Dziś Eurovision Song Celebration! Która pozycja startowa dla Polski? • Mnóstwo alternatyw w Europie – co oglądać? • #FreeESC: Lukas Podolski poda punkty z Polski!

Dziś druga część „Eurovision Song Celebration”, tym razem poświęcona piosenkom z drugiego półfinału, a także Francji 🇫🇷, Wielkiej Brytanii 🇬🇧 i Hiszpanii 🇪🇸. Podobnie jak we wtorek zobaczymy wszystkie konkursowe utwory w kolejności startowej ułożonej przez producentów. We wtorek okazało się, że Holendrzy 🇳🇱 uznali Szwecję 🇸🇪 i „Move” za najlepszy utwór na otwarcie, z kolei stawkę zamknęła Ukraina 🇺🇦. Dziś dowiemy się, z której pozycji występowałaby Polska 🇵🇱, a fani spodziewają się słynnej „dwójki”, która co prawda nie jest aż tak nieszczęśliwa w półfinałach (Michał Szpak awansował z niej do finału) jak w finale (nikt nigdy nie wygrał z 2. miejsca startowego, poza Chorwacją 2003 🇭🇷 na Eurowizji Junior), ale utarło się, że producenci obsadzają to miejsce piosenką, której nie daje się wielkich szans na sukces (w I półfinale wybrano na drugą pozycję Białoruś 🇧🇾). Drugie najpopularniejsze w ankiecie na Facebooku przewidywanie co do pozycji Polski to miejsce piąte. Niemal nikt nie spodziewa się, że Alicja otworzyłaby ten półfinał. Kolejność startową Dziennik Eurowizyjny prezentować będzie też na InstaStory (@dziennik_eurowizyjny), gdzie dodatkowo będziecie mogli wziąć udział w mini-głosowaniu i wybrać, które piosenki lubicie najbardziej. We wtorek głosowanie wygrała Litwa 🇱🇹, a spośród piosenek finałowych Niemcy 🇩🇪. Co jeszcze w „Eurovision Song Celebration”? Oczywiście to, na co czekamy najbardziej czyli materiały dodatkowe nagrane przez wykonawców, w tym m.in. akcja „Switch the genre” czy opowiadanie o swoich ulubionych piosenkach z Eurowizji. Będzie też FanRecap, który okazał się hitem w I półfinale. Czy dziś zobaczymy fanów tańczących do „Empires”? Z pewnością! Eurovision Song Celebration od 21:00 na YouTube Eurovision oraz w linku poniżej!

Eurowizja 2020: Alternatywy w wielu krajach Europy!

To nie jedyne atrakcje stanowiące alternatywę dla odwołanej Eurowizji. W Holandii 🇳🇱 od 20:25 stacja NPO pokaże premierowy odcinek show „De Beste Zangers” nagrany przed pandemią. Wystąpią Edsilia Rombley (ESC 1998 i 2007) i Lenny Kuhr (zwyciężczyni Eurowizji z 1969). Dodatkowo widzowie obejrzą reportaż „De weg naar de winst” przygotowany przez Cornalda Maasa, a opowiadający o Duncanie Laurence i jego drodze do wygrania Eurowizji. W walońskiej RTBF1 🇳🇱 od 20:35 „Les Belges au Top”, a na Malcie (TVM) 🇲🇹 od 21:00 specjalny program eurowizyjny. Litwini 🇱🇹 od 20:30 oglądać będą program „Eurovision Winners”, a Bułgarzy 🇧🇬 re-transmisję Eurowizji Junior 2015. W Szwecji 🇸🇪 od 21:00 ruszy show „Sveriges 12:a” w którym o „szwedzką dwunastkę” i głosy widzów walczy m.in. Alicja Szemplińska, z kolei od 21:40 na RUV „Alternative Eurovision: Our 12 Points” 🇮🇸, w którym swojego faworyta wybiorą Islandczycy. Co ciekawe, widzowie z tej wyspy Eurowizję celebrują dziś już od 15:00, bo wtedy pokazano skrót wszystkich islandzkich startów, a po 16:45 ruszyła re-transmisja Eurowizji 1990. Niestety TVP 🇵🇱 na dzisiaj nie przygotowała nic, ale promuje wieczorną ramówkę 16 maja hasłem „Sobota z Eurowizją”. Nadawca przypomina, że poza „Światłem dla Europy” od 21:00 widzowie zobaczą też „Alicja Szemplińska – Droga do Eurowizji” od 20:30. „Rozpoczęcie show poprzedzi półgodzinny reportaż o polskiej uczestniczce konkursu, wokalistce obdarzonej niezwykłymi możliwościami wokalnymi Alicji Szemplińskiej. Jej muzyczna kariera od początku jest związana z Telewizją Polską. W reportażu pokażemy jej drogę do Eurowizji, udział w programie „The Voice of Poland” oraz w „Szansie na Sukces. Eurowizja 2020”, który dała młodej artystce możliwość wystąpienia z utworem „Empires” na eurowizyjnej estradzie” – czytamy na stronie Eurowizja.tvp.pl 

Eurowizja: W piątek składanka i wersje karaoke!

W Grecji 🇬🇷 rozpoczęły się już prace nad nowym utworem eurowizyjnym dla Stefanii – potwierdził to kompozytor Dimitris Kontopoulos. Podczas specjalnej konferencji ogłosił, że przygotowania ruszyły, są oczywiście w początkowym stadium, ale ekipa ma już kilka pomysłów. Sama wokalistka uznała, że chciałaby wrócić w 2021 z czymś pokroju „Superg!rl”. Doron Medalie 🇮🇱, współtwórca zwycięskiego „Toy” i tegorocznego „Feker libi” zapewnił z kolei, że nie będzie pracował nad piosenką dla Eden Alene na Eurowizję 2021. Przypomniał, że wraz z Idanem Raichelem napisali „Feker libi”, którą wielu ludzi pokochało i dodał, że nie jest obowiązkiem, by te same osoby przygotowywały też kolejną piosenkę na Eurowizję. „Kto wie, gdzie będziemy za rok” – uznał. Stwierdził też, że Izrael w tym roku bez wątpienia zająłby miejsce w czołowej piątce Eurowizji, a aktualne notowania Eden Alene porównał do Eleni Foureiry i jej „Fuego”, które też nie było faworytem przed sezonem. Tymczasem Damir Kedzo 🇭🇷 zapowiedział, że wkrótce odbędzie się premiera remixu „Divlji Vjetre” w wersji EDM, którego fragment usłyszeliśmy we wtorek podczas „Eurovision Song Celebrations”. Jutro premiera oficjalnej składanki „ESC 2020 Tribute CD”, a w wersji digital i na platformach streamingowych dostępne będą też wszystkie wersje karaoke. Co ciekawe, „Fai Rumore” 🇮🇹 nadal trwać będzie 3:33, ale np. wersja karaoke piosenki z Wielkiej Brytanii 🇬🇧 ma trwać tylko 2:33… Fragmenty karaoke/instrumentali już teraz usłyszycie TUTAJ.

🇩🇪 Free European Song Contest: Glasperlenspiel dla Polski!

Znamy pierwszych uczestników sobotniego „Free European Song Contest” przygotowywanego przez niemieckie ProSieben jako konkurencja dla „Światło dla Europy”. Dla Bułgarii 🇧🇬 zaśpiewa Oonagh czyli Senta-Sofia Delliponti, której matka jest Bułgarką. Austrię 🇦🇹 reprezentować będzie Josh., a Chorwację 🇭🇷 Vanessa Mai, a właściwie Vanessa Mandekic, która ma ojca Chorwata. Sion Hill wystąpi w barwach Irlandii 🇮🇪, a dla Włoch 🇮🇹 swoją piosenkę wykona Sarah Lombardi. Posiadający korzenie rosyjskie Mike Singer został reprezentantem Kazachstanu 🇰🇿, a Ekrem Bora znany jako Eko Fresh zaśpiewa dla Turcji 🇹🇷. Znany niemiecki raper pochodzenia tureckiego wystąpi w duecie z Umutem Timurem. Pochodzący z Zimbabwe 🇿🇼 Kelvin Jones wskazany został na przedstawiciela Wielkiej Brytanii 🇬🇧, a według dziennika „Bild” Hiszpanię reprezentować ma Nico Santos (Nico Wellenbrink) 🇪🇸. Gil Ofarim, którego ojciec jest izraelskim muzykiem 🇮🇱, zaśpiewa w sobotę w barwach Izraela, z kolei Niemcy reprezentować ma ktoś dość dobrze znany w tym kraju, a przy okazji…bardzo przystojny – tak podają informatorzy. Nie potwierdziły się plotki jakoby dla Polski 🇵🇱 zaśpiewać miał Mark Forster. Nasz kraj reprezentować będzie duet Glasperlenspiel z utworem „Immer da”, który wydany został pod koniec kwietnia 2020 roku. W skład formacji wchodzi Carolin Niemczyk. Duet działa od 2003 roku i ma na swoim koncie wiele sukcesów. Sama Carolin była w 2018 roku jedną z jurorek programu „Idol” w Niemczech. To nie koniec! Według najnowszych doniesień w stawce znajdzie się dwóch byłych uczestników Eurowizji, a atrakcyjnie prezentować się będzie również stawka podawaczy punktów jurorskich. Polskie głosy przekaże piłkarz Lukas Podolski (fot.), irlandzkie Angelo Kelly z Kelly Family, a brytyjskie Melanie C ze Spice Girls. Stacja ProSieben chce kontynuować format „FreeESC”  także w 2021 roku i rywalizować z Konkursem Piosenki Eurowizji. Są też plany międzynarodowej transmisji show w przyszłości. Finał FreeESC w sobotę na ProSieben. Konkurs z Kolonii poprowadzi m.in. Conchita (ESC 2014), a o zwycięzcy zadecydują międzynarodowi jurorzy oraz widzowie z trzech państw.

Źródło: Eurovision.tv, Facebook, Eurovoix, NPO, Wiwibloggs, Eurowizja.tvp.pl, Mu-Mo.net, ProSieben, Eurovoix-World, Wikipedia, fot.: poldi_official

 

%d blogerów lubi to: