę, że koncert transmitowało ponad 45 stacji telewizyjnych w Europie, Azji i Australii. Izrael 🇮🇱, Malta 🇲🇹, Norwegia 🇳🇴 i Szwecja 🇸🇪 zaproponowały swoim widzom transmisję bez lokalnego komentarza.

Eurowizja Junior w czasie pandemii. Jak było w 2009?

Chociaż sezon eurowizyjny już za nami czytelnicy DE nadal mogą wspólnie oglądać archiwalne edycje Eurowizji Junior. Dziś pora na rocznik 2009, który, podobnie jak JESC 2020 zorganizowano w niezwykle trudnych warunkach związanych z pandemią grypy A/H1N1v. Pierwszy odnotowany przypadek zachorowania na wirusa odnotowano na Ukrainie 🇺🇦 5 czerwca 2009 roku, a kolejny 29 września. 13 listopada 2009 roku WHO ogłosiło, że Ukraina znalazła się na 8. miejscu listy najsilniej zarażonych wirusem krajów Europy. Gorsza sytuacja panowała w krajach skandynawskich, a także w Bułgarii, Mołdawii, Irlandii i w Rosji. W walce z pandemią Ukrainie pomagały 22 kraje. Do grudnia 2009 roku na Ukrainie zarażonych było już łącznie ponad 2 miliony osób, z czego 500 zmarło. Szereg delegacji (w tym Szwecja 🇸🇪) obawiały się przyjazdu na Ukrainę, a także w samym kraju pojawiły się głosy żądające anulowania konkursu z powodu zagrożenia. 12 listopada, na niecałe 2 tygodnie przed show w Kijowie ówczesny wicepremier kraju, Ivan Vasiunyk poinformował, że JESC nie zostanie przesunięte. Obawy były ogromne, zwłaszcza, że już pod koniec października na Ukrainie zamknięto szkoły i zakazano zgromadzeń, a także wprowadzono restrykcje, które znamy z aktualnej sytuacji w Polsce i na świecie. „Zdrowie naszych młodych uczestników z 13 krajów oraz produkcji jest absolutnym priorytetem. EBU otrzymało zapewnienia od telewizji NTU i Ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia, że wszelkie konieczne działania zostały podjęte w celu zmniejszenia ryzyka infekcją H1N1” – powiedział 6 listopada Bjorn Erichsen z EBU. Na zlecenie ministerstwa przeprowadzano dokładne pomiary temperatury osób pracujących przy JESC 2009, dbano o przestrzeganie zasad higieny, a wszystkie oficjalne lokacje konkursu zaopatrzone były w punkty medyczne. Podkreślano też, że WHO nie rekomendowało zamykania granic i wprowadzania zakazu lotów. Konkurs się odbył, chociaż areny nie udało się zapełnić, a scenę od widowni oddzielono grupą ukraińskich dzieci.

Eurowizja Junior 2009: Ciekawostki o konkursie

Ukraina 🇺🇦 wygrała prawo do organizacji Eurowizji Junior 2009 pokonując propozycje z Białorusi (Mińsk) 🇧🇾 i Serbii (Belgrad) 🇷🇸. Wcześniej ofertę zgłaszała też TV4 ze Szwecji 🇸🇪, jednak zrezygnowała i wycofała się z JESC 2008. Konkurs na organizatora ogłoszono już w drugiej połowie 2007 roku, a 6 czerwca 2008 ogłoszono, że impreza trafi do Kijowa, który 4 lata wcześniej był gospodarzem dorosłej Eurowizji. Widowisko odbyło się w tym samym obiekcie – Pałacu Sportu w centrum miasta. Prowadzącymi zostali Ani Lorak (ESC 2008) oraz Timur Miroshnychenko. Po raz pierwszy w historii prowadzącą Juniora była gwiazda dorosłej Eurowizji. Wokalistka, która rok wcześniej zajęła dla Ukrainy 2. miejsce w Belgradzie, wystąpiła też w Interval Act. Logiem konkursu było drzewo życia oparte na artworku „Sunflower of life” Marii Primachenko. Niestety spadła liczba uczestniczących w JESC krajów. Do Kijowa pojechało 13 delegacji, w tym powracająca Szwecja 🇸🇪. Nie było debiutantów, a aż trzy kraje zrezygnowały – Bułgaria 🇧🇬 (powróci w 2011), Grecja 🇬🇷 oraz Litwa 🇱🇹 (powróci w 2010). Coraz bardziej luzowano reguły i zezwolono na umieszczenie w tekstach piosenek paru słów w języku innym niż narodowy, stąd Gruzja 🇬🇪 zaprezentowała piosenkę po gruzińsku i angielsku (i trochę w wymyślonym języku), Holandia 🇳🇱 również miała pojedyncze linijki tekstu po angielsku. Konkurs transmitowany był nie tylko w 13 państwach i w Internecie, ale też w Australii 🇦🇺, Azerbejdżanie 🇦🇿 oraz Bośni i Hercegowinie 🇧🇦.

Satanistyczna piosenka z Białorusi i reakcja Cerkwi

Ogromne kontrowersje wywołała piosenka białoruska 🇧🇾 „Zaczarowany królik” śpiewana przez Yurę Demidovicha. W krótkim czasie po zwycięstwie w preselekcjach utwór stał się viralem w Internecie, a na forach intensywnie dyskutowano o ukrytym przekazie piosenki, zwłaszcza o łacińskich słowach „etis atis animatis„. Wielu internautów twierdziło, że piosenka jest związana z kultem satanistycznym. Już 15 czerwca do Ministerstwa Kultury, Państwowego Komitetu ds. Religijnych i Etnicznych oraz kierownictwa Białoruskiego Kościoła Prawosławnego złożono wniosek o sprawdzenie konotacji religijnych w piosence. Wzywano do dokładnego przestudiowania tekstu aby rozwiać lub potwierdzić obawy wiernych. Po analizie Cerkiew Białoruska uznała, że w tekście nie doszukała się niczego niebezpiecznego. Yura nie miał jednak szczęścia do Eurowizji. Podczas prób w Kijowie przewrócił się na scenie i złamał kciuk – trafił na oddział ratunkowy jednego z kijowskich szpitali, gdzie założono mu ciasny bandaż. Chociaż nigdy nie uznano utworu za satanistyczny, do Yury przykleiła się łatka „diabła, w którego oczach widać płomienie„, a piosenka do tej pory jest pamiętana głównie z powodu tajemniczej aury i adekwatnego występu.

Wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2009 dziś od 21:00 na Watch2Gether. Zapraszamy do komentowania na grupie FacebookDziennika Eurowizyjnego.

Źródło: Wirtualnemedia.pl, Eurovoix, Wikiedia, Wiwibloggs, ESCkaz, Yuga.ru, inf. własne, fot.: Kids’ Music

%d blogerów lubi to: