Alicja Szemplińska wystąpiłaby jako 8. w półfinale! • Dadi wygrywa w Szwecji, Diodato na Islandii • Co nowego wśród alternatywnych programów eurowizyjnych?

Gdyby Eurowizja 2020 się odbyła, Polska wystąpiłaby jako ósma w II półfinale konkursu – tak zdecydowali producenci show, a pełną kolejność zaprezentowano wczoraj podczas drugiej części internetowego show „Eurovision Song Celebration”. Alicja Szemplińska  🇵🇱 miała wykonać „Empires” na scenie w Rotterdamie zaraz po trzech Serbkach 🇷🇸 z zespołu Hurricane, a przed dwoma faworytami – reprezentantami Islandii 🇮🇸 i Szwajcarii 🇨🇭. Czy taka pozycja dałaby naszemu państwu awans? Nie wiadomo i niestety już nigdy się tego nie dowiemy. Stawkę II półfinału otworzyła Grecja 🇬🇷, a zamknęła Łotwa 🇱🇻. W trakcie programu nie tylko pokazano występy czy teledyski do konkursowych utworów, ale też materiały dodatkowe, w tym np. wizytę w domu Gjona ze Szwajcarii, robienie jajecznicy z Jamesem Newmanem 🇬🇧 czy Alicję Szemplińską prezentującą fragment swojego utworu w języku polskim. Pojawiła się też druga część Fan Recapu, w którym miłośnicy Eurowizji tańczą do swoich ulubionych piosenek. Całe show możecie obejrzeć ponownie TUTAJ. „Eurovision Song Celebration” i seria „Eurovision Home Concerts” były inicjatywami EBU w ramach alternatywy po odwołaniu Eurowizji 2020. Ostatnią częścią projektu mającego zastąpić konkurs jest widowisko „Europe Shine a Light”, które pokazane będzie w ponad 45 stacjach telewizyjnych w sobotę od 21:00. W Polsce program pod nazwą „Światło dla Europy” z komentarzem Artura Orzecha pokaże TVP1. Od 20:30 natomiast specjalny reportaż „Alicja Szemplińska – Droga do Eurowizji”.

Eurowizja na Islandii po zwycięstwie Australii?

Reprezentant Islandii 🇮🇸 – Dadi – wygrał szwedzki program „Sveriges:12a” 🇸🇪, w którym widzowie i jurorzy przyznali symboliczną „dwunastkę” dla najlepszej piosenki Eurowizji 2020. Islandia zgarnęła najwyższe noty zarówno od jury jak i od widzów. Drugie miejsce przypadło Malcie 🇲🇹, a trzecie Szwajcarii 🇨🇭. Niespodzianką było wysokie piąte miejsce Wielkiej Brytanii 🇬🇧 i aż 5 punktów od widzów dla Francji 🇫🇷. Niestety Polska 🇵🇱, chociaż znalazła się w gronie 25 najlepszych piosenek, w finale nie dostała ani jednego punktu, jednak taka sama przykrość spotkała też m.in. Hiszpanię 🇪🇸, Azerbejdżan 🇦🇿, Grecję 🇬🇷, Izrael 🇮🇱 czy nawet sąsiadującą ze Szwecją Norwegię 🇳🇴. Przy okazji Sarah Dawn Finer zapowiedziała, że Dadi z Islandii będzie gościem Melodifestivalen 2021. Podobny program pokazano wczoraj na Islandii, jednak tam wygrały Włochy 🇮🇹 i Diodato (na zdj.) z piosenką „Fai rumore”. Drugie miejsce miała Rosja 🇷🇺, a trzecie Litwa 🇱🇹. Szwecja zajęła 6. pozycję. O 12 punktów z Islandii walczyło w finale 15 krajów, Polska nie zakwalifikowała się do stawki. Przy okazji Islandii warto wspomnieć, że na mocy porozumienia między telewizją RUV a australijskim nadawcą SBS 🇦🇺 to właśnie na tej nordyckiej wyspie odbyłaby się Eurowizja gdyby wygrała ją Australia. Według islandzkich mediów umowa obowiązuje od maja 2018 roku. Co ciekawe, w przypadku, gdyby faktycznie doszło do konieczności organizacji ESC po triumfie Australii, Islandia wyłożyłaby z własnego budżetu ok. 2 miliony euro, natomiast pozostałe koszty imprezy leżałyby już po stronie SBS i EBU. Zgodnie z zasadami SBS nie ma prawa do organizacji Eurowizji w Australii, musi konkurs przeprowadzić we współpracy z europejskim nadawcą i na naszym kontynencie.

Eurowizja 2020: Alternatyw ciąg dalszy

Dziś ostatni odcinek serii „Eurovision Home Concerts”, a wieczorem sporo programów poświęconych Eurowizji. W Estonii 🇪🇪 pokazany będzie „12 punkti! Eurovisiooni hitid” w którym przypomniane zostaną największe przeboje konkursu, a o jego przebiegu wspominać będą m.in. byli reprezentanci kraju. W Norwegii 🇳🇴 wybrany zostanie dziś faworyt Eurowizji 2020 – wszystko w ramach programu „Norway Decides”. Dowiemy się też jak głosowano na piosenki konkursowe w San Marino 🇸🇲. O 20:00 na SMRTV rusza notowanie „Eurovision 2020: Una serata in musica”. Poza tym też prezentacje piosenek na Ukrainie 🇺🇦, programy dokumentalne o historii konkursu („Eurovision At 60″ na BBC Four” 🇬🇧 oraz „Dana: The Original Derry Girl” na RTE One 🇮🇪) czy retransmisje konkursów – Eurowizja 2017 w telewizji bułgarskiej 🇧🇬, Eurowizja 2019 w RAI Premium 🇮🇹 i Eurowizja 1987 w telewizji islandzkiej 🇮🇸. Znamy już utwory, które wezmą udział w jutrzejszym głosowaniu w ramach „Eurovision Come Together” BBC. O tytuł największego hitu ESC walczy 19 piosenek wybranych przez specjalną komisję. W stawce są głównie nowe utwory, ale zdarzyły się też te z poprzedniego wieku. Najstarszymi są „Pouppe de cire, pouppe de son” France Gall 🇱🇺 z 1965 roku oraz niezapomniane „Nel blu dipinto di blu” Domenico Modugno z 1958. Nie zabraknie też ulubieńców fanów takich jak Verka Serduchka, Loreen, Alexander Rybak, Eleni Foureira, Mans Zelmerlow, Loic Nottet czy Mahmood. W głosowaniu udział biorą też dwie brytyjskie piosenki, które Eurowizję wygrały – „Love Shine a Light” i „Making your mind up”. Głosowanie internetowe ruszy po prezentacji wszystkich piosenek w trakcie transmisji show.

🇮🇱 Eurowizja 2019: Orna Ben Dor o swoim eurowizyjnym dokumencie

Orna Ben Dor, izraelska twórczyni filmów dokumentalnych, która praktycznie nigdy nie oglądała Eurowizji ani się nią nie interesowała podjęła wyzwanie przygotowania reportażu o organizacji edycji 2019 w Tel Awiwie. W efekcie powstał trzyczęściowy program „We Dared to Dream”, który rozpoczęto emitować w Kan11. Portal Haaretz zauważa jednak, że Ben Dor pokazała ludzi z telewizji Kan jako superbohaterów walczących ze wszystkimi przeciwnościami losu, ale kompletnie pominęła porażki organizacyjne takie jak chaos przy sprzedaży biletów. Nie wspomniała także o fatalnym występie Madonny czy tragicznym wypadku, w wyniku którego śmierć poniósł jeden z pracowników technicznych Eurowizji. Reżyserka przyznała, że miała odgórny zakaz filmowania Madonny, a fakt pominięcia wątku śmierci pracownika tłumaczy tym, że mogłoby to jedynie zranić rodzinę ofiary. „Zaraziłam się entuzjazmem. Moja jedyna krytyka dotyczyła otoczenia Eurowizji i jej upolitycznienia w tym faktu, że premier Netanyahu użył telewizji a później ją porzucił. Ale w samej Eurowizji było dość dziecinnie radosnego” – wspomina. Cały artykuł na temat reżyserki, która do tej pory całkiem ignorowała Eurowizję znajdziecie TUTAJ.

Eurowizja w Polsce: Fani zbulwersowani artykułem

Niestety polskie media nadal nie są przekonane do Eurowizji, a co najgorsze, nie widać chęci poznania lepiej tego konkursu. Im bliżej sobotniego widowiska tym więcej w sieci polskich artykułów najczęściej krytykujących konkurs i polskich reprezentantów, jak np. artykuł „Największe porażki polskich reprezentantów” na Onecie. Wielokrotnie media plotkarskie robiły wielką sensację z różnych wypowiedzi artystów o tym, jak dużo pracy czeka każdego uczestnika show. Wczoraj na ten temat na swoim Facebooku napisał zespół Tulia, co przez jeden z portali zostało wykorzystane do zrobienia bezmyślnego clickbaitu, chociaż o tym, że na Eurowizji są próby, wywiady i wiele różnych aktywności wiemy już od dawna i reprezentanci często o tym mówią. Niestety nie dociera to do tzw. „dziennikarzy”. Szczytem głupoty jest jednak artykuł niejakiej Anny Ryta dla portalu WP, w którym krytykuje Alicję Szemplińską za słaby…występ podczas „Eurovision Song Celebration” twierdząc, że „nawet polscy fani nie zauważyli występu na scenie reprezentantki Polski„. Nie ma się co dziwić, że idiotyczny tekst oburzył wielu polskich fanów konkursu. Gdyby ta osoba chociaż na moment zobaczyła program zrozumiałaby, że nie było tam żadnych występów, a dla utworu „Empires” wyemitowano teledysk.  Niestety, to nie interesuje tzw. polskiego dziennikarstwa, bo liczą się tylko zasięgi, a wiadomo – im więcej głupot, sensacyjnych nagłówków i hejtu tym większe zainteresowanie. Szkoda, że w polskich mediach pracują takie osoby jak Anna Ryta i szkoda, że tworzą tak bzdurne artykuły burząc w ten sposób wizerunek Eurowizji w naszym kraju i zniechęcając polskich wykonawców do startu w imprezie. Warto wziąć przykład z izraelskiej reżyserki i wejść w świat konkursu głębiej, by go zrozumieć i uszanować jego uczestników.

Żródło: Eurovision.tv, Wikipedia, SVT, RUV, Eurovoix, BBC, Wiwibloggs, Haaretz, inf. własne, fot.: @diodatomusic

 

%d blogerów lubi to: