Światło dla Europy: Wyniki oglądalności w Europie • Eurowizja 2020: Wyniki sobotnich plebiscytów • FreeESC: Hiszpania wygrała! Księżyc w top3! • Eurowizja 2021: Andora nie wraca do konkursu

Znamy już pierwsze wyniki oglądalności sobotniego show „Eurovision: Europe Shine a Light”. W Niemczech program obejrzało ok 1,64 mln widzów, co stanowiło 7,6% udziału w rynku. Warto wspomnieć, że das Erste 🇩🇪 pokazała program z niewielkim opóźnieniem, gdyż wcześniej transmitowała własne show wybierające najlepszą piosenkę Eurowizji 2020. Konkurs zawierał m.in. występy na żywo takich gwiazd jak The Roop, Ben & Tan czy Gjon’s Tears. Wygrała reprezentacja Litwy 🇱🇹, a konkurs cieszył się znacznie wyższą oglądalnością – 3,18 mln widzów. W Holandii 🇳🇱 program z Hilversum przyciągnął przed telewizory 2,3 mln widzów (14,8% udziału) i nie znalazł się na 1. miejscu najpopularniejszych programów dnia. We Francji 🇫🇷 „Światło dla Europy” oglądało raptem 1,1 mln widzów (7,5% udziału), to mniej niż 1/4 widzów Eurowizji 2019 w tym kraju. Słabo również w Hiszpanii 🇪🇸 – show oglądało mniej niż 1,3 mln widzów (7,2%), dla porównania – finał Eurowizji 2019 śledziło ponad 4,1 mln Hiszpanów. Bardzo dobrze na tle innych państw wypadły Włochy 🇮🇹 – program obejrzało tam ponad 2,7 mln widzów (11,-5%), co pewnie ma związek z dużą promocją reprezentanta kraju – Diodato, który (jako jedyny spośród uczestników z 2020) miał osobny czas antenowy na wykonanie utworu „Volare”, a później w recapie zaprezentował „Fai rumore” na terenie pustego amfiteatru w Weronie. W Wielkiej Brytanii 🇬🇧 „Shine a Light” wybrało 2,4 mln widzów i, podobnie jak w Niemczech produkcja EBU straciła na zmęczeniu widzów tematem Eurowizji. BBC zaczęło wieczór od specjalnej edycji „Pointless Celebrities” które zebrało 3,8 mln widzów. Następnie „Eurovision: Come Together” oglądało 2,9 mln widzów, więc na „Shine a Light” chyba niektórym nie starczyło już sił. Co ciekawe, po transmisji pokazywano jeszcze program „Eurovision A-Z”, który zebrał już tylko 1,1 mln widzów. W Austrii 🇦🇹 program „Osterreich 12 punkte” oglądało 274 tys. widzów, a „Shine a Light” 235 tys. W Grecji 🇬🇷 telewizja ERT zanotowała 6,2% udziału w rynku. Jaka była oglądalność w Polsce? Dowiemy się zapewne w poniedziałek.

Eurowizja 2020: Wyniki lokalnych plebiscytów

Sobotni wieczór wielu nadawców wykorzystało na finały swoich plebiscytów. Bułgarzy 🇧🇬 wybrali (drogą internetową) swojego faworyta i został nim Gjon’s Tears ze Szwajcarii 🇨🇭, drugie miejsce miały Niemcy 🇩🇪, a trzecie Armenia 🇦🇲. Polska 🇵🇱 zajęła 15. pozycję, a ostatnia w finałowej stawce była Australia 🇦🇺. Duńskim 🇩🇰 ulubieńcem okazał się reprezentant Islandii 🇮🇸 – Dadi, który w specjalnym głosowaniu dostał 12 punktów z kolejnego już kraju nordyckiego. 10 punktów dano Szwecji 🇸🇪, a 8 Rosji 🇷🇺. Jak już wspomniałem wyżej, w niemieckim finale Eurowizji 2020 🇩🇪 wygrała Litwa 🇱🇹 z 22 punktami, pokonując Islandię (19) 🇮🇸 i Rosję (17) 🇷🇺. W rankingu australijskim 🇦🇺 „Big Night In” wygrała Islandia 🇮🇸, druga była Rosja 🇷🇺, a trzecia Litwa 🇱🇹. Polska 🇵🇱 dopiero na 34. pozycji. W głosowaniu izraelskim 🇮🇱 zwyciężył Włoch Diodato z 45 punktami 🇮🇹. Druga była Rosja 🇷🇺 razem z Litwą 🇱🇹 i Bułgarią 🇧🇬 (po 40 punktów). W Słowenii 🇸🇮 postąpiono inaczej i wybrano…najlepszą piosenkę eurowizyjną w historii kraju – wygrało „No One” Maji Keuc (Amayi) z 2011 roku. Drugie miejsce przypadło „Samo ljubezen” trio Sestre z 2002, a trzecie „Here for you” duetu Maraaya z 2015. Na ostatnim miejscu duet Platin z utworem „Stay forever” z 2004. Największym hitem Eurowizji według Brytyjczyków 🇬🇧 została piosenka „Waterloo” ABBY z 1974 roku 🇸🇪 – tak wynika z rezultatów plebiscytu zorganizowanego w ramach „Eurovision: Come Together”.

🇩🇪 Free European Song Contest: Hiszpania wygrywa pierwszą edycję

Reprezentant Hiszpanii 🇪🇸, Nico Santos (fot.), wygrał Free European Song Contest z utworem „Like I love you” zdobywając łącznie 104 punkty w głosowaniu widzów i jurorów. Drugie miejsce miała Ilse DeLange (ESC 2014) z Holandii 🇳🇱 z utworem „Changes” (88), a trzecie reprezentant Księżyca 🌙, czyli Der Astronaut z „Back to the Moon” (85). Pod skafandrem krył się Max Mutzke (ESC 2004), który w roli kosmonauty wygrał 1. edycję show „Masked Singer”. Polska 🇵🇱 i duet Glasperlenspiel” zajęli 11. miejsce (na 16 uczestników) z 46 punktami. Ostatnia była Dania z 20 punktami. Nico Santos ma 27 lat, urodził się w Bremie, ale wychował w Palmie na Majorce. Do tej pory wydał dwa albumy, w tym „Nico Santos” z maja tego roku, który już dotarł do 3. miejsca na liście GfK w Niemczech. Wokalista wszedł w skład jury eurowizyjnego Niemiec w 2019 roku. Konkurs, który miał stanowić konkurencję dla planów nadawcy publicznego oglądało na żywo średnio ponad 2,5 mln widzów, a w trakcie show chociaż raz zerknęło na nie ponad 10 mln widzów. Sukces produkcji sprawił, że telewizja ProSieben już zapowiedziała organizację konkursu także w 2021 roku.

Eurowizja 2021: Bez Andory, ale z Czarnogórą? Jaki jest limit krajów?

Organizacja Eurowizji 2021, oczywiście w zmienionej formule, jest bardzo prawdopodobna, a do udziału już teraz szykuje się prawie połowa reprezentantów z 2020 roku. W tym gronie nie ma jednak Alicji Szemplińskiej 🇵🇱, gdyż TVP nie planuje się spieszyć z decyzjami co do przedstawiciela Polski w Rotterdamie. Wiemy już teraz, że do konkursu w przyszłym roku nie wróci Andora 🇦🇩. Telewizja RTVA podtrzymuje decyzję podjętą po 2009 roku i ogłasza, że nie ma na razie planów powrotu, w związku z tym nie było też potrzeby transmisji „Europe Shine a Light”. Należy się spodziewać, że do Eurowizji 2021 przystąpi komplet 41 państw w tym powracające Ukraina 🇺🇦 i Bułgaria 🇧🇬 (ostatni raz startowały w 2018 roku). Spore szanse na powrót Czarnogóry 🇲🇪 – telewizja RTCG wycofała się z konkretnego powodu – chęci przeznaczenia środków finansowych na rozwój floty samochodów dla swoich pracowników. Nadawca węgierski 🇭🇺 nie jest zainteresowany Eurowizją i nie pokazywał też programu „Europe Shine a Light”. Jeśli informacje o Czarnogórze okażą się prawdziwe, do Rotterdamu pojedzie min. 42 państwa. Według EBU limit krajów startujących w jednej edycji Eurowizji to 44, a do tej pory rekordem są 43 państwa. W przypadku Eurowizji Junior limit został ustawiony na 20 państw, a taką frekwencję uzyskano tylko w 2018 roku.

Źródło: Eurovoix, Wiwibloggs, ESCxtra, ProSieben, Eurovoix-World, Wikipedia, EBU.ch, Eurovision.tv, inf. własne, fot.: @nicosantosofficial

%d blogerów lubi to: