Eurowizja Junior 2020 w Warszawie z hasłem „Move the world”! • Eurowizja 2021 w Rotterdamie! • Znamy kolejnych uczestników ESC 2021

To był magiczny wieczór jedności, wspólnoty, nadziei i miłości, ale też wielu eurowizyjnych newsów! Europejska Unia Nadawców i telewizja holenderska 🇳🇱 ogłaszają, że Konkurs Piosenki Eurowizji 2021 odbędzie się w Rotterdamie – tę radosną wieść przekazano pod koniec koncertu „Europe Shine a Light”. Emocje podgrzał specjalny film, w którym pokazano, że bez względu na wszystko będziemy silni i pokonamy przeciwności losu. Tak też będzie z Eurowizją, a EBU i telewizja holenderska będą wspólnie stawiać czoła różnym problemom i sytuacjom, które mogą postawić Eurowizję 2021 w stanie ryzyka. Mają być jednak przygotowane scenariusze, które zapobiegną temu co najgorsze – anulacji konkursu. Najpewniejszy i aktualnie najbardziej sensowny scenariusz to organizacja konkursu bez publiczności. Zgodnie z oczekiwaniami dziś część nadawców ogłosiła swoich reprezentantów na ESC 2021. Oczekiwanie przedstawicielami Malty 🇲🇹, Łotwy 🇱🇻 i San Marino 🇸🇲 będą Destiny, Samanta Tina i Senhit. Niespodziankę zrobiła natomiast Słowenia 🇸🇮, a RTV SLO anulowało tradycyjne selekcje EMA na rzecz wewnętrznego wyboru Any Soklic do Rotterdamu w przyszłym roku. Telewizja Polska na ten moment nie wybrała Alicji Szemplińskiej 🇵🇱 lub nie przekazała takiej informacji publicznej. Na nowe wieści o ESC 2021 z TVP na pewno jeszcze trochę poczekamy. EBU niebawem ogłosić ma kolejne informacje dotyczące Eurowizji 2021 w Rotterdamie w tym m.in. termin konkursu. Jedno jest pewne – konkurs powróci już za rok!

🇵🇱 Eurowizja Junior 2020: Hasłem będzie „Move The World”

Ogromną niespodzianką w ramach „Europe Shine a Light” było ogłoszenie przez Viki Gabor 🇵🇱 loga i sloganu Eurowizji Junior 2020. Konkurs promowany będzie hasłem „Move the world” („Rusz światem”). „Hasło tegorocznej edycji – „Move The World” – „Rusz Światem” – nawiązuje do idei działania, jakie każdy z nas może podjąć dla dobra całego świata. Mówi o tym, że wszyscy jesteśmy wielką wspólnotą, do której każdy z nas może i powinien wnieść swoje działanie, umiejętności i pasję” – informuje TVP w materiale prasowym rozesłanym do dziennikarzy zaraz po rewelacjach przekazanych na żywo przez Viki Gabor. „Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały nam wszystkim wartość jedności, życzliwości i współpracy. Wielkie muzyczne przedsięwzięcia, takie jak Konkurs Piosenki Eurowizji Junior, mają nieocenioną wartość, bo niosą optymizm i nadzieję. Hasło tegorocznej Eurowizji Junior, „Rusz światem”, mówi o konieczności aktywnego działania na rzecz dobra wspólnego. Takim działaniem jest bez wątpienia Eurowizja Junior. Cieszę się, że Telewizja Polska, po sukcesie ubiegłorocznej edycji, ponownie została wybrana na gospodarza i organizatora tego muzycznego wydarzenia” – powiedział p.o. prezesa TVP – Maciej Łopiński. Europejska Unia Nadawców zapowiedziała, że wkrótce przedyskutowany będzie format głosowania podczas JESC 2020 i dopiero wtedy dowiemy się, czy wprowadzone będą jakieś zmiany.

🇵🇱 JESC 2020: Dlaczego Warszawa? Co z pandemią?

Eurowizja Junior 2020 ostatecznie nie odbędzie się w Krakowie, a w stolicy Polski – Warszawie 🇵🇱. Zmiana miejsca organizacji konkursu jest spowodowana oczywiście pandemią koronawirusa i wyzwaniami, jakie w związku z tym stoją przed EBU i TVP. Finał JESC obejrzymy 29 listopada na żywo ze studia wynajętego przez TVP na terenie stolicy. Będzie to obiekt przeznaczony do realizacji większych przedsięwzięć rozrywkowych. Przeniesienie Eurowizji Junior z Krakowa do Warszawy świadczy jednak o tym, o czym na razie głośno się nie mówi. Niemal pewne jest, że konkurs odbędzie się bez udziału widowni, co związane jest z koniecznością zachowania dystansu  społecznego i obostrzeniami wprowadzonymi w wielu krajach z powodu covid-19. Z pewnością wszystko zależeć będzie od stale zmieniającej się sytuacji, ale należy liczyć się z tym, że JESC 2020 będzie konkursem przeznaczonym głównie do odbioru przed telewizorami, a nie na żywo jak to miało w Gliwicach. Ponieważ Eurowizja Junior często traktowana jest jako test przed dużą Eurowizją, być może takie samo rozwiązanie zastosowane będzie w Rotterdamie. Co prawda wcześniej EBU infomowało, że Eurowizja bez publiki nie ma sensu, to jednak zdecydowanie ważniejsze jest by konkurs trwał, nawet w ograniczonym stopniu. Kolejne informacje poznamy z pewnością wkrótce, ale ważne jest, że mamy na co czekać! Do Eurowizji Junior zostało już tylko 6 miesięcy!

🇵🇱 W niedzielę eurowizyjny „Twój Drag Brzmi Znajomo”

Eurowizja 2020 za nami, ale wciąż trwa jeszcze wiele eventów alternatywnych. Chociaż nie sposób napisać w jednym artykule o wszystkich i wrócą one jako tematy w kolejnych tekstach, to o jednym (bo polskim!) warto wspomnieć już teraz. W niedzielę 17 maja o 21:00 specjalna edycja „Lip Sync Contest” pod nazwą „Twój Drag Brzmi Znajomo – Eurovision” organizowana przez Twoją Starą. To już czwarta edycja TDBZ, a tym razem 10 performerów wcieli się w role reprezentantów różnych krajów. „Będzie wszystko to, za co kochacie Eurowizję: efekty świetlne, chwytające za serce piosenki, wspólnotowe przesłanie i przede wszystkim TĘCZA. Bo chyba nie ma bardziej DUMNEGO konkursu niż ten” – czytamy w opisie eventu. Show będzie do obejrzenia live za pośrednictwem Facebooka i Twitch, a jeśli ktoś chciałby wesprzeć artystów i artystki „tipami” to może to zrobić poprzez portal zrzutka.pl. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Źródło: Eurovision.tv, TVP, RTV SLO, SMRTV, TVM, LTV, Facebook, inf. własne, fot.: JuniorEurovision.tv

%d blogerów lubi to: